Günün Tarihi:1 Aralık 2020

AFAD'ın "Özge ablası"


Sapanca İlçesi’nde Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürü olarak görev yapan Özge Aktaş Panta, doğal afetlere anında müdahale edebilmek için 7 gün 24 saat teyakkuz halinde çalışıyor.

Her işi yaparız

Kadınların hayatta her işi başarabileceğini göstermek için zor bir meslek tercihi yapanlardan biri de Özge Aktaş Panta. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) Türkiye'nin tek kadın birlik müdürü olarak görev yapan Panta, doğal afetlerde insanlara yardımcı olmak için çoğunluğu erkeklerden oluşan ekibiyle her an tetikte bekliyor.

Sağ salim kavuşma

Göreve gittiğinde 3 yaşındaki kızı, eşi ve ailesinden ayrılmak zorunda kalan Panta, insanların ailelerine sağ salim kavuşabilmesi için gece gündüz demeden çalışıyor. AFAD Birlik Müdürü Panta, alışkın olmadığı bir mesleği tercih ettiği için başlangıçta çok zorlandığını, fakat arama kurtarma faaliyetleri sırasında bir aileye evladını sağ salim teslim etmenin nasıl bir duygu olduğunu hissettikten sonra mesleğinin kendisi için daha önemli hale geldiğini anlattı.

Zor bir meslek

Bir kadın olarak bu mesleği yapmanın çok zor olduğunu ifade eden Panta, "7/24 teyakkuz halinde olmanız lazım, 7/24 ulaşılabilir olmanız çok önemli. Aileniz var, çocuğunuz var, zorluklar yaşıyorsunuz ama burada da tabii eş ve aile desteği devreye giriyor. O yüzden eşimin de desteğiyle şu anda görevimi başarılı şekilde devam ettirmeye çalışıyorum." diye konuştu. Panta, bütün olaylarda afetzede yakınlarının kendi yakınları gibi olduğuna işaret ederek, bir kadın olarak bu konuda işinin çok daha zor olduğunu vurguladı.

Duygusal anlar

Duygusal açıdan kendisini çok fazla zorlayan durumların yaşandığını aktaran Panta, "Bütün görevlerde zorlanıyoruz. Bir anne olarak özellikle duygusal açıdan bizi yıpratan görevler oluyor. Tabii o evladı aileye teslim etmek, bambaşka bir duygu olduğu için de görevimizi yerine getiriyoruz." dedi.

Cesur olmak gerek

İşini severek yaptığını dile getiren Panta, "11 birlik müdürlüğümüz var ve bir tanesinin birlik müdürü kadın. Bu nedenle tabii ki zor geldiği zamanlar oldu ama her zaman da diyorum cesur olmak gerek. Kendine güvenmek gerekiyor. 'Kadın yapamaz ya da onun işi değil.' gibi ön yargıları unutmak ve bakış açımızı değiştirmek çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Kızım ilk ‘AFAD’ dedi

İnsanlara yardım etmek için evi ve aileyi biraz unuttuklarını kaydeden Panta, 3 yaşındaki kızının daha küçük olduğu için gece gündüz nereye gittiğini pek anlamlandıramadığını ifade ederek, "Ama kendisine afet ve acil durumlarla ilgili bir işte çalıştığımı ve diğer insanlara yardım etmek, diğer çocukları ailelerine kavuşturmak için gitmem gerektiğini anlatıyorum. O da bence anlayışla karşılıyor. İlk söylediği kelimelerden bir tanesi 'AFAD' oldu. Bir yaşında bile değildi, benim kıyafetimi gördüğü zaman, 'Anne AFAD, anne AFAD' diyordu. Anne nerede çalışıyor? AFAD'da. Artık acil durumlarla ilgili bir işte çalıştığımın da farkında. Hoşuna gidiyor" dedi.

 

10 Mart 2019 , Pazar Bu haber toplam 605 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU