Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

Komiteler sorunlarını anlattı


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Meclis Toplantısında meslek komitelerinin sorunları da görüşüldü.

AVM’ler olmamalı

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan komitelerinde alınan kararlara istinaden ilgili kurumlara yazılan yazılara verilen cevapların yetersizliğine değindi. Akcan ayrıca şehir merkezinde otopark sorunu ile ilgili değerlendirmede bulunarak mevcut lojmanların olduğu kısmın otopark sorununu çözebileceğini ifade ederek yeraltı otoparkı olması gerektiğini ifade etti. Spor sahası ve sosyal yaşam alanlarının artırılması gerektiğini de belirten Enes Akcan “Sosyalleşme sadece AVM’lerde olmamalı. Yerel yönetimlerin buna eğilmesi gerekiyor. Spor salonları ve sosyal merkezler artmalı” dedi.

 

SGK anlaşması

28. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ekrem Seçgin medikal firmaların taleplerini dile getirerek medikal firmaların SGK ile yaptıkları anlaşmaların bugünki ekonomik şartlara uygun olarak güncellenmemesi nedeniyle medikal ve optik firma sahiplerinin ürün fiyatlarının yükselmesi nedeniyle zor durumda kalındığını ifade etti. Kamu hastanelerinden uzun vadeli ödemelerin yanında bu konunun da eklenmesi mağduriyet oluşturuyor” dedi. Seçgin, hastanelerdeki acil ve yoğun bakım servislerinde sıkıntılar yaşandığını ve halkın bu konuda zorluklar yaşadığını ifade etti.

 

Sağlık marketleri

15. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ercan Başnuh, medikal market uygulaması ile medikal firmaların mağdur olacağına dikkat çekerek  “Medikal sektörü eski bir sektör. Sağlık birkaç konudan birleşiyor. Medikalciler de bunlarla değerlendirilmeli. Bu firmaların sağlıklı ve disiplinli olmaları bu hizmetin hem teşhis hem tedavi aşamasında önemlidir.  Devletin medikal ürünleri temin etme konusunda çeşitli yöntemler uyguluyor. Türkiye’de 10 binin üzerinde medikal firma var. Bunlar ortalama 4-5 kişi istihdam eden firmalardır. Son dönemde Sağlık Bakanlığı ‘Medikal Sağlık Market’ adı altında bir uygulamayla devlet malzeme ofisi üzerinden ön protokol imzalıyor. Yani kamu hastaneleri alacakları ürünle ilgili devlet malzeme ofisinden ürün çekecek” dedi.  

 

25 bin firma

Başnuh, “Üretici firmalar devlet malzeme ofisi ile anlaşma yapacaklar. Tek bir kanaldan tedarik sağlanacak. Bir su yolu düşünün yönünü değiştirirseniz bu güzergahtaki tüm yeşermiş yapıları kurutursunuz. Türkiye’de Sağlık bakanlığının veri tabanına kayıtlı 8 bin tane medikal bayi var. Medikal sağlık marketler devreye girdiği zaman bu bayilere ihtiyaç kalmayacak. Yerli bir medikal üretim hamlesi gündemdeyken 8 bin civarında firma kapanmış 7 bin civarında firma da kapanma noktasında 25 bin firmanın kapanması halinde ciddi bir işsizlik söz konusu olur. Bir şeyler kartelleşirse yüksek fiyattan kurtulamayız” dedi.

 

KDV oranları

Dilek ve Temenniler Bölümünde konuşan Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise endüstriyel müteahhitlik işleri ile iştigal eden üyelerin enerji tedarikçilerinin sıkıntılarına değinerek şunları dile getirdi: “ Büyükşehir belediyesinin şehir vergilerinden aldığı payın giderek azalması bizim orta ölçekli daha ziyade endüstriyel müteahhitlik yapan firmaların devletin yatırım teşvik uygulamalarındaki zaafında olduğu gibi aynı probleme duçarız. Toplam üzerinden yüzde 18 karların olmadığı hizmette işin genelinin yüzde 18 KDV’si bu firmalar tarafından finanse ediliyor. Zaman için değişen yanlışlar doğruya dönebilir dile getirdikçe.”

 

Yenilenebilir enerji

Borazancıoğlu ayrıca yenilenebilir enerji kullanımı ve üretiminin daha da artırılması gerektiğini belirterek  “1 Nisan 2018 tarihinde Yenilenebilir enerji ile tüketilen enerjinin Toplam tüketim miktarının yüzde 68 i olmuş. Bu yenilenebilir enerjinin üzerine gidilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu örnek yenilenebilir enerji kaynaklarından ülke ihtiyaçları karşılanabildiğini gösteriyor” diye konuştu.

 

Otopark sorunu var

Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Bayrak ayrıca şehir merkezindeki otopark sorununa değinerek “Evet büyük bir otopark sorunu yaşıyoruz. Bunun çözümü mutlaka vardır. Burada fikirler çarpışacak sonunda kazana Sakarya olacak” dedi.

 

Mülteci sorunu

Mülteciler konusu ile ilgili de değerlendirmede bulunan Behlül Bayrak “Mültecilerle ilgili yanlış bir yönlendirme ve algı oluşturulduğunu bu konunun sosyal boyutunun öne çıkarılarak yanlış algıların önüne geçmek için inceleme yapılması gerektiğini ifade etti. Bayrak yıkılan stad arazisi üzerine yapılacak olan park projesinde SATSO’nun  görüşünün alınmasının şehir adına olumlu olacağını da sözlerine ekledi.

 

Dijital dönüşüm

Meclis Üyesi Hüseyin Balta ekonomik açıdan reel sektörün yaşadığı sıkıntılara karşı üretilen çözüm yollarına ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayarak “ Ciddi sıkıntılar var bunu inkar etmek mümkün değil.  Durumdan kurtulabilmek için mutlaka bir şeyler vardır. Odamızın bu konuda çalışmaları var. Dijital Dönüşüm eğitiminin firmaların kendilerini yenilemeleri ve değişime, dönüşüme ayak uydurabilmelerine yol gösterici olarak önemli bir eğitim oldu. Kendimizi değiştirmek zorundayız” dedi.

 

Sakarya’nın sorunları

Ocak Ayı meclis toplantısının sonunda değerlendirmede bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, çevre duyarlılığının artırılmasına ve hava kirliliğinin artmasına engel olmak amacıyla bireysel olarak da hassasiyet göstermek gerektiğini belirterek örneklerde bulundu.

Başkan Altuğ ayrıca  “Sakarya’nın her konusu bizi ilgilendiriyor ve bu konular bizim haddimize diye düşünüyoruz… Sakarya’nın yalnız üretimi, tüccarın ticareti, durumu değil, spor sahası da ,Sakaryaspor’un durumu da, şehrin kaldırımı, yolu, hastanelerimizin acili ,yoğun bakımı da bizim haddimize. Dolayısıyla biz bu kürsüden her konuyu dile getirip ilgili makamlarda sorunlara çözüm aramaya, iletmeye devam edeceğiz” dedi. 

1 Şubat 2019 , Cuma Bu haber toplam 700 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU