Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

‘Avukat olmak için sınav yapılmalı’


Genişletilmiş Ege, Marmara ve Akdeniz Bölge Baro Başkanları Toplantısı’na katılan Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak, “Nasıl hâkim ve savcı olmak için sınava tabii olunuyorsa avukat olmak içinde sınava tabii olunması gerekmektedir” dedi.

24 Baro Başkanı ve Bulgaristan’ın Bugras Barosu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda avukatlık mesleğinin sorunları konuşularak, çözüm önerileri sunuldu.  Toplantıda hasar danışmanlık şirketleriyle mücadele kaybettiğimiz alanlardan sadece bir tanesi olduğunu ifade eden Başkan Burak, “Aslında farkında olmadan kaybettiğimiz birçok alan var. Uzlaştırmayı kaybettik, avukatlar dışında hemen hemen herkesin yapabildiği sadece 16 saatlik kurslarla uzlaştırma görevi alan ve Adliye’de uzlaştırma dosyasında yargısal bir faaliyete müdahil olan insanlar var. Bu tür durumlar avukatlığın iş hacmini düşürmektedir. Hasar danışmanlık gibi dava şartı arabuluculuk da avukatların iş hacmini yüzde 60 yüzde 70 oranında ortadan kaldırmaktadır. Nasıl hâkim ve savcı olmak için sınava tabii olunuyorsa avukat olmak içinde sınava tabii olunması gerekmektedir. Sakarya Barosu’na kayıtlı 750 civarında meslektaşım bulunuyor. Yani bu rakamlarla her ay yeni bir Baro açılabilirsiniz. Bu noktada artık tartışılamayacak derecede tıkanmış duruma geldik” dedi. Avukatlık mesleğinin sorunlarının konuşulduğu ve çözüm önerilerinin sunulduğu toplantının sonundaki sonuç bildirgesi hazırlandı.

 

21 Mart 2019 , Perşembe Bu haber toplam 575 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU