Günün Tarihi:19 Şubat 2020

Geyve’de kahramanı andılar


Milli Mücadele Kahramanı Ali Fuat Cebesoy 51. yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Törene katılım

Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Ali Fuat Cebesoy vefatının 51. yılında, Geyve İlçesi Alifuatpaşa Mahallesinde ki Alifuatpaşa Ortaokulunda düzenlenen bir programla anıldı. Alifuatpaşa Ortaokulu’nda yapılan törene; Kaymakam İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Per. Atğm. Hakan Has, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Geyve MYO Müdürü Doç. Dr. Nermin Akyel, daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, Geyve Muharip Gaziler Derneği Mensupları, Geyve Milli Mücadele Derneği Mensupları, Sakarya Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği mensupları, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Program

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın birlikte söylenmesi ile başladı. Belediye Başkanı Murat Kaya ve İlçe Kaymakamı İlyas Memiş günün anlam ve önemi ile ilgili birer konuşma yaptı. Kaymakam Memiş, “Mazisi şan ve şerefle dolu milletimiz bir zamanlar Avrupa’nın ortalarında Viyana önlerinde at koştururken Hazar’dan Fas’a, Polonya’dan Yemen’e üç kıtaya hükmederken zamanla zayıflamıştı. Tecrübesiz ve hayalperest İttihat Terakki yöneticilerinin etkisi ile Birinci Dünya Savaşı’na girmiş bir çok cephede büyük mücadeleler verilmesine rağmen Osmanlı savaşın akabinde ağır bir yenilgi almış Misakı Milli sınırları içerisindeki vatan toprakları bile Mondros Mütarekesinin akabinde işgal edilmeye başlanmıştı.”

Cebesoy tarihi

Memiş, “İstanbul’un da fiilen işgali üzerine mücadelenin ancak Anadolu’dan yapılabileceğine karar veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Ali Fuat Paşa gibi önde gelen komutanlar milli mücadeleyi Anadolu’da başlatmıştı. Sivas Kongresinin ardından Ali Fuat Cebesoy Geyve’ye gelerek tarihi köprünün ve istasyonun yanında daha sonra ismi Alifuatpaşa Mahallesi olarak değiştirilen burada karargahını kurarak Kuvayı Milliye Batı Anadolu Genel Komutanı olarak düşmana karşı mücadeleyi başlatmıştır” dedi.

Gururumuz

Ali Fuat Cebesoy hem askeri kişiliğiyle milli mücadeledeki yaptığı önemli hizmetler ile hem daha sonraki yıllarda ulaştırma, bayındırlık bakanlığı ve meclis başkanlığı gibi önemli görevleriyle devletimize büyük hizmetlerde bulunmuş büyük bir şahsiyettir diyen Memiş, “İlçemizde medfun bulunuyor olması ilçemiz adına büyük bir gururdur. Bizler bunun farkında olarak gelecek nesillere ve halkımıza en iyi şekilde Ali Fuat Paşa’yı tanıtmaya, anlatmaya devam edeceğiz” diyerek o kurtuluş savaşındaki önde gelen komutanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd etti.

Dua edildi

Öğrenci Sude Çapoğlu “Ali Fuat Cebesoy”, Sümeyye Çavdar “Salacaklı Ali ”, Zehra Besen’de şiirini okudu. Ali Fuat Cebesoy Paşa ile ilgili bir video izlendi. Öğrencilerden oluşan koro “Ankara’nın Taşına Bak ” türküsünü seslendirdi. Okunan şiirler, oratoryom gösterileri ve Ali Fuat Cebesoy’un hayatını anlatan slayt gösterilerinin ardından Ali Fuat Cebesoy’un Alifuatpaşa Merkez Camii bahçesinde bulunan kabrinin başına geçilerek karanfil bırakıldı ve Kur’an-ı Kerim okunarak birlikte dua edildi. Daha sonra Kuvay-ı Milliye Müzesi ve Cebesoy Müzesi ziyaretinin ardından program sona erdi.

Plaket verildi

Daha sonra ilçe merkezinde bulunan Geyve Öğretmenevi Konferans Salonu’nda Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu ve Prof. Dr. Ayfer Özçelik’in konuşmacı olarak katılımları ile “Ali Fuat Cebesoy ve Milli Mücadele” konulu konferans verildi. Kaymakam konuşmacılara ve katılımcılara bu değerli konferansı sundukları için teşekkür ederek, kendilerine Belediye Başkanı Murat Kaya ile birlikte plaket takdiminde bulundu.   

13 Ocak 2019 , Pazar Bu haber toplam 431 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU