Günün Tarihi:21 Eylül 2021

‘Zamlar vatandaşın belin büktü’


Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, yeni yıl nedeniyle yapılan zamlar nedeniyle şimdiden vatandaşların belini büktüğünü ifade etti.

Beklendiği gibi olmadı

Ergül, “Yeni yıl öncesinde yapılan indirimler 2019 yılında da geri alınmaya başlandı. Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler köprüleri ile otoyollardan araç geçiş ücretleri yılbaşında artırılmayacağını, söz konusu uygulama, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan köprü ve otoyolları kapsamayacak açıklaması vatandaşın yüzünü güldürmüştü. Ama hiç de beklendiği gibi olmadı. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne zam yapılmazken, İşletmesi özel şirkette olan Orhangazi Köprüsü geçişlerine yüzde 44, bağlantı yollarına ise yüzde 110'a varan zamlar yapıldı” dedi.

 

Fahiş oranlar

Ergül, “Osmangazi Köprüsü´nde geçen yıl 71,75 TL olan 1. Sınıf otomobil geçiş ücreti, 2019 yılının ilk sabahı 103,05 TL’ye çıktı. Yüklenici firmaya ödeyen de sadece köprüden geçen sürücüler değil. Garanti kapsamında araç sayısı tutmadığı için, hazine eksik kalan aracın parasını zaten veriyor. Birde geçen aracın geçiş ücretini ödüyor. Bu kapsamda Devletin 2019'da sadece bir yıl için şirkete ödeyeceği para 3 milyar 500 milyon lira. Köprüler ve otoyolların yanı sıra alkollü içeceklere yüzde 13 ve pasaport kimlik gibi birçok resmi evraklara yapılan fahiş oranlar vatandaşlarımızın belini şimdiden bükülmeye başlandı.” Dedi.

 

6 Ocak 2019 , Pazar Bu haber toplam 568 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU