Günün Tarihi:26 Şubat 2021

Şeker’de afet tatbikatı


Sakarya Afet Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü’nün Deprem Haftası kapsamında, öğrencilere, vatandaşlara, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik afet eğitim ve tatbikatları Şeker Fabrikası çalışanlarına yönelik olarak devam etti.

İl Müdürü Kaşkaş

Adapazarı Şeker Fabrikası’nda gerçekleşen eğitim ve tatbikatlarına AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Arama Kurtarma Birlik Müdürü Dr. Özge Aktaş Panta, AFAD ekipleri, Şeker Fabrikası Yönetimi, Fabrika Arama Kurtarma Ekibi ve 150 çalışanı katıldı.

Her türlü tehlike

Birlik Müdürü Dr. Özge Aktaş Panta ve AFAD ekipleri katılımcılara  kimyasal, biyolojik, radyoaktif, nükleer (KBRN) eğitimleri verdi. KBRN eğitiminde Şeker Fabrikası çalışanlarına; KBRN nedir? KBRN tehdit ve tehlikeleri, tehlikeli madde sınıflandırmaları, şüpheli paketler, fabrikada oluşabilecek KBRN tehlikelerine karşı neler yapılması gerektiği anlatılarak, KBRN olaylarında kullanılan kıyafet ve teçhizatlar tanıtıldı.

Tedbirleri anlattı

İl Müdürü Kaşkaş, ‘Afet Farkındalığı’ eğitimlerinde; afetler öncesi, sırası, sonrası neler yapabileceğini ve hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı ile afetler sonrası ilk 72 saat, ilimizde ve ülkemizde meydana gelen afet türleri, ilimizin afetselliği, afet çantasının önemi ve içinde neler olması gerektiği, yangınlara ilk müdahale teknikleri, ‘olası bir depremde insanları çoğu zaman binaların ya da binalardaki eşyaların zarar verdiğini, binaların depreme dayanıklılık testinin yapılmasını ve güçlendirilmesi gerekliliği olanların kesinlikle güçlendirilmesinin yapılması gerektiğini anlattı.  Mutlaka evdeki eşyaların sabitlenmesinin gerekli olduğu ve bilgileri kesinlikle aileleri ile paylaşılması gerektiği, olası afet ve acil durum anında yaşam üçgeni oluşturulması gerektiği eğitim ve örnekler ile katılımcılara aktarıldı.

Tatbikat yapıldı

Eğitimler sonunda KBRN ve Arama Kurtarma Tatbikatı gerçekleştirildi. 3 farklı noktada gerçekleşen eğitim ve tatbikatlarda; senaryo gereği fabrika ve çevresinde deprem meydana geldiği, depremin geçmesiyle birlikte toplanma alanlarında toplanan çalışanlar yapılan sayım ile birlikte 2 çalışanın içerde mahsur kalması üzerine  kimyasal sızıntıya karşı KBRN ekipleri fabrika ve çevresinde ölçümler yaparken, mahsur kalan 2 çalışanda bulunduğu alanlardan AFAD ekiplerimiz tarafından kurtarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. 

13 Mart 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 576 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU