Günün Tarihi:30 Eylül 2020

‘Kadın toplumun temelidir’


Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliği adına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında basın açıklaması yapan Başkan Sami Kafadar, “Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadın toplumun temelidir” dedi.

Her türlü şiddet

Kafadar, “Bugün, tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan emekçi kadınların günüdür. Biz Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliği olarak; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz” dedi.

 

Önemli roller

Sami Kafadar, “ Kadınların üretime ve yönetime katılma imkânına kavuştukları her ülkede, toplumsal gelişme çabalarında etkin ve çok önemli roller üstlendiğine tanık oluyoruz. Hiçbir ülkenin kadınların emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Günümüzde kadınların, sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyoruz” dedi.

 

Kadın ve toplum

Toplumun kadınla medeni olabileceğini ifade eden Kafadar, “ Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir. Kadın toplumun içindeyse o toplum toplum gibi toplumdur. Kadın ile erkek eşitliğine dayalı; politik, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni ve diğer alanlardaki insan hakları ve temel özgürlüklerin tanınmasını, kullanılmasını ve bunlardan yararlanılmasını engelleyen, ortadan kaldıran veya bunu amaçlayan hiçbir ayrım, mahrumiyet ve kısıtlamanın yaşanmadığı bir gelecek dileğiyle tüm kadınlarımızın hayattaki mücadelelerine destek vererek başta meslektaşlarımız olmak üzere tüm emekçi kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” dedi.

 

8 Mart 2019 , Cuma Bu haber toplam 547 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU