Günün Tarihi:6 Haziran 2020

‘İlimizde tanzim satış olamaz’


Üretim az olduğu için fiyatların arttığını belirten Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “İlimizde tanzim satış olamaz” dedi.

Üretim az

Son günlerde sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın azalması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marketlerdeki sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasını eleştirmiş ve fırsatçılara izin verilmeyeceğini söyleyerek, belediye eliyle vatandaşın daha ucuz sebze ve meyveye ulaşmak amacıyla tanzim satış noktaların kurulacağını açıklamıştı. Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan sebze meyve fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Kabacan fiyatların yüksek olmasının sebebinin üretimin az olmasından kaynaklı olduğunu da belirtti.

Günahımız yok

Reyonlardaki fiyatların yüksek olması sonrası günah keçisi ilan edildiklerini söyleyen Kabacan, “Son zamanlarda gündem biziz pazar yerleri ve pazarcılar, yüksek meyve ve sebze fiyatları. Tabi dolayısıyla burada pazarcı günah keçisi ilan ediliyor ama pazarcının bu konuyla alakalı hiçbir suçu, günahı yok. Biz sebzemizi, meyvemizi hallerden alırız. Halden nasıl alırsak biz pazarımızda öyle satarız. Küçük bir kar marjımız vardır, onu üstüne koyar satarız. Pazar yerlerindeki fiyat artışının kesinlikle bizim pazarcılarımızla ilgi alakası yok. Bunun büyük sıkıntısı üretimin az olması. Sebze, meyve üretilen yerlerdeki doğal afetler, hortumun seraları vurması bunların hepsi bir etken. Hepsi de bu sene üst üste geldi. Birde üretim azlığı, sıkıntısı var. Bundan dolayı bizim pazarcımızın suçu, günahı yok.”

Biz etkilendik

Esnafın maddi ve manevi yönden durumunun iyi olmadığını belirten Muzaffer Kabacan, “Esnafımızın durumu iyi değil. Manevi bir çöküntü var, maddiyi geçtik. Şuanda hükumetimizin, Cumhurbaşkanımızın söylemleri sonrasında halk bize kötü gözle bakmaya başladı. Cumhurbaşkanımız gıda teröristleri tanımını yapıyor ama bunu millet bizim pazarcımızın üzerine yıkmaya başladı. Bizim siyasi hiçbir arenamız olmaz. Dolayısıyla fiyat artışları bizim pazar yerimizi etkiledi. İnsanların alım gücü yok, pazardaki fiyat artışlarının yüksek olması bizi memnun etmiyor, bize üzüntü veriyor.”

Tanzim olamaz

Tanzim satış ı değerlendiren Kabacan, “Büyük illerdeki tanzim satış noktaları ile ilgili İstanbul’da 55 nokta, Ankara’da 32-33 nokta da tanzim satışı var. Sakarya’da bunun olmasını beklemiyoruz. Çünkü biz pazar yerlerimizi özelleştirdik, pazar yerleri şuanda odamıza ait. Pazar yerlerimizin her köşesinde, her belli bir bölümünde biz köylüye, çiftçiye yer ayırıyoruz zaten. Dolayısıyla çiftçimiz pazar yerlerinde var, köylümüz pazar yerlerinde var. Dolayısıyla bunu pazar yerlerimizde zaten yapmışız. Marketleri düzene alırsa hükumetimiz kesinlikle bu iş çözülür” dedi.

17 Şubat 2019 , Pazar Bu haber toplam 766 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU