‘Kadın toplumun temelidir’8 Mart 2019, Cuma

Her türlü şiddet

Kafadar, “Bugün, tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan emekçi kadınların günüdür. Biz Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliği olarak; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz” dedi.

 

Önemli roller

Sami Kafadar, “ Kadınların üretime ve yönetime katılma imkânına kavuştukları her ülkede, toplumsal gelişme çabalarında etkin ve çok önemli roller üstlendiğine tanık oluyoruz. Hiçbir ülkenin kadınların emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Günümüzde kadınların, sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyoruz” dedi.

 

Kadın ve toplum

Toplumun kadınla medeni olabileceğini ifade eden Kafadar, “ Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir. Kadın toplumun içindeyse o toplum toplum gibi toplumdur. Kadın ile erkek eşitliğine dayalı; politik, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni ve diğer alanlardaki insan hakları ve temel özgürlüklerin tanınmasını, kullanılmasını ve bunlardan yararlanılmasını engelleyen, ortadan kaldıran veya bunu amaçlayan hiçbir ayrım, mahrumiyet ve kısıtlamanın yaşanmadığı bir gelecek dileğiyle tüm kadınlarımızın hayattaki mücadelelerine destek vererek başta meslektaşlarımız olmak üzere tüm emekçi kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” dedi.

 

Bu haber toplam 558 defa okundu.