Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Gören kalpler dijital kalemle okuyacak


Türkiye Diyanet Vakfı'nca başlatılan "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, Sakarya'da "Gören Kalpler" sınıfındaki görme engelli vatandaşlara dijital Kur'an-ı Kerim seti "Kalem El Basira" dağıtıldı.

Kur-an’ı Kerim

İl Müftüsü İhsan Açık ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Sakarya Şubesi temsilcileri, Serdivan 32 Evler Hacı Bayram Görme Engelliler Kur'an Kursu'nu ziyaret etti. "Gören Kalpler" sınıfı öğrencisi görme engelli vatandaşlara 9 dijital Kur'an-ı Kerim seti "Kalem El Basira" hediye eden Açık ve şube temsilcileri, cihaz hakkında bilgi verdi.

 

Güzel kitapçıklar

Açık yaptığı açıklamada, engelli vatandaşlara yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Bunlardan biri de kardeşlerimizi, elleriyle okudukları Kur'an-ı Kerim ile buluşturmak. Hem hafızları dinleyerek hem de parmaklarıyla hissederek Kur'an-ı Kerim okumalarına vesile olacak güzel kitapçıklar ve kalemler dağıttık. Bu kalemlerle görme engelliler, kalplerine giden Kur'an seslerini duyacak. Bu sınıfa çok güzel bir isim vermişler, 'Gören Kalpler' demişler. Belki gözleriyle göremiyorlar ama kalpleriyle görüyorlar. Rabb'im inşallah bizi gönül körü eylemesin" diye konuştu.

 

3 hafızdan

Görme engelli vatandaşların "Kalem El Basira" ile istedikleri sureyi dinleyebildiğini anlatan Açık, öğrencilerin cihazı istedikleri yerde durdurup istedikleri yerde devam ettirebildiğini söyledi. Açık, "Kalem El Basira" ile 3 hafızdan Kur'an-ı Kerim dinlenilebileceğini ve kayıt özelliği kullanılarak sesler eklenebileceğini dile getirdi.

 

Güzel şeyler katar

"Gören Kalpler" sınıfı öğrencisi 56 yaşındaki görme engelli Fatma Şan da kendilerine bu imkanı verenlere teşekkür ederek, "Parmakla okumak zaman alıyor. Böyle hemen dokundurup okumak daha kolay bizim için. Daha kolay kavrayabiliyoruz. Daha çabuk ilerleyebiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Elif’i bilmiyordum

Şan, kursta 4'üncü senesini doldurduğunu belirterek, "Bu yaşıma geldim 'Elif' bilmiyordum. Çok mutluyum hepimizin adına. İyi ki gelmişiz, iyi ki açılmış. Trenin son vagonuna bindik, onu da kaçırabilirdik. Allah razı olsun burayı açanlardan." diye konuştu. Asiye Bahçelioğlu da dijital kalemle ezber yapmak istediğini anlatarak, "Ezberime güzel şeyler katar, daha çok kavrarım. İstediğim yerde, aradığımda elimin altında olur. Şimdiye kadar olması gerekenler oluyor. Bu kursun devamı biz yaşlanana kadar gelsin, sonra küçükler başlasın." ifadelerini kullandı. 

9 Ocak 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 642 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU