Günün Tarihi:22 Ocak 2021

‘Tarım savunma sanayiden önemlidir’


Şehirde bir dizi ziyaretlerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hendek’te Sakarya Ticaret Borsası (STB) ev sahipliğinde düzenlenen mini sektör tarım zirvesine katıldı.

OSB’de fabrika ziyareti

Arifiye ilçesindeki Toyota Fabrikası'nda düzenlenen yeni hibrit otomobilin tanıtım programına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, program sonrası Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Almanfous Süt Ürünleri Fabrikası'nda incelemelerde bulundu. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretinde yetkililerden bilgi alan Pakdemirli, daha sonra Hendek ilçesindeki bir otelde Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, iş adamlarının katıldığı ‘Mini Sektör’ toplantısına katıldı.

 

Toplantıya katılım

Tarım sektörünün sorunlarının konuşulduğu toplantıya Bakan Pakdemir’in yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve yönetimi, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem Yüce, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Sakarya Ticaret Borsası Başkanı AdemSarı, tarım sektöründe kökten çözümden yana olduklarını söyledi.

 

Fındık geçindirmez

Türkiye’de tarımsal üretimin profesyonel yapılması gerektiğini anlatan Başkan AdemSarı, “Tarım ana gelir kaynağından çıkmış ve yan gelir olarak görülmektedir. Gerçek çiftçinin belirlemesi ve tarımsal desteklemelerin gerçek çiftçiye ürün ve kalite bazlı ödenmesi kaçınılmazdır ”dedi 498 bin fındık üreticisi olduğuna dikkat çeken Sarı, “Kayıtlı çiftçi başına bin 200 kilogram fındık düşüyor.  Bu durumda fındık fiyatının ne olduğunun bir önemi kalmamaktadır. Çünkü bin 200 kilo fındık ile çiftçimiz ailesini geçindiremez. Bu amaçla tarımın profesyonelleşmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

Tarımda kalite

Gerçekçi bir tarım üreticisi tanımının yapılmasına vurgu yapan Sarı, “Tarım üretimiyle direkt ilgili olmayan, tarımı bir yan gelir olarak gören kesimin tarım üreticisi olarak tanımlanması ya da kabul edilmesi engellenmelidir. Bizzat tarımsal faaliyette bulunmayan, verimliliği ilke edinmeyen, ikamet adresi ve sosyal güvencesi bakımından çiftçilik yapma olanağı bulunmayan kişiler üreticilere yönelik desteklerden yararlandırılmamalıdır. Eğer söylediğimiz uygulama gerçekleşir ise gerçek çiftçi tarıma önem verecek, verim ve kalite artacaktır. Tarım sanayiye kaynak aktaran sektördür" dedi

 

Dışa bağımlılık

Sarı’nın konuşmasının ardından Türkiye’nin ilk milli ve yerli tohumu üreten (Çerezlik kabak ve ay çekirdiği) STB Başkan Yardımcısı Ahmet Erkan, konu hakkında Bakan Pakdemirli'ye bilgi vererek, "Hükümetimizin destekleriyle birlikte dışa bağımlılığı hep birlikte azaltacağız" dedi.

 

Sakarya denince

AK Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem Yüce, "Sakarya tarımın ve kültürün beşiğidir. Sakarya tüm kültürleri besleyen bir ildir. Sakarya Türkiye'de ve dünyada birinci olan bazı ürünleri temsil etmektedir. Fındık bunlardan bir tanesidir. Önemli bir üretim kalemimizdir. Yine ayva 60 bin ton üretimi ile ilk sırada yer almaktadır. Kiraz da bunlardan bir tanesidir. Tabii sadece bunlar değil kanatlı ve büyükbaşta da önemli yatırımlarımız vardır. 

Sakarya denince tarım, turizm, hayvancılık, sanayi tüm argümanları içerisinde barındırmaktadır. Tarım Bakanımızın da Sakarya özel bir ilgisi var. İnşallah Bakanımızla birlikte Sakaryamıza çok güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum" dedi.

 

Daha büyük hedeflere

 Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Sakarya sanayi, ticaret ve tarım kentidir. Tarım, Sakarya'da ekonomi içinde önemli yer tutmaktadır. Tavuk üretiminde ülkede 2.'ci ayvada birinciyiz. Burada sektör ile yapılan toplantının ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. İlimiz bu birlik içinde tarımda daha ileriye gidecektir" dedi.

 

Tarımın siyaseti olmaz

Daha sonra söz alan Bakan Pakdemirli, tarımı olmayan bir ülkenin mutfaksız ev demek olduğunu anlattı. Pakdemirli, “Tarımın siyaseti olmaz. Ben hatta tarım savunma sanayisinden daha önemlidir. Çünkü en temel ihtiyacımız arasında tarım ve gıda geliyor” dedi. Bakan Pakdemirli enflasyonu yenersek herkesiminin rahat edeceğini söyledi.

 

Üretimden yanayız

Üretici destek borçlarının Ocak ayı içinde ödeneceğini söyleyen Pakdemirli, “Tarıma büyük önem veriyoruz. Bakın Sakarya’ya Bakanlığımızca tarım ve hayvancılık alanlarında 2 milyar liraya yakın destek verildi. Üretimden yanayız. Sivil toplum kuruluşlarına burada büyük işler düşüyor. Bugün burada olmamıza vesile olan Sakarya Ticaret Borsası Yönetimine teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Buzdolabı boş ise

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, “Tarımı olmayan ülke, mutfağı olmayan eve benzer. Toprağın ve tarımın siyaseti olmaz. Tarım, savunma sanayisinden daha önemlidir diyorum. Neden savunma sanayisinden daha önemli, çünkü her şeyiniz olabilir, roketleriniz, uçaklarınız olabilir. Her türlü teknolojiniz olabilir ama evde buzdolabı boş ise, insanların karnı açsa burada yapacak bir şey yok. En temel ihtiyacımız tarım. Gıda, bu anlamda tarımın ben her zaman her şeyden daha önemli bir konumda olduğunu söylüyorum” dedi.

 

Borcumuz kalmayacak

Enflasyonu yenmemiz gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, "Enflasyonu eğer yenersek bu herkesi rahat ettirecek. Marketi de, üreticiyi de, tüketiciyi de rahat ettirecek. Çünkü faizler düşecek. Hem üretici hem de tüketici anlamında gerekli tedbirleri olabildiğince almaya çalıştık. Üreticimizin mümkün mertebe geçmiş yıllardan borçlarını, yani destek borçlarımızın hepsini Ocak ayı içerisinde kapatacağız dedik. Cumhurbaşkanımız açıkladı. Ve bu borçların hepsini Ocak ayı itibari ile artık çiftçimize destekten, primden bir borcumuz kalmayacak” diye konuştu.

 

Et ithal etmeyeceğiz

Toprağın ve tarımın siyaseti olmayacağını vurgulayan Pakdemirli, "Tarım, savunma sanayisinden daha önemlidir. Neden? Çünkü her şeyiniz olabilir. Roketleriniz, uçaklarınız, her türlü teknolojiniz olabilir ama evde buzdolabı boşsa, insanların karnı açsa burada yapacak bir şey yok. En temel ihtiyacımız tarım ve gıda. Bu anlamda tarımı her zaman her şeyden daha önemli konumda olduğunu söylüyorum" dedi.

 

Tarımsal hasıla

Bakan Pakdemirli, Türkiyenin küçükbaş hayvan ve süt sığırı varlığında Avrupa Birliği'nde (AB) birinci, büyükbaş hayvan varlığında ise Fransa'dan sonra ikinci sırada bulunduğuna işaret ederek, Avrupa'da en büyük tarımsal hasılaya sahip ülke olarak kaynakları çok iyi kullandıklarını, çok daha iyi kullanılması gerektiğini kaydetti.  Tarımda üretim artışlarına değinen Pakdemirli, zaman zaman etle ilgili birtakım problemlerin yaşandığını ifade etti. 

 

İthal ete ihtiyacımız ok

2002'de kişi başına bir yılda 6,1 kilogram et tüketildiğini, 2017'de bunun 14 kilograma çıktığını kaydeden Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yani et tüketimimiz öyle bir artmış ki hayvancılıktaki et üretim miktarımız buna yetmemiş. Tavuk 10 kilogramdan 26'ya çıkmış, bu tarafta ihracatımız var. Balık 6,7 kilogramdan 5,5 kilograma düşmüş. Demek ki fazla ete yönelmişiz. Balık sağlıklı olduğu için her zaman balığın tüketilmesini tavsiye ediyorum. Etle ilgili şu anda Türkiye'nin önemli bir ihtiyacı yok, bir ihtiyaç olursa tekrar ithalata gireriz. Ama bugün itibariyle Türkiye'nin belirli bir süre daha aşağı yukarı ekim-kasım gibi söylemiştim, en az 6 ay daha et ihtiyacımız yok. Şu anda da belli süre daha ihtiyacımız yok, bunun planlamasını da gerekirse yaparız. İnşallah 2021 sonu itibariyle Türkiye bir daha kasaplık et ya da canlı hayvan ithal eden bir konumda olmayacak."

 

Yem desteği müjdesi

Adana'da bir tavukçuluk firmasının konkordato talep ettiğini hatırlatan Bakan Bekir Pakdemirli, "Biraz evvel Adana Valimizle de görüştüm. Valimize, Tarım İl Müdürümüze ve bakanlık bürokratlarımıza da teşekkür ederim. Bu iş çözülmüş oldu. Tabii ki gönül bunları görmek istemiyor ama tabii ki serbest piyasa koşullarında yaşıyoruz. Bunu yaşarken de işte bir yandan bazı firmalar batıyor, bazı firmalar çıkıyor. Konkordato etmiş bir firmanın bu işte yem desteği sağlayamadığını gördük. Tarafımızca yapılan girişimlerden sonra yapılan protokollerle artık yem desteğinin sağlanacağını ve civcivlerimizin yaşayacağını öğrendik. Bu tabii ki hem beni hem bakanlığımız bürokratlarını ve kamuoyu vicdanını rahatlatan bir gelişme olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

 

31 Mart yerel seçimleri

Sözü 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere getiren Bakan Pakdemirli, bu seçimin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, "Demokrasinin, başkanlık sisteminin oturması için, gelecekte Türkiye'yi daha iyi noktada görmemiz için çünkü başkanlık sistemi herkese fırsat veriyor, hatta hayatta hiç iktidar olamayacağını düşündüğümüz muhalefet partilerine bile bu sistem fırsat veriyor, onlar da başkan olabiliyor” dedi.

 

Ekrem Yüce’ye destek

Bakan Pakdemirli, “100 yıllık bir demokrasimiz var, zaman zaman travmalar geçiriyoruz ve 2 sene önce de büyük travmamız oldu. Ondan daha önce de 17-25 Aralık'ı yaşadık. Bu sene ekonomik atak yaşadık. Bunların hepsini düşündüğümüz zaman, bugün itibariyle tek yumruk olmamız lazım diye düşünüyorum. 5 yıl sonra kim, hangi partiyi beğeniyorsa oraya oy verebilir. O yüzden bu yerel seçimleri çok önemsiyorum. Sadece AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem Yüce için değil, bu milletin bekası için doğru bir şekilde ilerlememiz gerektiğini düşünüyorum" dedi. Konuşmaların ardından işadamları sorunlarını aktardı ve çözüm önerileri üzerinde mini zirve gerçekleştirildi.

30 Ocak 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 634 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU