Günün Tarihi:26 Ocak 2021

‘AK Partiye oy vermeyeceğim’


MHP’nin 26.dönem Sakarya Milletvekili Zihni Açba AK Parti ile MHP ittifakının aday tanıtım törenleri ve sonrasında ki söylemlerden rahatsız olduğunu açıkladı.

Tepki geldi

Açba sosyal medyada ilçesinde büyükşehirde AK Parti adaylarına oy vermeyeceğini açıkladı. AK Parti ile MHP arasında yapılan Cumhur İttifakı’nın aday tanıtım törenlerinde AK Partili isimler AK Parti’nin adayı MHP’nin adayları ise Cumhur İttifakının adayı olarak tanıtılması Eski Milletvekili Zihni Açba’dan tepki geldi.

 

Dostluğa rağmen

Açba sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duruma tepki gösterirken Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan ile Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce ile geçmişten gelen dostlukları olmasına rağmen oy vermeyeceğini açıkladı.

 

Tatilciler gibi

Açba açıklamasında, “Bu açıklama; herhangi bir yorum veya değerlendirme yapılması için değil, dostlarımla düşüncelerimi paylaşmak ve bir kısım çevrelerin de sağda solda asılsız dedikodular üreterek günaha girmelerine engel olmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Bu hassasiyetle okunmasını bütün dostlarımdan rica ediyorum. Öncelikle üzerine basarak ifade etmek isterim ki; tatil sezonlarında harita üzerinden tatil beldesi seçen tatilciler gibi her seçim öncesinde kendine oy verecek parti arayan bir kısım vatandaşlar için belki çok zor olmayabilir. Ama benim için milliyetçi hareket partisi dışında bir partiye oy vermek, zordan öte imkânsızdır. Yani mümkün değildir” dedi.

 

Cumhur ittifakı

Açba, “Bugüne kadar vermedim, bundan sonra da vermeyeceğim. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde; mensubu olmakla iftihar ettiğim Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi arasında oluşturulan cumhur ittifakı benim için istisnai bir durum oluşturmuştur. Bu istisnai durum sebebiyle seçim takvimi başladığından bu yana, bütün gelişmeleri yakinen takip etmeye çalıştım. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir belediyelerinin aday açıklama programlarını en ince teferruatlarına kadar dikkat ederek, yazılı ve görsel medyadan takip ettim. Bütün aday tanıtım toplantılarında bir küçük ayrıntı özellikle dikkatimi çekiyordu” dedi.

 

AKP’nin adayları

Açba, “Kendi seçim bölgem olan Sakarya’da da aynı ayrıntıya şahit oldum. Sayın Erdoğan, kendi partisinin adaylarını AKP adayı olarak ifade ederken, MHP’li adayları cumhur ittifakı adayı olarak taktim etmektedir. Yani sayın Erdoğan’ın açıklamalarına göre; Sakarya’da 15 ilçenin belediye başkan adayı AKP’nin adayı, bir tek Taraklı Belediye Başkan adayı sevgili İbrahim Pilavcı kardeşimiz cumhur ittifakının adayıdır. Gördüğümüz kadarıyla, AKP’li başkan adayları içerisinde de kendisini cumhur ittifakının adayı olarak ifade eden bir tek aday bile yoktur” dedi.

 

Büyükşehir ve Akyazı

Açba, “Şahsım adına bir hususu samimiyetle ifade etmek istiyorum. Mensubu olduğum partinin, cumhur ittifakı konusunda gösterdiği hassasiyet benim de hassasiyetimdir. Bu itibarla; Cumhurbaşkanının Sakarya aday tanıtım toplantısında cumhur ittifakının adayı olarak ifade ettiği Taraklı Belediye Başkan Adayı İbrahim Pilavcı’nın seçilebilmesi için elimden gelen her türlü gayreti göstereceğim. Büyükşehir ve kendi ilçem olan Akyazı’da ise ne maalesef aynı düşünceyi taşımıyorum” dedi.

 

MHP dışında parti

Açba, “Sakarya büyükşehir belediye başkan adayı sayın Ekrem Yüce ve Akyazı Belediye Başkan Adayı Bilal Soykan kardeşimle geçmişten bu yana gelen bir dostluğumuz ve merhabamız olmasına rağmen; 31 mart günü akşamı birileri gidip onlara deseler ki “Zihni Açba size oy verdi”, adım gibi eminim onlar da inanmazlar. Çünkü Zihni Açba, MHP dışında bir partiye oy vermez” dedi.  

 

Oy vermeyeceğim

Açba açıklamasının son kısmında, “Yani; 31 Mart seçimlerinde Sakarya Büyükşehir ve Akyazı belediye başkanlıklarına aday olan MHP’li veya MHP’nin büyük bir hassasiyet gösterdiği cumhur ittifakının adayı olarak kendini ifade eden bir aday olmadığı için, mevcut adaylara oy vermeyeceğim” şeklinde konuştu.

 

15 Ocak 2019 , Salı Bu haber toplam 877 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU