Günün Tarihi:23 Şubat 2020

‘Yoklukla karşı karşıya kalırız’


Sakarya Ziraat Odaları İl Kongresinde konuşan İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Genç nüfusun tarım sektöründe kalmasını sağlamamız lazım. Çocukları bu sektörde tutamazsak yarın üretemez ve yoklukla karşı karşıya kalırız” dedi.

Kongre yapıldı

Sakarya Ziraat Odaları’nın İl Kongresi dün Sakarya Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi. Kongreye Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SESOB Başkanı Hasan Alişan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, STB Başkanvekili Ahmet Erkan, SMMMO Başkanı Ertuğrul Kocacık, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, APEK Başkanı Sabahattin Karasakal, Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz, HAYKOOP Başkanı Recep Pulat, Ziraat Odası Başkanları, davetliler ve delegeler katıldı.

 

Geri adım yok

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan Kongrede konuşan Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Oda başkanlarımızla birlikte çiftçilerimizin sorunlarının çözümü konusunda gerekli çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Sorunları çözüm makamlarına iletiyoruz. Arazi toplulaştırma projesinde saha çalışmalarımızı da başlattık. Üreticilerimizin bir kısmı bu çalışmalarımıza tepki gösteriyorlar ancak doğru olan şeylerin hayata geçmesi konusunda geri adım atmayacağız” dedi.

 

Şeker fabrikası

Fiyat dalgalanmaları konusunda üreticilerin mağdur edildiğini belirten Bayraktar, “Özellikle mısırda TMO’nun devreye geç girmesi fiyat konusunda olumsuz rol oynadı. Yine fındıkta da bir fiyat istikrasızlığı söz konusu ancak burada üreticilerimizin de yanlışları var” dedi. Bayraktar, Şeker fabrikasının da Sakarya için önemli bir değer olduğunu belirterek, fabrikanın üretimini sürdürebilmesi için herkesin destek olması gerektiğini savundu.

 

Üretim var

Türkiye’nin pahalıya ürün ürettiğini ifade eden Bayraktar, “Üreten üretici para kazanamıyorum derken tüketici de pahalı olduğu için tüketemiyorum diyor. Türkiye’de yokluk sorunu yok üretim var ancak sorun pahalılık sorunu. Bunun için aracıların ortadan kalkması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. Tarımdan kaçışı önlemek için genç nüfusu tarıma yönlendirmemiz gerekiyor. Eğer genç nüfusu tarımda tutamazsak yaşlı nüfus üretemez hale gelecek. Bugün her yerde olmasına rağmen fiyatı yüksek diye ülke gündemini meşgul eden tarımsal ürünler yarın yokluğu sebebi ile ülkeyi sıkıntıya düşürecek” dedi.

 

Ortak akıl

Bayraktar, “ Eğer bir ortak akıl bulamazsak, bu sektörün ana sahibi olanların çocuklarını bu sektörde tutamazsak yarın üretemez ve yoklukla karşı karşıya kalırız. Dolayısı ile tarımsal ürünlere destek verilecek ise artık tedbir almak zorundayız. Ana geçim kaynağı tarım olan genç nüfusu burada tutmanın yolu onlara para kazandırmak. Bu bir mesleğin yok olmasının temelidir. Tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu ülkemizin gıda güvenliğini tehdit etmektedir. Duyarlı olmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

Birlikte çalıştık

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise, “Tarımı günün şartılarına uydurmak gerekiyor. 31 Mart sonrasında görevimi devredeceğim. Bu şehre yerel bir hizmetçi olduk. Her şeyin bir sonu var. yeni gelen arkadaşlarımıza destek olacağız. Belediyenin imkânları ölçüsünde tarım adına bir şeyler yapmaya çalıştık. Bunun üstüne koymak yeni gelecek arkadaşların görevidir. Herkese teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Toçoğlu’na konuşmasının ardından Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar tarafından plaket takdim edildi.

 

Temsilci seçimi

Başkan Toçoğlu’nun yanı sıra SESOB Başkanı Hasan Alişan, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş ve İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya’ya da teşekkür plaketi verildi. Plaket töreni sonrasında 98 delege tarafından TZOBB Genel Kurulunda oy kullanacak olan Sakarya Ziraat Odaları temsilcileri belirlendi. Seçim sonrasında asil temsilciler, Ali Şener Bayraktar, Ercan Ateş, Rıdvan Eren ve Yaşar Ulukaya olurken yedek temsilciler ise, Fehmi Özüpek, Hayri Duran, Selami Arık ve Ruhi Advan oldu.

Sakarya Ziraat Odaları tarafından gazetemiz YENİGÜN’e de teşekkür plaketi verildi. Genel Yayın Müdürümüz Müjdat Çetin’e Sakarya Gazeteciler Birliği Yönetimi adına plaketi Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar verdi. 

13 Mart 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 778 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU