Günün Tarihi:1 Mart 2021

Sanatseverler söyleşide buluştu


Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘İnsan Tasavvurları İnsan Nedir?’ söyleşisi sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

Etkinlik

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ‘İnsan Tasavvurları İnsan Nedir?’ isimli söyleşi ile devam etti. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Türker ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Halil Üçer konuşmacı olarak katılırken çok sayıda sanatseverler yalnız bırakmadı.

Ruh ve beden

Prof. Dr. Ömer Türker, “İnsan dediğimiz şey Âlemlerin bütününe ilişkin farkındalıklara ulaşma kabiliyetine sahiptir. İnsan bütün hayatı idrak etmekle mükellef bir varlıktır. Sadece bireysel hayatını değil toplumsal hayatını da organize etmekle mükellef bir varlıktır. İnsan, ruh ve beden olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Beden canlılık sahibi, hayat sahibi, hareket edebilen, gördüğümüz eylemleri yapabilendir. Ama asılı itibari ile bedenin gerisinde olup bunların hepsini yöneten ve ona anlam veren şey ruhtur” dedi.

İnsan nedir?

Dr. Halil İbrahim Üçer, “İnsan nedir? sorusu bizim kendisinden kaçamadığımız bir sorudur. İnsanlık doğumundan itibaren bu nedir sorusunu kendisine ve etrafına sorma çabasında içinde olmuştur. İnsan nedir sorusunu zihnimizde canlandırdığımızda klasik bir cevap hepimizin aklında canlanmaktadır. İnsan bu Dünya’da kendisinden ne beklendiğini sormalıdır. Çevremizde ki her şeyin bir gayesi vardır. O zaman kendi içimizde ki gayelerimizi de düşünüyoruz. Tüm âlemlerde bulunan teleolojik bir açıklama söz konusudur. İnsan buradadır ve burada oluşan gayelerini yerine getirdiğinde iyi bir insan olmuş olur. Ama gerçekleştirmezse kötü insan olur. İnsan iyi ve kötü arasında gidip gelir” dedi. 

18 Şubat 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 549 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU