Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

‘Esnafı önemsemeyene oy yok’


Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, son günlerde cami önleri mesken tutarak artışa geçen seyyar satıcılara karşı acilen önlem alınmasını istedi.

Panayır gibi

Başkan Akdardağan yaptığı açıklamasında, “Son günlerde şehrimiz esnaflarının tepkilerine duyarsız kalınması, AVM’lerin hızla çoğalması ve piyasaların durgunlaşmasına rağmen birde karşımıza seyyar satıcı sorunu çıkıyor. Bir süredir bu konudan yana rahattık ama son dönemde üyelerimizden aldığımız şikayetler arttı. Yerinde gözlemlerimiz neticesinde özellikle Arifiye ilçe merkezi, Erenler ve aynı ilçenin Çaybaşı Mahallesi ile Adapazarı ilçelerimizin bazı mahallelerindeki camilerimizin önleri bugünlerde panayır yerlerine döndü” dedi.  

 

Kimse ses çıkarmıyor

Akdardağan, “Cami önlerini mesken edinen seyyar satıcılar, cami etraflarındaki esnaflarımızı görmezlikten gelerek rahatlıkla satış yapabiliyorlar. Hiçbir kaydı olmayan, vergi vermeyen, kira ödemeyen ve halkın sağlığını hiçe sayan bu satıcılara nedense kimsenin ses çıkardığı yok. Devletine vergi veren, kira ödeyen, ilgili belediyesinden ruhsat alan esnaflarımızın ekmeğini bölen bu satıcılar bizim için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Yaşanan haksız kazanca dur denilerek yaşanan görüntüler son bulmalı” dedi.  

 

Esnafımız mağdur

Cami önlerinde zeytin, peynir, yağ, bakliyat, çerez, meyve, sebze, nalburiye malzemeleri gibi ne olduğu bilinmeyen şeyler satan seyyarlara önlem alınmasını isteyen Başkan Akdardağan, “Zincir marketlerin mantar gibi türemesi, piyasaların durgunluğu, esnafın yüksek girdileri ve vergilerle olan mücadelesi yetmiyormuş gibi yine seyyar satıcılar sorunuyla karşı karşıyayız. Eski bir sorun olan ama bir türlü kalıcı çözüm bulanamayan seyyar satıcılar, ekonomik sıkıntı içinde olan esnafımıza büyük mağduriyet yaşatmaktadır” diye konuştu.

 

Sonuç alamadık

Başkan Akdardağan, “Bakkal esnafları olarak bu görüntülerden ve yaşananlardan çok rahatsızız. Çok önemsediğimiz bu sorunu defalara ilgili belediyeler ile görüşmelerimize, yazışmalarımıza ve girişimlerimize rağmen bir türlü sonuç alamadık. Yerel idareciler ya sesimizi duymak istemiyor, ya da esnaflarımızı önemsemiyorlar” diye konuştu.

 

Önümüz seçim

Yerel seçimler nedeniyle siyasilerden bakkal dükkanlarına uğrayarak hal hatır sormalarını isteyen Başkan Akdardağan, “Esnafımız dertlerini anlatmalı ve siyasiler gerçekten ciddiye almalı. Defalarca söyledik yine söylüyoruz; Önümüzde bir seçim var ve esnafımızı önemsemeyen siyasileri, bizlerde önemsemeyeceğiz” dedi.  

 

Acil çözüm bulunsun

Akdardağan, “Esnafımıza önem veren, esnafımızın derdiyle dertlenen, çözüm arayan ve projeler üreten adaylara hem değer vereceğiz hem de oyumuzu. Seçilecek olan belediye başkanlarımızdan ve belediye meclislerinden bu soruna acilen çözüm bulmalarını ve esnafımızdan yana duruş sergilemelerini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

6 Şubat 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 764 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU