Günün Tarihi:23 Şubat 2020

‘Başarıda herkesin payı olmalı’


Her hafta farklı ilçelerdeki bir okulu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta da Söğütlü İlkokulunu ziyaret etti.

Yeniden inşa

Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Belediye Başkanı Hüseyin Genç, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ergüven Aslan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bölükbaşı’nın da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, sınıfları gezerek derslere de katıldı.

Vali Nayir’e bilgiler veren Okul Müdürü Musa Şener, okulun geçmişinin 1946 yılına dayandığını, 1994 yılında yeniden inşa edildiğini, 17 Ağustos 1999 depreminden sonra yapılan revizyon ile bugünkü halini aldığını ifade etti.

 

İşlenen konular

İlk olarak 1. Sınıf öğretmenine iyi dersler dileğinde bulunarak bir süre sohbet eden ve öğrencilerin durumu ile işlenen konular hakkında bilgiler alan Vali Nayir, harfleri ve sayıları öğrenip öğrenmedikleri, ziyarete gelen kişileri tanıyıp tanımadıkları ile ilgili sorulara verilen cevaplar karşısında öğrencilerle renkli bir diyalog da gerçekleştirdi.

 

Derslere iyi çalışın

Çocuklarla yakından ilgilenerek geleceğin Valileri, Kaymakamları, Belediye Başkanları olacaklarını ama her şeyden önce iyi bir insan olmaları gerektiğini belirterek, anne ve babaları, öğretmenleri gibi onları çok sevdiklerini, büyüklerin kendilerinden birbirlerini sevmelerini, derslerine iyi çalışmalarını, saygılı olmalarını, ülkesini ve vatanını seven bireyler olmalarını istediklerini ifade etti.

 

Beethoven çaldılar

2. Sınıfta Müzik dersine katılan ve çocukların bu konuda bayağı başarılı olduklarını duyan Vali Nayir, onlardan Beethoven’un 9. Senfonisini dinledikten sonra alkışlayarak öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. Sınıf düzenini çok beğendiğini de ifade eden Vali Nayir, geleceğin sanatçılarının buradan yetişeceğine inandığını belirtti.

 

Trafik yılı

4. Sınıf Trafik dersine katılarak, trafikteki en önemli şeyin karşılıklı saygı olduğunu ifade eden Vali Nayir, öğrencilere Söğütlü’de bu konuda yaşadıkları sorunlara dair düşüncelerini sordu. Yayalara geçiş hakkı tanınmadığı konusundan bahseden bir öğrenciye, 2019 yılının ‘Yaya öncelikli trafik yılı’ olarak ilan edildiğini belirten Vali Nayir, trafikte dikkat edilmesi gereken konular hakkında da çocuklara öğütler verirken trafik kurallarını şimdiden öğrenmelerinde fayda olduğunu ifade etti.

 

182 bin öğrenci

Öğretmenler Odasında okul yönetimi ve öğretmenlerle de bir araya gelen Vali Nayir, öğretmen ve öğrencilerimizin herhangi bir sıkıntılarının olup olmadığını, hangi koşullarda ders gördüklerini yerinde görmek için her hafta bir okula ziyarette bulunduklarını belirterek, “Bizler kamu görevi yürütürken emniyetten asayişe, eğitim ve sağlıktan sanayi ve altyapıya kadar çok farklı konularda faaliyet gösteriyoruz. Ama kamu personeli olarak baktığımızda nitelik ve nicelik bakımından öğretmenlerin özel bir ağırlığı var. İlimizde 12 bin civarında bir eğitim-öğretim ordumuz, kadromuz var. Yine 182 bin civarında da öğrencimiz bulunmakta. Nüfusun önemli bir kısmını sizler gibi değerli öğretmenlerimizin ellerine teslim etmiş durumdayız. Dolayısıyla mesaimizin bir kısmını buraya ayırmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

 

15 Temmuz’da

Vali Nayir, “Bundan önceki görev yerlerinde de böyle yapmaya çalıştım, burada da haftada en azından iki saat de olsa zamanımızı öğretmenlerimize, öğrencilerimize ayırmak istiyorum. Kamu görevleri arasında her konunun mutlaka kendine ait özel bir önemi vardır. Ama sizler kendi öneminizi, kendi yapmış olduğunuz işin önemini bizden daha iyi biliyorsunuz. Ülkenin geleceğine hükmedecek en önemli faaliyetler okullarımızdan geçiyor. Zor bir coğrafyada yaşadığımız için güçlü olmalıyız. Eğer bu coğrafyada zayıf kalınırsa, hayat hakkı tanınmadığını da her vesileyle görüyoruz. En son 15 Temmuz da gösterdi ki, bizi buradan atmak isteyenler var. Burada kalabilmek için, bize bin yıldır vatan olmuş bu toprakları terk etmemek için güçlü olmamız gerekiyor. Güçlü olmanın en önemli yolu da, eğitimi ile güçlü olan bir insan gücüne sahip olmamızdan geçiyor” dedi.

 

Devlet imkanları

Vali Nayir, “Dünyada bunun örneklerini yerle bir olmuş Almanya ve Japonya'da görebiliyoruz. Bu ülkeler iyi eğitilmiş insan gücü ile tekrar ayağa kalkıp, dünya lideri pozisyona geçtiler. Dolayısıyla biz bu ülkedeki yeraltı kaynaklarımıza ya da başka bir şeye değil, yetişmiş olan insan gücümüze güvenmemiz lazım. Onun yolu da sizlerden geçiyor, okullarımızdan geçiyor. Devlet imkânlar ölçüsünde en güzelini seferber etmeye çalışıyor. Sizler de, ben de öğrencilik yıllarımız ile kıyasladığımızda okullarımızın durumunun ne kadar iyi olduğunu görebiliyoruz.  Ben sobalı okullarda okudum, şimdi sobalı hiçbir okulumuz yok, hepsi merkezi ısıtmalı, kaloriferli ya da doğalgazlı” dedi.

 

Bütün paydaşlar

Vali Nayir, “Artık etkileşimli tahtalarımızla, eğitim materyallerimizle, kısacası her konuda daha iyi duruma geldik. Bunların eğitimin başarısına yansıması noktasında hala istediğimiz yerde olmadığımızı, daha iyisini gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Bunun için bir gayret lazım, eğitimin bütün paydaşlarının işin içine girmesi lazım. Tabi ki bu yalnızca öğretmenlerimizin başarısıyla olmaz, velilerimizi de buna dahil etmek lazım, öğrencilerimizi de buna dahil etmek lazım, yerel yönetimlerimizi de buna dahil etmek lazım, yani bu başarıda herkesin bir payı olmalı diye düşünüyorum” dedi.

 

Öğretmenler odası

Vali Nayir, “Gittiğim bütün okullarda öğretmenler odasının ayrı bir sırrının, ayrı bir şevk unsurunun olması gerektiğini söylüyorum. Bu odanın gerçekten tecrübelerin, şevklerin, heyecanların paylaşıldığı ve bunun da eğitime yansıdığı bir yapısının olması gerektiği kanaatindeyim. 13 yıldır görev yapan öğretmenimizin tecrübesi ile 3 yıldır bu mesleği icra eden öğretmenimizin enerjisinin bir araya gelerek harmanlanması lazım” dedi. Öğretmenlerle tanışarak talep ve görüşlerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese görevlerinde başarılar diledikten sonra okuldan ayrıldı.

15 Mart 2019 , Cuma Bu haber toplam 505 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU