Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

Kamuda e-ihale konuşuldu


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Kamu İhale Kurumu işbirliğinde, "Elektronik İhale - Elektronik Eksiltme - Kamu İhale Mevzuatında Fiyat Dışı Unsur Kavramı” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bilgilendirme

SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Meclis üyeleri ve özel sektör temsilcisinin katıldığı programda;  Kamu İhale Kurumu Uzmanları Bünyamin Susar ve Muhammet Bulut tarafından, Elektronik İhale- Elektronik Eksiltme ve Kamu İhale Mevzuatında Fiyat Dışı Unsur Kavramı konuları ele alındı. SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Kamu İhale Kurumu Uzmanları, kamu ihalelerindeki işleyiş, büyüklük ve önemine değindi.

Rekabet engelleniyor

Uzman Susar, kamu ihaleleri ve özel sektörün kamu ihalelerine katılımı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Özel sektörde çoğu şirketlerin kamu ihalelerine girme endişeleri ve engelleri vardır. Kamu ihalelerinin sadece birkaç şirket tarafından yapılması hem rekabeti engelliyor hem de maliyetlerin fazla olmasına yol açıyor. E-İhale uygulaması süreciyle şirketler tekliflerini daha rahat sunabiliyor. Gerekli ve istenen belgelerin daha rahat ve elektronik ortamda kolayca verilebilmesini sağlıyor. E-ihale sürecinin kapsamı genişletildi.”

İşleyişi hızlandırmak

Elektronik Kamu Alımları Platformunun işleyişi hakkında da bilgilerin verildiği toplantıda,  EKAP sistemi ile fiziki olarak sunulması gerekmeyen belgelerin internet ortamında kaydedilmesi kolaylığına ve fiyat dışı unsurlar konusuna da vurgu yapıldı.  Kamu İhale Kurumu Uzmanı Muhammet Bulut, EKAP  ve fiyat dışı unsurlara değinerek; “Bazı Kamu İhalelerinin başvuruları, sadece EKAP üzerinden yapılabilecek. E -İhale yönetmeliği ile fiziki olarak istenilen belge sayısını azaltmak, ihaleyi açan kamu kuruluşunun ve ihale teklifini veren firmaların ihale sürecinde işleyişini hızlandırmak amaçlanıyor” dedi. 

17 Şubat 2019 , Pazar Bu haber toplam 502 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU