Günün Tarihi:19 Şubat 2020

Ebelerin kabiliyeti artıyor


Ebelere Yönelik Doğum Hizmetlerinin Güçlendirilmesinde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi çalışmasının 3’üncüsü tamamlandı.

Sona erdi

İl Sağlık Müdürlüğü ile Sakarya Üniversitesi arasında 2017 yılında imzalanan protokol çerçevesinde Sen Otelde düzenlenen 5 günlük “Ebelere Yönelik Doğum Hizmetlerinin Güçlendirilmesinde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi” sona erdi.

 

Ebeler katıldı

Kapanış programında, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, Başkan Yardımcısı Op. Dr. Mahmut Atum’un yanısıra Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. A. Serhan Cevrioğlu, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri ile İlçe Sağlık Müdürleri, Sağlık Müdürlüğü personeli ve ebeler hazır bulundu.

 

Yeni gelişmeler

Programda, eğitime katılan ebeleri temsilen bir konuşma yapan Karasu Devlet Hastanesinde Görevli Ebe Cevriye Kulaç, 24 yıllık ebe olduğunu belerterek, işini severek yaptığını ve almış oldukları bu eğitimle hem bilgilerini güncellediklerini hem de yeni gelişmeler ışığında yeni bilgiler edindiklerini ifade etti. Kulaç, sağlanan eğitim imkanı ve programın hazırlanmasında emeği geçen herkese tüm ebe arkadaşları adına teşekkür etti.

 

Normal doğumlar

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. A. Serhan Cevrioğlu ise sezaryenin tıbbi gereklilik dışında yapılmaması gerektiğinin altını çizerek “Annelerin bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Normal doğumun daha fazla yaygınlaşmasını arzu ediyoruz. Bu konuda özellikle ebelere büyük görevler düşüyor. Bu eğitimlerin amacı da ebelerin mesleklerini icra ederek normal doğumların artırılmasını sağlamak” diye konuştu.

 

En eski meslek

Programda konuşan Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, ebelik mesleğinin dünyanın varoluşuyla birlikte en eski mesleklerden biri olduğunu dile getirerek, anne ve bebek sağlığı açısından ebelerin sağlık hizmetleri sunumunda önemli bir yer aldığını ifade etti.

 

Ebe eğitimler

Öktem, 3 yıllık süre zarfında 3’üncüsü düzenlenen bu eğitimle hastanelerdeki doğumhanelerde görevli 75 ebeye eğitim verildiğini belirterek “Ebelerimizin bilgi ve kabiliyetlerinin daha da artırılması için düzenlediğimiz eğitim seminerlerimiz sayesinde, onların doğumlarda daha etkin rol almalarını arzu ediyoruz. Bu açıdan bu eğitimler önemli. Sağlık Bakanlığının belirlediği politikalar çerçevesinde eğitimlerimiz devam edecek. Bir hafta süren teorik eğitim sonrasında, ebelerimiz bir haftalık uygulamalı eğitimle birlikte stajlarını tamamlayacaklar.” dedi.

 

Teşekkür belgesi

Programın sonunda ebelere katılım belgeleri verilirken, düzenlenen eğitim çalışmasında görev alan Sağlık Müdürlüğü personeli, hekim ve akademisyenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

 

26 Şubat 2019 , Salı Bu haber toplam 1288 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU