Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Su gününe anlamlı kutlama


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü ve Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi işbirliğiyle düzenlenen 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa katılım

Programa Vali Ahmet Hamdi Nayir, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, İl Milli Eğitim Müdiresi Fazilet Durmuş, Büyükşehir Belediyesi, SASKİ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bürokratları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Programda suyun önemine dikkat çeken sinevizyon gösterileri ve sunumlar gerçekleştirildi. 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel olarak öğrenciler tarafından hazırlanan eserlerin yer aldığı sergi gezildi.

 

Tasarruf bilinci

Programın açılış konuşmasını yapan Tes-İş Anadolu Lisesi Müdürü Cengiz Kıyak, “Su, bireylerin en temel gereksinimi ve başlıca ekonomik faaliyetlerin kaynağıdır. Canlı hayatının devamlılığı için kritik bir öneme sahiptir. Su kaynakların geliştirilmesi ve korunması her alanda sosyal refahın artışına katkı sağlar. Sanayi faaliyetlerinin arttırılmasıyla birçok ülke su sıkıntısı çekmeye başlamıştır. Su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci, yerel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir. Artan nüfus, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve bilinçsiz kullanım ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Suya karşı insaflı olmalıyız. Çünkü su biz fark etmeden yavaş yavaş tükenmektedir” diye konuştu.

 

Su sorunu kalmaz

Rüstem Keleş ise, “Türkiye, dünyadaki su varlığı bakımından zengin bir ülke değil. Su stresine girmiş bir ülkeyiz. Suya ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Ama su iktisadi olarak arzı artırılamayan sabit bir değer. Buradaki konu su yönetimidir. Eğer merhamet ve adalet ekseninde suyu yönetebilirsek su bütün canlılara yeter. Suyu doğadan alırken oradaki canlıların hayatını da düşünmemiz gerekiyor. Dünyada çok yüksek getirilere sahip su şirketleri var. Afrika’ya bir bölgenin su sorununu çözmek için gidiyorlar. Orada herhangi bir yer altı kaynağında ya da bir başka kaynaktan suyu alıp arıtıp oradaki insanlara vermek yerine bir takım cihazlar geliştirerek onları satmaya çalışıyorlar. Türkiye bu anlamda dünyada çok büyük farkındalıklar meydana getirdi. Hem Devlet Su İşleri, hem su ve kanalizasyon idareleri, hem de sivil toplum kuruluşlarımız Afrika’nın birçok bölgesinde hiçbir bedel almadan ve hiçbir menfaat gözetmeden su kuyuları açıyor ve su teminiyle ilgili çalışmalar yürütüyorlar. Türkiye’nin belirlediği bu yaklaşım genele hâkim olursa dünyada su sorunu kalmaz.”

 

Verimli çalışma

Tüm riskleri ve Sakarya’nın geleceğini dikkate alarak suyu yönetmeye gayret ettiklerini söyleyen Keleş, “Bu konuda da Türkiye’de bir farkındalık meydana getirdik. Bölgemiz Türkiye ortalamasının üzerinde bir su varlığına sahip. Ama gerekli yatırımları da zamanında yapmamız, suyu verimli yönetmemiz gerekiyor. Çevreyi koruyamazsanız suyu koruyamazsınız. Su sisteminin verimli çalışmasını sağlamak ve su kayıplarını önlemek için şebeke yenileme çalışmaları, suyu güvenli bir şekilde arz edebilmek için isale hatları ve alternatif içmesuyu kaynakları inşa ediyoruz. Son 10 yılda benzer kurumlarla mukayese edildiği zaman Türkiye ortalamasının üzerinde 1,3 milyarlık bir yatırım yaptık” ifadelerini kullandı.

 

Resim sergisi

Öğrenciler tarafından Dünya Su Günü münasebetiyle hazırlanan sunum ve yetkililerle yaptıkları röportajlara ait sinevizyon gösterisinin de yer aldığı programda Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilerin eserlerinden oluşan resim sergisini de gezerek, etkinliklerde emeği geçen herkesi tebrik ettiğini ifade etti.

 

Brifing aldı

Buradaki programın ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğüne geçen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Genel Müdür Dr. Rüstem Keleş’i ziyaret ederek ilimizde yapılan çalışmalar hakkında bir de brifing aldı. Vali Nayir’i ağırlamaktan onur duyduklarını ifade eden Genel Müdür Keleş, Türkiye’nin en kaliteli içme suyunu ulaştırmak için büyük gayret gösterdiklerini, bununla birlikte yatırımları çevreye önemli bir hassasiyet göstererek planlayıp projelendirdiklerini ifade etti. Sakarya’nın su kaynakları ve devam eden yatırımlar üzerine Genel Müdür Keleş ve SASKİ bürokratları ile istişarelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese görevlerinde başarılar diledi.

 

25 Mart 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 722 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU