Günün Tarihi:8 Nisan 2020

İstenmeyen e-postalara dikkat!


SATSO’da gerçekleştirilen Bilişim ve Telekomünikasyon 31. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısında üyeler e-postalar ve siber dolandırıcılık konusunda uyarıldı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) bünyesinde faaliyetlerini yürüten Bilişim ve Telekomünikasyon 31. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.Üyelerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesini e- posta adreslerine gönderilen spam mailler ile ilgili yaşanan sıkıntılar oluşturdu.Komite üyeleri spam mail olarak tanımlanan istenmeyen e- postalar aracılığı ile yapılan siber dolandırıcılıklara karşı üyeleri uyardı.

Dolandırıcılık

Toplantıda, yığın e-posta olarak da adlandırılan istenmeyen e-postalar aracılığı ile genelde yasa dışı ilaç, fidye, reklam, ürünlerin reklamı yapmak için kullanıldığı ve son zamanlarda bu elektronik postalar aracılığı ile kimlik hırsızlığı yapıldığı ve veri kaybına neden olan çeşitli siber dolandırıcılık olaylarının yaşandığı belirtildi.

Sorun

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan 31. Meslek Komitesinden Meclis Başkan Yardımcısı Üyesi Necmettin Kırık, “1978 yılında hayatımıza giren elektronik postalar günümüzde hayatımızı ve çalışma hayatını çok kolaylaştırdı ve vazgeçilmez bir unsuru haline geldi.  Ancak bu faydalı iletişim biçimi ile birlikte spam mail sorunu da ne yazık ki ortaya çıktı. Günümüzün telefondan sonra çok yoğun bir şekilde kullanılan iletişim biçimi olan e-mail, hem resmi hem de gayri resmi anlamda ciddi bir iletişim aracıdır. Ancak dikkatsiz kullanıcılar için spam mailler ne yazık ki büyük sorunlara neden olabiliyor.”

Linke tıklama

Necmettin Kırık,“Teknoloji çağında dolandırıcılık yöntemleri çok yaygın ve kolay olmakla birlikte yanlışlıkla bir mail açmanın ne gibi sonuçlar doğuracağı konusunda üyelerimizin temkinli olması gerekiyor.Son zamanlarda devlet dairelerinin logosu kullanılarak insanlara spam mail gönderiliyor ve dolandırılmaya çalışılıyor.  Eğer tanımadığınız bir kişiden veya kurumdan gelen mailden emin değilseniz ve içerisinde link bulunuyor ise linke tıklamayınız. Bu tür e- postalara itibar etmeyiniz” dedi.  

8 Nisan 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 436 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU