Arıların desteklenmesi projeleri12 Şubat 2019, Salı

Yoğun katılım

Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı; Hendek Belediye Başkan Adayı Ali Kemal Sofu, Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör ve birlik yöneticileri, delegeleri, Engin Kılıç, Tuncer Yaver, Hendek İlçe Tarım Müdürü Erhan Sunman, İlçe Tarım Müdürlüğünden Veteriner Hekim R. Ali Aydın, Orman İşletme Müdürlüğünden Şef M. Onur Gürkan’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Sofu, tarımsal alanda ki gelişmelerden ve arıcılık yatırımlarının desteklenmesi adına oluşturulan fonlardan ve Hendek adına kendi projelerinden bahsetti.

Projelerimiz var

Mustafa Ör, “Şu an birçok projemiz var. Bazıları onaylandı ve çalışmalar başlatıldı. Bunlardan biri 20 milyon lira değerinde ki Bal Suyu Projesi’dir. Proje ile üretime ve ekonomiye ciddi katkı sağlanacak. Şimdi görsel arıcılık projemiz onaylanmak üzere. Bu proje ile Sakaryalı hemşerilerimize arıcılığı yetkin ağızdan tanıtmak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Projelerimiz bölgesel ve ulusal üretim ve ekonomiye ciddi katkı sağlamaktadır, sağlayacaktır” dedi.

Arıcılık Günü

Arıcılığın öneminden söz eden Sofu, “Arılar yalnızca insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan işlevselliğe sahip değildir. Bugün arıcılık faaliyetleri ulusal ve uluslararası alanda ciddi ekonomik faydalar sağlayabilmektedir. Bizlerde bu durumun farkında olarak hem arıcılığın geliştirilmesi hem de ilçemizde farkındalığın oluşturulması adına, 2020 Dünya Arıcılık Günü’nün Hendek’te gerçekleştirilmesi için tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz. Hendekli vatandaşlarımızı arıcılık alanında direk üreticimiz ile buluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda üzerinde çalıştığımız birçok projeden biri de Bal Evleri projesi. Bal Evleri ile üreticimiz ürününü hem kolay bir şekilde pazara sunabilecek, hem de vatandaşımız tek elden doğal, organik ürünlere ulaşabilecekler” dedi.

 

Bu haber toplam 540 defa okundu.