Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Dijital dönüşüm farkındalığı


SATSO ev sahipliğinde katılımcılara ‘E- Ticaret Ekosistemi’ konusunda farkındalığı arttırmak için Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat eğitimi verildi.

Katılım

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ev sahipliğinde Ali Coşkun Konferans Salonu'nda, Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde KOBİ'lerin dijital dünyada iş yapabilme ve E-ticaret Ekosisteminin sağlayacağı konularda farkındalığı arttırmak üzere Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat eğitimi düzenlendi. İlimizde gerçekleştirilen eğitim; TOBB Meclis Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, 3GEN Teknoloji CEO'su Engin Özgen, E-Ticaret Merkezi Direktörü Mehmet Erdemi, Eres Medya CEO'su Yılmaz Eres, NTV Ekonomi Programı Sunucusu Sami Altınkaya tarafından verildi.

Eğitim

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, dijital dönüşümün önemine dikkat çekerek, " Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanunu çerçevesinde ilimizde faaliyette olan 4 oda olarak toplam üye sayımız 20 bine ulaşıyor. Büyük bir aile ve camia olmanın verdiği güçle üyelerimizin gelişimine katkıda bulunuyoruz. Sakarya’da yıllık ihracat 5.6 milyar dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı % 172’dir. Dış ticaret hacmi yüksek iller arasında ihracatın ithalatı karşılama oranı bakımından 1’nci sıradayız. Dış ticaret iller sıralamasında Sakarya 7’nci. Bu büyümenin sebebi Sakarya’nın üreten bir şehir olması. Karasu Limanımız da faaliyete geçti. Sakarya hem sınai, hem zirai hem hizmet anlamında üreten bir şehir. İşgücü potansiyeli ve üretmeye odaklanmış iş dünyası ile bu şehir, kendini geliştirerek tükettiğinden fazlasını üretiyor.  İhracat yapan üye sayısını 400’den 1000’e çıkaracağız.

Hedefimiz

Cem Gün, “ 400 olan ihracatçı sayımızı 5 yıl içinde bin’e taşımak gibi büyük bir hedefimiz var. Firmalarımızı ihracatçı yapmak için üniversitelerimizle, İŞKUR ile ve diğer paydaşlarımızla iş birliği halindeyiz. Hedef pazarlarımızın genişletilmesi, sanayide, tarımda, turizmde ürün çeşitliliğimizin ve kentimizin topyekun rekabet gücünün arttırılması için ihracat ile ilgili büyük fotoğrafı görerek ilerliyoruz. İhracat artışı için birçok projeye imza atıyoruz. İhracat Sizden Personel Bizden - Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi, Üniversiteden Pazar Elçiliğine Projesi (UPEP), ikili iş görüşmeleri, İPAP-  İhracat Pazar Araştırması Projesi, Türk Eximbank Şubesi, İhracatçıları destekleyen kredilendiren ve sattığı ürünleri sigortalayan bir kurum Eximbank’ı ilimizde görmek istedik odamızda büro açmasını sağladık.”

Farkındalık

Gün, “TOBB himayesinde dijital dönüşüm, e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri, kapsamında eğitimlerin temel amacı KOBİ’lerimiz için dijital dünya da iş yapabilme ve e-ticaret ekosisteminin onlara sağlayacağı faydaların farkındalığını artırmak. Sakaryalıların bu alanda yeni başarılara imza atması için SATSO desteğinin hep süreceğini belirterek, eğitimin yararlı olmasını diliyorum" dedi. Bir gün boyunca devam eden ve yoğun katılım gösterilen eğitimde eğitmenler, E-ticaret ekosistemi ve dijital dünyanın ince çizgilerinden, verimli ve sürdürülebilir bir iş modeli yaratmaya kadar birçok konuya ilişkin bilgilerini ve tecrübelerini aktardılar.

Eğitim konuları

 Türkiye ve dünyada kullanılan E-Ticaret Platformları ve Tanımlar Dijital İş Yapış Biçimleri ve E-Ticaret Ekosistemi E-Ticaret Ön Arayüz Tasarımları ve Uygulamaları, E-Ticaret Ödeme Yöntemleri, Kargo ve Lojistik Entegrasyonları, E-Ticaret Vergi Mevzuatı, Mali İşler Yönetimi, E-Ticaret Hukuku, E-Ticaret Personel İhtiyacı ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Crm ve Müşteri İlişkileri Yönetimi ile Ürün Fotoğrafları ve Web için Görsel Optimizasyon, E-Ticaret'te Pazarlama ve Dijital Reklam Yönetimi, E-Ticaret'te Sosyal Medya Pazarlama ve İçerik Yönetimi, Alan Adı Seçimi ve E-Ticaret Sitesi Barındırma, Dijital Dönüşüm, E-Uygulamalar ve Bulut Sistemleri, Sektör, Kategori ve Ürünlere Göre Ulusal Ve Uluslararası Satış Platformları Seçimi, E-İhracat ve E-Ticaret İçin Dijital Ürün Bilgisi Oluşturma-Entegrasyonlar, E-İhracat, Ulusal ve Uluslararası Pazaryerleri, E-İhracat/E-Ticaret Saha Operasyonu, Depo ve iptal/iade Yönetimi faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verilerek detaylı sunumlar yapıldı.

30 Ocak 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 463 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU