Günün Tarihi:28 Ekim 2020

Kolip ‘İYİ Projelerini’ açıkladı


İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, düzenlediği basın toplantısında, projelerini Sakarya kamuoyuna açıkladı.

İyi gelecek

İYİ Parti ve Millet İttifakının Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Tunatan tesislerinde, basın mensupları ile bir araya gelerek, ‘Sakarya’ya İYİ Gelecek’ konsepti ile projelerini açıkladı. Toplantıya CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ve medya mensupları katıldı.

 

Şehir yönetimi

Sakarya’nın 25 yıldır aynı yönetim anlayışı ile yönetildiğini ifade eden Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Bir şehrin yönetimi, insana benzer. Beyin, o şehrin yönetim anlayışıdır. Beyinde bir sorun olursa o şehir felç olur, komaya girer. İşte Sakarya’nın bugünkü durumu budur. Biz her şeye beyinden yani şehir yönetim anlayışından başlayacağız. Önce, Sakaryalıların daha fazla yönetimde söz sahibi olacağı, sorunlarla ilgili doğru teşhislerin konulduğu, doğru projeler ile çözüm yollarının bulunduğu bir yöntem izleyeceğiz” dedi.

 

Depreme hazırlık

Sakarya’da 10 bin bina ve 30 binin üzerinde hanenin, deprem sırasında çok büyük risk oluşturduğunun altını çizen Uzm. Dr. Cihan Kolip, “İlk yapacağımız projeler, depremde özellikle büyük risk altında bulunan 30 bin hanenin, kentsel dönüşüm ile daha güvenli hale getirilmesidir. Burada yaşayan 150 binin üzerindeki hemşehrimizin can güvenlikleri büyük tehlike altındadır.” Dedi.

 

Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm projelerinin hayata geçmesinin önündeki en büyük engelin, vatandaşın Belediye yönetimlerine güven duymamaları olduğunu kaydeden Kolip, “Vatandaşa ver elini demeyeceğiz. Al elimi diyeceğiz. Burada Büyükşehir Belediyesi alan el değil, veren el olacak. Bu güveni oluşturduktan sonra, ada bazlı Kentsel Dönüşüm projelerini hayata geçireceğiz. Bu bölgelerde yeni yapılan binalar, altyapısı kusursuz, kendi enerjisini üreten akıllı binalar ve modern çevre düzenlemeleri ile herkesin içinde yaşamak isteyeceği yapı bölgeler olacak. Ada bazlı projelerin sayısı artarak, zamanla özellikle deprem riski olan ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu tüm bölgelerde bunu hayata geçireceğiz. Sanayi bölgelerimiz de kentsel dönüşüm uygulayacağız. İlk hedefimiz ise 32 Evler kavşağı ile Erenler kavşağı arasındaki sanayi bölgelerinde yapacağımız kentsel dönüşüm olacak.” diye konuştu.

 

Ulaşım sorunu

Şehrin en büyük sorunlarından birinin ulaşım olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Bir kere en başta söylüyoruz ki, Sakarya hafif raylı sistem ile tanışacak. İlk güzergahımız ise Yenikent bölgesi olan Korucuk, Karaman, Camili Mahallesi ile şehir merkezindeki Eski Stat arasında olacak. Ada treni şehir merkezine gelecek. Güzergahı ile ilgili Amsterdam modeli gibi modeller üzerinde çalışıyoruz. Sakarya şehir taşımacılığında ring sistemini getireceğiz. İlçe toplu taşıma araçlarını Kuzeyde ve Güneyde yapacağımız terminallerde toplayacağız. Bu noktalardan şehir merkezindeki çok farklı bölgelere hemşehrilerimizi elektrikli otobüslerimiz veya hafi raylı sistem ile ücretsiz olarak taşıyacağız” dedi.

 

Akıllı sistem

Şehir trafiğini akıllı sistemlerle donatacaklarını da kaydeden Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Şehir merkezine katlı veya yer altı otoparkları yapacağız. Şehrin genelinde kapalı, içinde kliması, televizyonu, interneti ve mini kitaplığı olan akıllı otobüs durakları yapacağız. Sakarya’nın en büyük sıkıntısı olan ve ihtiyacı karşılamaktan uzak kavşakları yeniden düzenleyeceğiz” diye konuştu.

 

Yenikent, Ölükent olmayacak

Yenikent’i bir ilçe olarak gördüklerini ve buraya özel projeler hazırladıklarını da ifade eden Uzm. Dr. Cihan Kolip, “İlk olarak bölgeye bir otogar yapacağız. Hafif raylı sistem ile bölgeyi şehir merkezine bağlayacağız. Yüzme Havuzlu büyük spor kompleksimiz olacak. Camili-Söğütlü-Ferizli çevre bağlantı yolu yapacağız. AVM, kültür ve gençlik merkezleri, taziye evleri, kreş, yaşlı bakım evi yapacağız. Şehir genelinde olduğu gibi bölgede yer altı çöp konteynırları sistemini arzuluyoruz. Sokak köpekleri ile ilgili bakımevi olacak. Ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için konutları bu bölgede yapacağız” şeklinde konuştu.

 

Sağlık, eğitim ve sanayi

Büyükşehir Belediyesi’nin polikliniğini daha büyük ve modern bir binaya taşıyacaklarını vurgulayan Uzm. Dr. Cihan Kolip, eğitim konusundaki projelerini de açıkladı. Sakarya’nın sanayi, ticaret ve ekonomik planlarını 2023 ve 2071 gibi hedeflere göre, SATSO başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarla birlikte planlayacaklarının altını çizen Kolip, “Biz bu plana sonuna kadar bağlı kalacağız. Bu şehrimizin adeta bir anayasası olacak. Şehir içinde kalan tüm sanayi bölgelerini, şehrin civarında taşıyacağız. Sanayicimiz ve işadamlarımızın sorunlarını çözmekte kararlıyız.

 

Katlı pazara proje

Sakarya’nın merkezindeki katlı pazaryerinin bugünkü görüntüsü ile cazibesini yitirmeye başladığını ifade eden Uzm. Dr. Cihan Kolip, “İlk yapacağımız işlerden biri. Esnafımıza herhangi bir yük getirmeden burasını modern bir hale getireceğiz. Her ilçemize, altında otopark ve soğuk hava depolarının bulunduğu, pazaryerleri inşa edeceğiz. Pazarları haftanın her günü açık olabilecek duruma getireceğiz. Pazar yerlerimizde soluklanılabilecek kafeteryalar veya dinlenme alanları gibi sosyal mekanlar da olacak.” Dedi.

 

Su ucuzlayacak

Sakarya’nın bir tarım şehri olduğunun da altını çizen Uzm. Dr. Cihan Kolip, enerji ve çevreyi çok iyi kullanacaklarını söyedi. Kolip’in projeleri arasında en fazla dikkat çeken bölümlerden bazıları ise Sosyal Belediyecilik alanındaki projeleri oldu. Suyu en az %40 oranında ucuzlatacağını söyleyen Kolip, verecekleri İYİ KART ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapacakları para yardımlarını buraya yükleyeceklerini belirtti.

 

Kültür Caddesi

Sakarya’nın vizyon projelerinden birinin Kültür Caddesi olacağını ifade eden Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Sakarya nehri kenarında tüm kültür ve dayanışma derneklerinin içinde bulunacağı bir kültür caddesi yapacağız. Türkiye’nin sosyolojik olarak minik bir özeti olacak burası. Kültürel zenginliğin başkenti olan Sakarya’ya yakışır bir proje olacak. Burada, yurt dışı ve Sakarya’dan çok sayıda turisti ağırlamayı hedefliyoruz. Yöresel yemeklerden, kültürel etkinliklere, üst katlarında misafirhanelerine kadar herkesin hoşuna gidecek bir konsept olacak” dedi.

 

Kesintisiz ulaşım

Turizm’deki vizyon projelerinin ise Kaynarca-Karasu-Kaynarca sahil bandında, çok geniş bir ‘günübirlik turizm bölgesi’ inşa etmek olduğunu belirten Kolip, vatandaşın 24 saat ulaşabileceği bir platform kuracaklarını söyledi.  Sakarya’da boşanma oranlarının son yıllarda Yüzde 22’ler seviyesine yükseldiğini ve bununla ilgili önlem alacaklarını belirten Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Evlilik öncesi ve sonrasında ailelerimizin sürekli yanında olacağız” dedi.

 

Sakaryaspor için söz

Son olarak Spor ile ilgili projelerini anlatan Uzm. Dr. Cihan Kolip, “İlk önceliğimiz Sakaryaspor. Biz bu şehri tribünden sevdik. Dolayısıyla Sakaryaspor’u Süper Lige çıkaracak ve orada daimi kalmasını sağlayacak, kalıcı gelir kaynakları sözü veriyorum. Yönetimi ve kulübü maddi olarak kimseye muhtaç bıraktırmayacağız. Sapanca’yı ülkemizin en önemli su sporları merkezi yapma arzusundayız. Sakarya’nın mutlaka uluslar arası büyük bir organizasyona aday yapmak istiyoruz. Bu sayede bakanlık spor yatırımlarının da gelmesinin önü açılacaktır. Her ilçeye büyük yüzme havuzlu spor kompleksleri inşa edeceğiz. Dikmen yaylasına kayak ve kış sporları tesis yapmak istiyoruz” dedi.

 

3 Mart 2019 , Pazar Bu haber toplam 632 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU