Günün Tarihi:20 Ekim 2020

Çözümü UEFA’ya bırakmayın


Geçtiğimiz cumartesi günü Diyarbakır’da oynanan Amedspor-Sakaryaspor arasındaki gergin maç Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü.

Terör: Futbol terörü Diyarbakır’daki Amedspor-Sakaryaspor maçında hortladı. Maç esnasında ve sonrasındaki olayları dakikası dakikasına takip eden TV264 kameraları, maç sırasında yaşanan çirkinlikleri görüntüleyip, Sakaryaspor’un menfaatini düşünerek servis yaptı. Görüntülerin üzerine harekete geçen Ulusal Medyada konuya geniş yer verdi.

Kapansın: Sakaryaspor yönetimi ise Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF), çalınan 2 puanın geri iadesini isteyip, Amed kulübünün kapanması gerektiğine dikkat çektiler. Sakaryaspor Kulüp Başkanı Cevat Ekşi ve Başkan Yardımcısı Cumhur Genç, konunun takipçisi olacaklarını, Sakaryaspor’un hakkını aramak için tüm yasal yolların kullanılacağını ifade ettiler.

Ararız: Diyarbakır’daki maçın Türk futbolu açısından utanç verici olduğunu söyleyen çok sayıda taraftar, TFF’nin biran önce konuya müdahil olması ve gerekli cezai işlemin uygulanmasını istedi. Sakaryaspor yönetimi ise TFF’nin duyarsızlığı halinde konuyu UEFA ya taşımakta kararlı.

Futbolculardan
suç duyurusu

Maç öncesinde, maç esnasında ve maçtan sonra saldırıya uğrayan, kesici ve delici aletlerle çeşitli yerlerinden yaralanan Sakaryaspor’lu futbolcular, maçın bitiminden sonra hastaneye giderek kullanılan aletin kesici ve delici olduğunu ispatladılar.

Rapor: Sakaryaspor’lu futbolcular, maçta kesici aletle saldırıya uğradıkları için hastaneye gittiler ve darp raporu aldılar. Ardından da emniyete giden futbolcular, Mansur Çalar ve bazı futbolculardan şikayetçi oldular. Yeşil-Siyahlı oyuncuların yaşadıkları u çirkin saldırı, tüm Türkiye’nin tepkisini çekti.

Yalanlama: Amed Sportif cephesinden ise yalanlama yapıldı. Konuyla ilgili Amed Sportif Kulübünden yapılan açıklamada Kesici, delici veya herhangi bir cisim bulunmadığı, sosyal medya, yazılı ve görsel basının olayları asılsız olarak yaydığı, abarttığı belirtildi.

Soruşturma: Sakaryaspor’lu futbolcuların şikayeti üzerine gerekli adli soruşturma başladı. Maçın ardından karakola şikayet için giden futbolculardan Kaptan Ferhat Yazgan’ın, Amed Sportif Kaptanı Mansur Çalar’ın saldırısını dikkate alan Emniyet güçlerinin soruşturma başlattıkları öğrenildi.

Hacı Ömer
ifade verdi

Küfür etti
hakarette bulundu

Kollarından ve boyun kısmından darp edilen Hacı Ömer Doğru’nun polis merkezindeki ifadesi şöyle, “Maçın ilk yarısı bittiği anda soyunma odasına doğru yöneldiğimde 72 sırt numaralı Mansur Çalar yanıma geldi. Küfür ederek, hakarette bulundu. Akabinde elindeki sivri bir cisimle yüzüme sürterek yaralanmama sebep oldu. Bunun üzerine cisim olduğunu maçın hakemi Ferhan Kestanlıoğlu'na söyledik. Üst araması yaparak cismi bulmasını talep ettik. Hakem üst araması yapmadı. Ayrıca maçın ilerleyen dakikalarında boynumuzu futbol dışı hareket ile tırnakları ile yaralayan Amedsporlu 6 numaralı Hasan Küçük isimli futbolcu ve maç esnasında futbol dışı hareket ile boynumuzu sıkan ve bize vuran Amedsporlu oyuncu 21 numaralı Mehmet Sıddık İstemi isimli futbolcudan yaralanmama sebebiyet verdiklerinden, maçın hakemi olan Ferhan Kestanlıoğlu’dan görevini yapmadığı ve kötüye kullandığından dolayı davacı ve 

Ferhat Yazgan’ın
çifte şikayeti

Üst araması
yapılmadı

Sakaryaspor Kaptanı Ferhat Yazgan da ifadesinde tüm olayları anlattı. İfade şu şekilde; “Maçın ilk dakikalarıydı. 72 sırt numaralı Mansur Çalar yanımdan geçerken elinde bir cisimle boyun bölgeme sürterek yaralanmama sebep oldu. Elindeki sivri uçlu bir cismi bana göstererek ‘Hepinizi çizeceğim’ dedi. Bunun üzerine cisim olduğunu hakem Ferhan Kestanlıoğlu’na söyledik. Üst araması yaparak cismi bulmasını talep ettik. Hakem üst araması yapmadı. Ayrıca maçın ilerleyen saatlerinde boynumuzu futbol dışı hareket ile tırnakları ile yaralayan Amedsporlu oyuncu 6 numaralı Hasan Küçük isimli futbolcu ve maç esnasında futbol dışı hareket ile boynumuzu sıkan ve bize vuran Amedsporlu 21 numaralı oyuncu Mehmet Sıddık İstemi isimli futbolcudan yaralanmama sebebiyet verdiklerinden, maçın hakemi Ferhan Kestanlıoğlu'ndan görevini yapmadığı ve kötüye kullandığından dolayı davacı ve şikayetçiyim.”  

Dilaver Güçlü’nün
Mansur’a tepkisi

Penaltı anında
saldırdılar

Dilaver Güçlü de penaltı atışı sırasında Mansur Çalar tarafından saldırıya uğradığını söyledi, Dilaver ifadesinde şu sözlere yer verdi: “Maç oynandığı sırada ilk yarıda 10ncu dakikalarda penaltı oldu. Penaltıyı ben kullanacaktım. Penaltı kullanmaya geçerken yanımdan geçen Amedsporlu 72 numaralı Mansur Çalar isimli futbolcu, elinde bir cisimle karın bölgeme sürterek yaralanmama sebep oldu. Ayrıca elinde cisim olduğunu maçın hakemi Ferhan Kestanlıoğlu’na söyledik. Üst araması yaparak cismi bulmasını talep ettik. Hakem üst araması yapmadı. Ayrıca maçın ilerleyen saatlerinde boynumuzu futbol dışı hareket ile tırnakları ile yaralayan Hasan Küçük isimli futbolcu ve maç esnasında futbol dışı hareket ile boynumuzu sıkan ve bize vuran Mehmet Sıddık İstemi isimli futbolcudan yaralanmama sebebiyet verdiklerinden, maçın hakemi olan Ferhan Kestanlıoğlu’dan görevini yapmadığı ve kötüye kullandığından dolayı davacı ve şikayetçiyim"

Hakem tamamen
ilgisiz kaldı

Maçtan önce kırmızı kart gören Serkan Odabaşoğlu’nun yerine oyuna dahil edilen Tevfik Köse ise şöyle konuştu; ”Maç esnasında aynı takımda oynadığımız futbolcu arkadaşım Dilaver Güçlü’nün, rakip takımdan Mansul Çalar tarafından karın bölgesinden sert bir cisim ile yaralandığını öğrendim. Maç bitiminde soyunma odasına giderken sol kolumda sert bir cisim ile oluşabilecek yaralar gördüm. Kolumdaki yaraların Mansur Çalar tarafından yapıldığını tespit ettim. Bu yüzden bu futbolcudan davacı ve şikayetçiyim.” İfadelerin ardından Hava yoluyla ilimiz Sakarya’ya dönen Yeşil-Siyahlılar, tüm olumsuzluklara, yaralanmalara ve darp edilmelerine rağmen Gümüşhane maçının hazırlıklarına başladılar.

Maç yarın
saat 14.00’te

Sakaryaspor -Gümüşhane maçı, arın Saat 14.00’te Atatürk Stadında oynanacak. Diyarbakır dönüşünde çalışmalarına ara vermeyen Yeşil-Siyahlılar, yarınki Gümüşhane maçının ardından  Sancaktepe randevusu için hazırlanacaklar. 

Üç cezalı bir sakat

Sakaryaspor’da sarı kart cezalısı olan Zahit, Savaş ve Diyarbakır deplasmanında maçtan önce kırmızı kart gören Serkan Odabaşoğlu, yarınki Gümüşhane maçında forma giyemeyecekler. Diyarbakır’da kesici aletlere hedef olan futbolcular yarın görev alacaklar. Maçta sakatlanan Ferit’in durumu ise bugün netlik kazanacak.

5 Mart 2019 , Salı Bu haber toplam 724 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU