Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Çiftçi sıkıntıda!


Pamukova Sulama Birliği kapsamında tarlalarını sulayarak ürün yetiştiren çiftçiler, son zamanda dönüm başına istenen yüksek fiyatlardan şikayetçi odular.

Zaten para yok

Üretim için kullandıkları gübre, mazot, tohum, ilaç ve diğer girdilerin altından kalkamadıklarını belirten çiftçiler, “Şimdi de Sulama Birliği yeni bir fiyat tarifesi ve uygulama ile bizi bunalmaya başladı. Tam bir bürokrasi ile çok sayıda evrak isteniyor. Zaten para yok birde bunlara masraf mı yapalım?” dediler.

Artezyen kuyuları

Tarlalarda kullandıkları sulama suyu için birlik tarafından ova için ayrı, yakada bulunan sulama kanalları yanındaki bahçelerden farklı para istendiğini söyleyen çiftçiler, “Bu gidişle artık sulama da yapamayacağız. Artezyen kuyuları zaten açtırılmıyor, açık olanlarda para isteniyor. Biz ne kazanıyoruz ki ne verelim?” dediler.

Tarlalar satılıyor

Biran önce devletin bu işe el atması ve çözümlemesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Yoksa bu gidişle Pamukova Ovası’nda da ürün yetiştirmeme ile karşı karşıya kalacağız. Kazancımız masrafları bile karşılamaz oldu. Hal böyle olunca tarımla uğraşmanın da hiçbir anlamı yok. Bu durum tarlaların satışını arttırıyor. Köylü tarımı bırakıp, sattığı malının parasını yiyor” dediler.

 

 

15 Mart 2019 , Cuma Bu haber toplam 510 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU