Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Alevler gökyüzünü aydınlattı


Erenler ilçesi Değirmendere Mahallesi’nden geçen BOTAŞ’a ait doğalgaz boru hattı, dün sabah saatlerinde büyük bir gürültüyle patladı. Patlama sonrasında gökyüzü aydınlanırken, boş bir evde ve çevrede hasar oluştu. Mahalleli ise ilk anda uçak düştüğünü zannetti.

BOTAŞ hattı

Edinilen bilgilere göre, Erenler Değirmendere Mahallesi Ayazçay mevkiinde dün sabah saat 07.15 sıralarında meydana gelen patlama büyük korku yarattı. BOTAŞ’a ait Bozüyük/Adapazarı 36 inç çapındaki doğalgaz boru hattında yaşandığı tespit edilen patlamanın bölgede yaşanan heyelan nedeniyle olduğu belirtildi.

Paniğe yol açtı

Patlama sonucu gökyüzü aydınlanırken, boru hattının yakınında bulunan kullanılmayan bir evde yangın çıktı. Patlama sonucu Sakarya genelinde büyük bir panik yaşanırken bölgeye itfaiye, jandarma, doğal gaz ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından söndürülen yangın sonucunda, tarım arazilerinin bir kısmı zarar gördü, bir baraka ve bir ev kullanılamaz hale geldi.

Çukur oluştu

Patlamanın olduğu noktada büyük çukur oluşurken, doğal gaz iletim hattı boruları parçalandı. Jandarma olay yeri ekipleri, patlamanın meydana geldiği bölgede inceleme yaparken,. BOTAŞ, Orman Bölge Müdürlüğü, itfaiye ve jandarma ekiplerinin bölgede çalışma yaptı.

***

Uçak düştü sandık’

Patlama sonrasında çok korktuklarını dile getiren mahalle sakinlerinden İsmail Ermiş, “Saat 07.30 civarlarına büyük bir patlama oldu. Biz uçak düştü sandık” dedi.

Alevler yükseldi

Daha sonra baktıklarında ise uçak değil,  kasırga olduğunu sandıklarını belirten Ermiş, “Sonrasında gökyüzüne yükselen alevlerin dumanı ile beraber doğalgaz olduğunu anladık. Patlamanın sonrasında alana gittik orada bir evin yandığını gördük. Daha sonrasında kamu kuruluşları ve yetkililer olay yerine geldi. Patlamadan korktuk, deprem sandık. Can kaybı yok ona şükür. Yazlık bir boş evdi yanan ev” diye konuştu. 

***

BOTAŞ'tan açıklama geldi
 

Doğalgaz hattında meydana gelen patlama hakkında BOTAŞ'tan yapılan açıklamada, patlamanın heyelan sebebiyle hattın kopması sonucu oluştuğu, ekipler tarafından gazın kesildiği bildirildi. 
Kopmadan oldu

Patlama hakkında BOTAŞ'tan yapılan açıklamada, "36 inç çapındaki doğalgaz boru hattında ilk bulgulara göre heyelan sebebiyle hatta meydana gelen kopmanın yangına sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir. BOTAŞ tarafından gerekli müdahale yapılarak hat vanaları kapatılmış ve olayın meydana geldiği kısımda doğalgaz akışı durdurulmuştur. Yangın kontrol altına alınmış olup, soğutma işlemlerinin ardından ivedilikle onarım çalışmalarına başlanacaktır. Bu süre zarfında gerekli tedbirler alınmış ve bölgenin doğalgaz ihtiyacı alternatif iletim hatlarından sağlanmaktadır. Bu doğrultuda, doğalgaz iletim sisteminin hiçbir bölgesinde gaz kesintisi söz konusu olmayacaktır" denildi. 

***

‘Sebep; Toprak kayması’

Erenler Değirmendere Mahallesi’nden geçen BOTAŞ’a ait doğalgaz boru hattında meydana gelen patlama sonrasında Erenler Kaymakamı Salih Karabulut olay yerinde yaptığı açıklamada, “Patlamanın sebebi, son günlerde yaşanan yağışlarla bu toprak kaymasının olduğu değerlendirilmektedir” dedi. 

Can kaybı yok

Kaymakam Karabulut, “İstanbul’dan Ankara’ya doğalgaz taşıyan ana şebekede heyelan sonucu patlama oldu. Olayın haber verilmesi üzerine bütün kamu kuruluşlarını ilgili ve yetkilileri buraya anında intikal ederek olaya müdahil olmuşlardır. Bir vatandaşımızın yazlık diyebileceğimiz evinde çıkan yangında can kaybı yoktur. BOTAŞ kuruluşu toprak kaymasına karşı 2018’in Eylül ayında bir çalışma yapmışlar buna rağmen doğal afettir, son günlerde yaşanan yağışlarla bu toprak kaymasının olduğu değerlendirilmektedir” dedi. 

***

Valilik resmi açıklamada bulundu

Sakarya Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Sakarya ili Erenler ilçesi Değirmendere Mahallesi'nde 14.01.2019 sabah 07.55'de iletilen yangın ihbarıyla ilgili yapılan tespitte, Bozüyük/Adapazarı doğalgaz hattı üzerinde yangının oluştuğu anlaşılmıştır. Yangının heyelana bağlı olarak meydana geldiği tahmin edilmektedir. Gaz akışı durdurulmuş olup yangın da tamamen söndürülmüştür. Doğalgaz, itfaiye ve güvenlik ekipleri olay yerinde gerekli önlemleri almışlardır. Herhangi bir yaralı veya can kaybı yoktur” ifadelerine yer verildi.

***

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir; ‘Önlemler alındı’

Sakrya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Erenler’deki yangının, doğal gaz Bozüyük-Adapazarı ana dağıtım hattında heyelana bağlı olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. 

Bozüyük hattı

Nayir, yaptığı açıklamada, olayın, Erenler ilçesi Değirmendere Mahallesi'nde meydana geldiğini belirterek, şu bilgileri verdi: "Olayın doğal gaz Bozüyük-Adapazarı ana dağıtım hattında heyelana bağlı olduğunu tahmin ediyoruz. Daha önce de orada heyelan riski varmış, çalışma başlatılmış. Çok yakınında yerleşim yok. Şu anda can kaybı, yaralanma yok. Hem doğal gaz hem de itfaiye ekipleri gerekli güvenlik önlemlerini aldı."

*** 

AGDAŞ, ‘Sakarya’da kesinti olmayacaktır’

Adapazarı Gaz Dağıtım Anonim Şirketi (AGDAŞ) doğalgaz hattındaki patlama üzerine yaptığı açıklamada tedbir alındığını belirtti.

Sakarya’da yok

AGDAŞ’ın açıklaması şöyle, “14 Ocak Pazartesi günü Geyve İlçesi’nin Kemaliye (Erenler Dereköy) Mahallesi’nde BOTAŞ’a ait doğal gaz iletim hattında sabah saat 7 civarında heyelan sonucu bir patlama meydana gelmiştir. Olayda can kaybı yaşanmadığı bilgisi BOTAŞ yetkilileri tarafından iletilmiştir.  Ekipler kısa süre içinde olay yerine ulaşmış ve gerekli tedbirleri almıştır.  Sakarya’da sorumluluk alanımız içinde doğal gaz kesintisi söz konusu olmayacaktır” .

 

 

 

 

15 Ocak 2019 , Salı Bu haber toplam 760 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU