Günün Tarihi:13 Temmuz 2020

‘Çiçekleri balıkla besleyin’


Erkan Şamcı evde bitki yetiştirmenin püf noktalarını ve sağlık için uzak durulması gereken kimyasalları anlattı. Konferansta Şamcı, “ Çiçek için en yararlı besin balıktır bu size tuhaf gelebilir ama denerseniz kendi gözlerinizle göreceksiniz” dedi.

Kimyasallar

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Kadın Gelişim Akademisi’nde Erkan Şamcı “Evde Bitki Yetiştirme” konulu konferans verdi. Dinleyicilere ‘Evde Bitki Yetiştirirken Nelere Dikkat Edilmesi’ gerektiği ve ‘Evde Kullanılmaması Gereken Kimyasallar’ hakkında bilgiler verildi. Konferansın sonunda Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürü Murat Kıroğlu, Şamcı’ya çiçek takdim etti.

Doğru bilinen yanlışlar

Şamcı “Yattığınız yerlerde çiçek bulundurulmaması söyleniyor bu kesinlikle yanlış bir bilgi. Çiçek evin her yerinde olabilir ve kesinlikle zararsızdır. Ayrıca teknolojik eşyaların bu kadar çok olduğu evlerimizde radyasyonu azalttığı için kaktüs bitkisi mutlaka bulunmalıdır. Kaktüs suyu hiç sevmeyen bir bitkidir o yüzden bakımı oldukça kolaydır. Çiçeklere insanlar gibi susadığın zaman su verilmelidir. Çiçeklerin susadığını toprağının üst kısmına dokunduğumuzda anlarız ve eğer toprağın üst kısmı kurumuşsa çiçeğimiz susamış demektir.”

Bitkiyi balıkla besle

Erkan Şamcı, “Çiçeklere su yavaşça dökülmelidir eğer birden suyu boşaltırsak çiçeğin toprağına zarar vermiş oluruz. Çiçek için en yararlı besin balıktır bu size tuhaf gelebilir ama denerseniz kendi gözlerinizle göreceksiniz. Balık etini küçük küçük parçalar haline getirerek çiçeğinizin toprağına gömün ve çiçeğinizde ki gelişime kendiniz şahit olun” dedi.

Kimyasal madde

Evdeki kimyasal temizlik malzemelerinin ciddi zararlarına dikkat çeken Şamcı, “Evdeki temizlik malzemelerinin hepsi çok zararlı kimyasallar barındırır. Bu sebeple siz temizlik yaptığınızı zannederken aslında kendinizde ve çocuklarınızda çok ciddi hastalıklar oluşmasına sebep olursunuz. Evde kullandınız her temizlik malzemesinin doğal bir alternatifi bulunuyor.”

Doğala dönüş

Şamcı, “Eskiden bu kadar zararlı temizlik malzemeleri yoktu ve insanlar daha sağlıklıydı. Çamaşır suyu içindeki kimyasal birleşenlerle çocuklarınızda nefes darlığı ve astım gibi hastalıklara yol açabilir. Aynı zamanda bu kimyasalların bağımlılık gibi tehlikeli yanları da vardır. Eskiden olduğu gibi temizlikte sabun veya doğal alternatif yolları kullanarak doğala dönmeliyiz” ifadelerinde bulundu.

28 Şubat 2019 , Perşembe Bu haber toplam 421 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU