Günün Tarihi:12 Temmuz 2020

‘3. üniversite şehre kazandırılacak’


Sakarya için projelerini basın ile paylaşan AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, “ Birçok büyük projemiz var. Ada Treni Ada’ya gelecek. Sakarya hafif raylı sistemle buluşacak. Bunların yanında üçüncü üniversiteyi de şehrimize kazandıracağız” dedi.

Basın buluşması

AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ulusal ve yerel basının temsilcileri ile bir araya geldi. RAMADA Otel’de gerçekleştirilen buluşmaya çok sayıda basın mensubu katıldı. Yüce, tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı. Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Kamuoyumuzun eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşlarımızı haberdar etmek için fedakârca görev yaptığınızı çok iyi biliyorum” dedi.

Daha iyi bir Sakarya

Yüce, “ Şehrimizin daha iyiye, daha güzele ulaşması adına hemşerilerimizin talep ve önerilerini dikkate alarak doğru bilgilendirmeyi en güzel şekilde yapmaya devam edeceğinize gönülden inanıyorum. Adaylığım açıklandığında da ifade ettiğim gibi şehrimiz için basın mensuplarımızın görüş ve önerilerini önemsiyorum. İnşallah oluşturacağımız sinerji ile çok daha iyi bir Sakarya’yı hep birlikte oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Başkanlara teşekkür

Projelerini basın mensuplarıyla paylaşan Yüce, “10 ana eksen altında çalışmalarımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Sosyal belediyecilik, kültürel çalışmalar, turizm, sağlık, ulaşım, spor, çevre, ekonomi, mimari ve eğitim. Bunlarla ilgili alt eylem planları hazırlayarak projeler oluşturduk. Sakarya’mızda çok güzel hizmetler var. Şehrimize bugüne kadar hizmet eden başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Şimdi hepsinin üzerine daha fazla koymak için buradayız” diye ifade etti.

Kültür Vadisi

Ekrem Yüce, “ Sosyal başlıktaki çalışmalarımızı Sosyal Gelişim Merkezlerimizi talep ve ihtiyaç olan ilçelerimize yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza bu merkezlerin büyük katkıları olacağını düşünüyoruz. SAMEK’leri hem sosyal hem de kültürel belediyecilik alanında yaygınlaştırmak niyetindeyiz. Kongre Merkezi eksikliğini de büyük bir projeyle taçlandırmak istiyoruz. Sakarya farklı kültür ve milletlerin bir arada yaşadığı bir şehir. Sakarya, dünya şehri. Farklı kültürlerin bir arada bulunabileceği Kültür Vadisi’ni kuracağız. Her şehrin, farklı kültürlerin adresi olacak. Lezzet Durakları Vadisi ile ülkemizin ve dünyanın önemli lezzetlerini şehrimizde buluşturacağız. Turistlerin cazibe merkezi olacağız.”

Üçüncü üniversite

Eğitim alanındaki planlarından da söz eden Yüce, “Şehrimizde 100 bin mevcudu bulunan 2 üniversite bulunuyor. Yeni bir üniversite daha planlıyoruz. En iyi eğitimlerin yer aldığı üniversite modellerini şehrimize taşımak istiyoruz. Ama özel teşebbüsle ama kamu olarak bir üniversiteyi daha ilimize kazandırmak istiyoruz. Dünya’daki en iyi tıp fakültesi modelini şehrimize getirmek istiyorum Dünyanın en önemli üniversitelerinden akademisyenlerin yer alacağı bir üniversite olacak” ifadelerini kullandı.

Çocuk üniversitesi 

Çocuk Üniversitesi kurmak istediklerini de ifade eden Yüce, “ Çocuklarımızın hafıza geliştirme ve hızlı okuma eğitimleri sunacağız. Hızlı okuma ve hafıza geliştirme gibi en modern tekniklerin kullanılacağı Çocuk Üniversitesi’ni şehrimizle buluşturmak istiyoruz. Şehrimizde ihtiyaç gördüğümüz kütüphane konusunda da 1 milyon kitap kapasiteli kütüphaneyi çalışma hedeflerimiz arasına aldık” dedi.

Yatay mimari

Mazi ile atiyi birleştiren bir mimari anlayışa önem verdiğini söyleyen Yüce, “ Sayın Cumhurbaşkanımızın da sıklıkla ifade ettiği yatay mimari anlayışını her zaman ön planda olacak. Tarihi Uzunçarşı’nın ilk 2 etabı tamamlandı ve çok da güzel oldu. 3. etabı inşallah tamamlayacağız ve çarşının üstünün kapatılması noktasında talepler var. İnşallah bizde Uzunçarşı’nın üzerini kapatacağız” şeklinde konuştu.

Yaşam alanı

Aday Yüce, “ Tozlu Camii’de yeni bir yaşam alanı kuracağız. Mimari anlayışımızı en güzel şekilde tatbik edeceğimiz kentsel dönüşüm projelerini ise süratle hayata geçireceğiz. Mimari anlayışımızın daha da yaygınlaşması için Geleneksel ve Modern Tasarım Merkezimizi kuracağız” ifadelerini kullandı.

Tarımsal projeler

Tarım konusunda Sakarya’yı kalkındırmak istediklerini söyleyen Yüce, “ Tarım Bakanlığımızla görüşmelerimiz oldu. Bakanımız Sakarya’ya gereken desteği vereceğini belirttiler. Tarımsal faaliyetlerimizle vatandaşlarımızın yaşam standartlarını ve gelir düzeylerini arttırmak ana hedeflerimiz arasında yer alıyor. Küçük ölçekli tarımsal faaliyetleri kuracağız. Arıcılık yumurtacılık gibi önemli gelir kaynaklarını kullanmak istiyoruz.  Her alanda ekonomik bir kalkınmayı planlıyoruz” dedi.

Sağlık Vadisi

Sakarya’nın zenginliklerini de hatırlatan Ekrem Yüce “Sakarya; denizi, nehri, gölü, yaylaları, ormanlık alanları, longozu, jeotermal kaynakları büyük bir zenginliğe sahip. Bu zenginliklerimizi en güzel şekilde sevdirecek, cazibe merkezi haline getirecek olan siz değerli basın mensuplarımızın görevidir. Milletimize tanıtımında rolünüz olacak. Turizmimizi yaygınlaştıracak Sağlık Vadisi’ni kurmak istiyoruz. Bal, çiçek, aroma ile Doğal Yaşam ve Sağlık Vadisi kuracağız ve vatandaşlarımız sağlık konusunda doğal yollardan tedavi olacaklar.”

Doku kültürü

Yüce, “Hayvansal Altyapının Geliştirilmesi, Geleneksel Tohum Üretim Merkezi’nin oluşturulması, Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi, Doku Kültürü Laboratuvarlarının kurulması, Tohum Gen Bankasının şehrimize kazandırılması, Dış Mekan Süs Bitkiciliğinde Sakarya’nın merkez haline getirilmesini hedefliyoruz. Alt başlıklarını da planlamaktayız. Tarımsal faaliyetlerde sulama projelerini şehrimize kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

Ada Treni dönecek

Ulaşımda Sakarya’yı hafif raylı sistemle buluşturacaklarını dile getiren Yüce, “Çalışmalarımızı başlattık. Sizlerin destekleriyle Sakarya için olmazsa olmaz projeyi hayata geçireceğiz. ADA Treni gittiği yerden gelecek, tekrar hemşerilerimizin olacak. Ama nasıl gelecek? Mühendislik çalışmalarını yapıyoruz. Ya alttan ya da üstten gelecek. Prensip olarak diyoruz ki ADA Treni Ada’ya dönecek.”

 Bin araçlı otopark

Şehrin otopark ihtiyacı olduğunu da ifade eden Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Katlı Otopark ihtiyacını şehir merkezinde inşa edeceğimiz proje ile sonlandıracağız. En azından bin araçlık bir katlı otopark düşünüyoruz. Trafik konusundaki sıkıntıların da farkındayız.  Pekşenler’den, Yeni Stadyuma kadar yeni bir duble yol planlıyoruz. Avam proje yapılmış bu konuda ancak biz bunu daha da geliştirerek bağlantıyı sağlayacağız. Arifiye’ye yeni bir giriş yapacağız. Tank Palet Fabrikası’nın yanından açılacak olan bu giriş adeta bir  bulvar olacak”  dedi.

Sporcu yetiştireceğiz

Sakarya için sporun önemli olduğunu ifade eden Yüce, “Bisiklet kullanımının yaygınlaşması için her şeyi yapmaya hazırız. Avrupa şehirleri gibi bisiklet binme alışkanlığını kazandırmayı hedefliyoruz. Amatör Spor Eğitim Merkezi oluşturarak sporun beşiği olan Sakarya’mızda en iyi sporcular yetiştireceğiz. Yüzme havuzlarını ilçelerimizde yaygınlaştıracağız” diye belirtti.

Sakarya Nehri projesi

Mega Proje olarak Sakarya Nehri üzerinde gerçekleştirecekleri çalışmaya değinerek sözlerini noktalayan Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Sakarya Nehrimizin Mekece’den başlayıp Karasu’ya kadar 150 kilometrelik mesafesi var. Ödüllü proje yarışması ile nehrimizi en maksimum seviyede kullanmanın çalışmasını yapacağız. Sakarya Nehri’nin turizm, ekonomi ve ulaşım master planını oluşturacağız. Sakarya akacak, Sakaryalılar kazanacak. Sloganımız hep bu olacak” dedi

13 Ocak 2019 , Pazar Bu haber toplam 806 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU