Günün Tarihi:13 Temmuz 2020

Muhalefetten ortak tepki!


Arifiye’de faaliyet gösteren Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesi kararına tepki göstermek üzere ilimizdeki 4 siyasi parti il başkanları bir araya gelerek ortak tepki gösterdiler.

Özelleştirilmesin

Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet fabrikası için Sakarya’dan tepkiler çığ gibi büyüyor. Dün CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır’ın ev sahipliğinde parti binasında bir araya gelen 4 il başkanı, Tank Palet’in özelleştirilmesi konusunda görüşlerini açıkladı. Toplantıya; İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Demokrat Parti İl Başkanı İsmail Ergül ve Saadet Partisi İl Teşkilat Başkanı Osman Ünlü katıldı.

 

Göreve çağrı

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ahmet Ziya Akar’ı da davet ettiklerini, şehir dışında olduğundan gelemediği belirtti. Isır, “Sayın Başkan Tank Palet konusunda bir rapor hazırlayacaklarını, daha sonra bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Bakın, bu konuyu siyasi malzeme yapmıyoruz. Bu mesele, Sakarya’nın ve Türkiye’nin meselesidir. Tüm STK’ları göreve çağırıyoruz. Bir tank ihtiyacı varsa, bunu pekala Tank Palet fabrikası giderebilir” dedi.

 

Dünya’da 5nci

Başkan Isır, “Devlet isterse buraya küçük bir yatırım yaparak yoluna devam edebilir. Türkiye’de 30 askeri fabrika var. Bunlardan 27’si fabrika, diğeri askeri tesis yada liman. Bu fabrikalar içinde de en önemlisi Tank Palettir. Dünyada tank paleti üreten 5 adet fabrika var. Bunlardan biri de Tank Palet fabrikasıdır. Buranın özelleştirilmesi bir hatadır. Bu hatadan mutlaka dönülmedir” dedi. 

 

Cevabı sandıkta

Başkan Isır’ın ardından söz alan DP İl Başkanı İsmail Ergül; fabrikanın sahibinin millet olduğunu, burada bin kişinin çalıştığını ve kararın kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade etti. Sakarya’nın onurunun kırıldığını kaydeden Ergül, “Zamanın yapılan fabrikaların hepsini yok ettiler. Şimdi ise Tank Palet’e sıra geldi. Bakalım daha nelere sıra gelecek. Fabrikanın ürettiği tanklar gurur kaynağımız olmuştur. 31 Mart sabahı vatandaş, bunlara gerekli cevabı verecektir” ifadelerine yer verdi.

 

Altay tankının üretimi

Saadet Partisi İl Teşkilat Başkanı Osman Ünlü ise bu zamana kadar özelleştirilen hiçbir kurumun maksadına uygun çalışmadığını söyledi. Ünlü, “Telekom’u, şeker fabrikalarını gördünüz. Çiftçinin durumu ortada. Tank Palet, ne şeker fabrikalarına ne de traktör fabrikasına benzer. Savunma sanayimizi ilgilendirdiği için buranın özelleştirilmesine şiddetle karşıyız. Burası, çok az bir yatırımla Altay tankını üretebilir. Daha önce devlet yetkilileri açıklamıştı; burası Altay tankını üretecek diye..Şimdi ne oldu? Eğer bahsi geçen şirket gerçekten Sakarya’ya faydalı olmak isterse buyursun Sakarya’ya başka bir fabrika açsın, katkı sağlasın..Neden burayı istiyor? Alınan özelleştirme kararı gözden geçirilmeli” dedi.

 

Atölyeler verilmiş

CHP il binasında siyaset yapmak için gelmediklerini kaydeden İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Tank Palet fabrikasının milli bir mesele olduğunu tüm Sakaryalıların davaya sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Tank Palet’in 700 milyon TL’lik yatırımla Altay tankını yapabileceğini söyleyen Kılıçaslan, “Özelleştirme mantığını anlamış değiliz. Birden bire birileri çıkıyor acilen tank üretmemiz gerektiğini söylüyor ve Tank Palet’e el atıyor. Gerekli teknoloji alt yapı yokken ihaleyi nasıl alabiliyor? Bu konular kamuoyu ile paylaşılmalı. Öğrendiğimize göre, fabrikanın içindeki bazı atölyeler ilgili firmaya tahsis edilmiş. Yetkililerden açıklama bekliyoruz” dedi.

 

Ortak imza attılar

Toplantının ardından CHP, Saadet Partisi, İYİ Parti ve Demokrat partinin il başkanları AKM önünde Harb-İş tarafından Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesi kararına tepki için kurulan imza standına gitti. Burada yapılan kısa bir açıklamanın ardından, standa İYİ Parti Milletvekili Ümit Dikbayır da geldi.

 

Kabul etmiyoruz

Sakarya Milletvekili Dikbayır ise, “Burayla alakalı bir araştırma önergesi hazırlattım, Salı ya da Çarşamba günü Meclis Genel Kuruluna gidecek. İstediğimiz şu, bir araştırma grubu oluşturarak hep beraber tartışarak doğru olanı yapalım. Biz Milli bir fabrikamızın milli kalmasını istiyoruz, elimizdeki imkanların hepsini kullanacağız. Kesinlikle bu özelleştirmeye karşıyız. Biz mühendislerimize, oradaki işçilerimize güveniyoruz. 40 tank bahane edip burayı özelleştirmeye çalışıyorlar, yeterli parayı hükümet aktarırsa işçilerimizin bu tankı yapabileceğine inanıyoruz. Hiç bir bahaneyi de kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

 

6 Ocak 2019 , Pazar Bu haber toplam 700 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU