Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

‘Şehrin gerçek sorunları var’


SATSO’nun Şubat Meclisinde konuşan ve seçilmiş meslek odası başkanları ile birlikte şehrin sorunlarını içeren bir dosya hazırladıklarını söyleyen Başkan Akgün Altuğ, “Şehrimizle ilgili çok net problemler var ve adaylar tarafından bunlara çok değinildiğini görmedim. Mutlaka portföylerinde vardır ama biz onlara yardımcı olmak için bir çalışma yaptık” dedi.

Meclis toplantısı

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Şubat Ayı Meclis Toplantısı dün gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Geçtiğimiz hafta Ankara’da bazı toplantılara iştirak ettik. Bu toplantılarda konuşulanları sizlerle de paylaşacağım. ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganı ile yeni bir istihdam programı başlatıldı. Bizler de bu programa tam destek olacağız. Bu program kapsamında işverenlere çok önemli teşviklerde veriliyor” ifadelerini kullandı.

 

Eğitimde yeni dönem

Mesleki eğitimle reel sektörü birbirine entegre edecek bir programın da başlatıldığını ifade eden Altuğ, “Genç bir nüfusumuz var ancak bu potansiyelimizi çok da kullanamıyoruz. Mesleksiz olduğu için birçok gencimiz iş bulamıyorlar. Bu gelecek açısından büyük bir sıkıntı ve risk. Türk iş dünyası bu anlamda elini taşın altına sokuyor. Yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiyoruz. 81 ilde 81 meslek lisesi protokol kapsamına alınıyor. SATSO Motorlu Araçlar Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de bu kapsam içine alındı” dedi.

 

Şehrin sorunları

Yerel seçimler öncesinde şehirdeki seçilmiş meslek odası başkanları ile birlikte bir çalışma içinde olduklarını ve 4 toplantı yaptıklarını ifade eden Altuğ, “Şehrin gerçek sorunları, çözüm bekleyen problemleri ve çözüm önerilerini bir rapor haline getiriyoruz. Bu raporu da Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarına tek tek davet ederek kendilerine ileteceğiz. Zaman zaman belediye başkan adaylarının konuşmalarına şahit oluyorum bu çalışma ile onlara da faydalı olacak. Bazı adaylar şehirle ilgili değil de daha global daha makro projelerle ilgileniyorlar. Şehrimizle ilgili çok net problemler var bunlara çok değinildiğini görmedim. Mutlaka portföylerinde vardır ama biz onlara yardımcı olmak için bir çalışma yaptık” dedi.

 

OSB’lerde gelişme

Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyük ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini de belirten Akgün Altuğ, “ Sakarya’nın üretim üssü olması konusunda ciddi fikirleri var. Kaynarca Makine İhtisas OSB için kamulaştırmaya devam edeceğiz. Söğütlü ve Ferzili’deki yeni OSB’lerle ilgili müteşebbis heyet seçimi aşamasına geldik. Pamukova’da bulunan 150 hektarlık bir havaalanı var. Orası ile ilgili bir proje üretmemiz istendi biz de çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

 

Mülteci gettolaşması

Mültecilerle ilgili yapılan çalıştay hakkında da konuşan Altuğ, “Sayın valimizin de iştiraki ile güzel bir toplantı gerçekleştirildi. Mülteciler hakkında bizim vatandaşlarımızdan daha iyi şartlar sağlandığına dair algının da yanlış olduğunu gördük. Devletin onlar için asgari yaşam şartlarını oluşturduğunu da öğrendik. Ancak şehirde mültecilerle ilgili problemler var gettolaşma da bunlardan bir tanesi bunu da gündeme getirdik. Tığcılar Mahallesinde kendi gettolarını oluşturmuşlar. Bunun önüne geçilmesi ve kaynaştırma yapılması gerektiğini gündeme getirildi” diye konuştu. 

28 Şubat 2019 , Perşembe Bu haber toplam 596 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU