Günün Tarihi:24 Kasım 2020

SAÜ’de Kore rüzgarı esti


SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Kore Kültür Günü” isimli bir etkinlik düzenlendi.

Kore ilişkileri

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kore Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinliğe Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı DongwooCho ve öğrenciler katıldı. Kore film gösterimi ile başlayan etkinliğin devamında Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Dongwoo Cho tarafından Kore-Türkiye ilişkileri ele alındı. Cho, Kore’nin konumu, kısa tarihi, Kore alfabesi hakkında bilgiler verdi.

 

Rekabet fazla

Kore’de çalışkan olmanın gerekliliğinin önemine vurgu yapan Cho, “Kore’de okuma- yazma oranı çok yüksektir. Okuma – yazma bilmeyen insan hemen hemen yok denecek kadar azdır. Joseon Döneminden beri başarı için çalışma duygusu hâkimdir. Rekabet çok fazladır. Torpil de yok denecek kadar azdır. Her şey sınavla belirlenir” dedi.

 

İhracat ürünleri

Kore’nin ekonomik kalkınmasında en önemli etmenlerin ihracat ve dış ticaret olduğunu belirten Cho, “1960 yılından sonra Kore’de ihracata dayalı büyüme söz konusudur. Bu yıllarda Tarım ve madencilikte n yüksek teknolojiye geçiş var. İhracat ürünlerinin %35’ini teknoloji ürünleri oluşturuyor. İnternet hızı alanında dünyada birinci konumundayız. AR-GE çalışmaları Kore’de büyük önem taşır. Kore’nin AR-GE harcamasının milli gelire oranı %4,55’tir. Elektrik üretiminde de enerji kaynaklarının kullanım oranı oldukça fazladır” diye konuştu.

 

Burs imkanı

Kore ve Türkiye ilişkilerinde benzerlikler olduğunu söyleyen Cho, iki millette de aile değerlerinin önemini belirtti. Dil ve kültür benzerliği hakkında bilgiler verdi.  Yaşlılara saygı, küçüklere sevgi, misafirperverlik gibi ortak normlara sahip olduğumuzun altını çizen Cho, yemek kültürü ve geleneklerin benzerliğine de değindi. Kore’de eğitim ve burs imkânlarından söz eden Cho, Kore’deki özel üniversitelerde yabancı öğrencilere yönelik burs desteği sağlandığını ifade etti. 

 

Kore kaligrafi

Doküman değerlendirme ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşan kabul sürecini anlatan Cho, akademik faaliyetler, yabancı dil yeterliliği ve referans mektubunun bu süreçteki en önemli detaylar olduğuna dikkat çekti. Konuşmasının devamında Cho, öğrencilerin sorularını yanıtladı.  Etkinliğin devamında öğrenciler Kore kaligrafi ve halk resimlerini deneyimledi. Öğrenciler geleneksel Kore kıyafetleri giyerek hatıra fotoğrafı çektirdi

 

Dans figürleri

Günün son etkinliği olarak Kore Geleneksel Müzik ve Dans Gösterisi ‘Nori’ düzenlendi. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen geceye Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı DongWooCho, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  Yedi ayrı bölümden oluşan gösteride geleneksel kıyafetlerle sahne alan Koreli sanatçılar,  ‘Kkwaenggwari’ ,’Janggu’, ‘Buk’ ve ‘ Jing’ gibi müzik enstrümanları eşliğinde performanslarını sergiledi. Kore maske dansı tiyatrosunun özelliğine sahip olan ‘BongsanTal’ adlı dans gösterisi yapıldı. Koreli ses sanatçısı Bosung Kim tarafından ‘Gyeonggi Halk Şarkısı’ ve Kore geleneksel pop müziği olan ‘Güzel Ülke’ seslendirildi. Gösteri, ‘JindoBuk Dans’, ‘Pangut’, ‘Saja-nori’  ve ‘Beona-nori’ adı verilen toplu dans performansları ile sonlandırıldı. 

3 Nisan 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 561 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU