Günün Tarihi:4 Mart 2021

Boşnaklar Serdivan’da toplandı


Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu toplantısı Sakarya'da yapıldı.

İki ayda bir

Serdivan Bosna Sancak Eğitim ve Spor Kulübü Derneği ev sahipliğinde Serdivan Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen programda, 2018 yılındaki çalışmalar değerlendirildi, bu yılki projeler konuşuldu. Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ergün Erkap, program sonunda yaptığı açıklamada, iki ayda bir çalışmaları değerlendirmek için toplandıklarını söyledi.

 

Toplantıya katılım

Toplantıya; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili, Sakarya Milletvekili Muhammet Levent Bülbül, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Milliyetçi Hareket Partisi Serdivan İlçe Başkanı İbrahim İskender, Cumhuriyet Halk Partisi Serdivan İlçe Başkanı Sabahattin Gülbaş, Serdivan Muhtarlar Derneği Başkanı Fikret Can ve federasyon üyeleri yer aldı.

 

Kardeşlik köprüsü

Bosna-Hersek halkıyla tarihi, kültürel ve insani bağlara sahip olduklarını belirten Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, ortak paydanın birlik, beraberlik ve kardeşlik olduğunu ifade ederek, “Bosna-Hersek’teki kardeşlerimize sarsılmaz bir gönül bağıyla bağlıyız. Bu noktada; kardeş iki milletin birbirlerini daha yakından tanımaları, ortak kültürleri yaşatarak gelecek nesillere aktarmaları için “Beşköprü’den Mostar’a Kardeşlik Köprüsü” projemizi hayata geçirmiştik. Temellerini attığımız bu kardeşlik köprüsünün tüm Balkanları içine alarak daha da genişlemesi en büyük dileğimiz. Bosna’daki kardeşlerimize olan ilgimiz, bağlılığımız ve desteğimiz her zaman devam edecektir” dedi.

 

Değerlendirdik

Bugün, Serdivan Bosna Sancak Eğitim ve Spor Kulübü Derneği ev sahipliğinde bir araya geldiklerini belirten Erkap, "Toplantımızda 2019 yılında yapacağımız etkinlikleri ve tarihlerini belirledik. Derneklerimizin isteklerini değerlendirdik. Programa katılanlara ve bizlere destek verenlere teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

 

Gafil avlanmamak

Türkiye Cumhuriyeti olarak gönül sınırlarının, ülke sınırlarından çok daha ötede olduğunu ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Muhammet Levent Bülbül, Srebrenitsa Katliamı’na değinerek, “Srebrenitsa’ndaki katliamın sorumlusu Ratko Miladiç katliamdan sonra 1809 Sırp Ayaklanması’nın intikamını aldım diyor. 200 yıl boyunca dinmeyen bu kin nedir? Srebrenitsa'da yaşanan katliamı doğuracak motivasyon nedir, bunu iyi kavramamız lazım. Gafil avlanmamak için, gevşek olmamak için söylüyorum. Bu hesabın ne olduğunu bilmezsek Allah muhafaza bu topraklarda gafil avlanırız” dedi.

 

Dünya seyirci kaldı

Srebrenitsa Katliamı’na tüm dünyanın seyirci kaldığını hatırlatan Milletvekili Bülbül, Türkiye’nin öncülüğünde bölgede barışın sağlandığını ve sonrasında bağımsız bir devlet kurulduğunu söyledi.

 

Birlikte yaşıyoruz

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, "Her fırsatta Sakarya'nın kültür zenginliğinden söz ediyor, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin nadide örneklerinin şehrimizde bulunduğunu vurguluyorum. Kafkaslardan, Balkanlardan, Anadolu'nun farklı şehirlerinden vatandaşlarımızın bir ve beraber olduğu Sakarya'da hep birlikte yaşıyoruz. İnşallah bu birliktelik hep devam edecek" dedi.

 

2019 yılı takvimi

Program sonunda Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun 2018 yılı değerlendirmesinin yanı sıra 2019 yılı etkinlik takvimi de yönetim kurulu üyeleri tarafından belirlendi. Toplantıya katılanlara federasyonun bayrakları ve kitapları hediye ettiler.

 

29 Ocak 2019 , Salı Bu haber toplam 935 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU