Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Sakarya’da ticaret elçileri yetişecek


Sakarya'da hayata geçirilen "Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi" ile ihracat yapan ve bu yönde girişimleri olan firmalara destek olmak amacıyla yetişmiş eleman sağlanması ve ihracata katkıda bulunulması amacıyla Uluslararası Ticaret Elçileri yetiştirilecek.

İşbirliği

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve İŞKUR tarafından hazırlanan "Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi" (UTEP), şubat ayında uygulanmaya başlandı. Firmalara "uluslararası ticaret elçileri" kazandırmayı amaçlayan proje kapsamında, SAÜ ve SUBÜ'de görevli 14 akademisyen tarafından lisans mezunu, yüksek lisans öğrencisi ya da mezunu kursiyerlere 2 hafta boyunca teorik eğitim verildi. Proje kapsamında 25 katılımcı, 11 firmaya yerleştirilirken, iş yeri eğitiminin ardından kursiyerler istihdam da edilebilecek.

Eğitim

Kursiyerlerin ücretleri, 6 ay boyunca Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) ile karşılanırken, SAÜ ve SUBÜ öğrencileri "7+1" eğitim modeli kapsamındaki lisans zorunlu stajlarını da proje kapsamında yapabilecek. Eğitimlerin sonunda, Sakarya'nın 2023 yılında 10 milyar dolar olan ihracat hedefine katkı sağlamak amacıyla firmalara yetişmiş eleman kazandırılacak. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, yaptığı açıklamada ülke ve şehir ekonomisini sürdürülebilir hale getirmek için üretim ve dış satım yapılması gerektiğini söyledi.

Proje

Altuğ, "Proje, istihdam atağıyla harmanlanmış bir proje. İhracat potansiyeli, kapasitesi olan ve ihracat yapan firmalara, ihracatı bilen, üniversiteden yeni mezun ya da hala üniversitede okuyan öğrencilerimizi ihracatçı firmalarla bağdaştırmak anlamında ortaya çıkardığımız bir proje. Kentte, 400 civarında olan ihracatçı sayısını bine çıkarmak ve yaklaşık 6 milyar dolar olan ihracat bedelini 10 milyar dolara yükseltmek istiyoruz. İhracat sıralamasında da ilk 5'e girmeyi hedefliyoruz. Proje de yetiştirilmiş personel olarak kaynak sağlıyor. İhracat yapmak isteyen firmalara rol model olacak firmalar oluşturmak istiyoruz."

Sorun

SAÜ İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı ve SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Hakan Tunahan, "Projenin temel amacı, Sakarya'da uluslararası ticaret alanında teknik bilgi ihtiyacını gerektiren konularda personel ihtiyacını karşılamak ve dolaylı olarak da kentin ihracat artışına katkıda bulunmak. Türkiye ve Sakarya'da KOBİ'lerin ihracata yönelik stratejilerinde bazı sorunlar var. En önemli sorunlardan biri de, alanda çalışabilecek ve teknik bilgisi olan yetişmiş eleman. Firmalar da doğal olarak 4 kurumun sahip çıktığı bu projeye dahil olmak istedi. Bölüm olarak, Türkiye'nin 2023'teki 500 milyar dolar ihracat hedefine hem katkımız olsun hem de Sakarya'nın ihracatına katkı yapmak isteyen ama yeterli personel ve yetişmiş eleman bulamayan bu firmalara da personel ve elaman sağlayarak ihracata katkı yapmalarını istiyoruz."

İhracat

SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş, ihracata ihtiyaç duydukları bir dönemde uluslararası ticarette kariyer yapmak isteyenlerin yararlandığını söyleyerek,  "Proje kapsamında şirketimizde de görev alan arkadaşlarımız bu proje olmasaydı büyük olasılıkla 'işsizliğe' mezun olacaklardı. Proje, üniversite mezuniyetlerinden sonra istihdam olmalarına olanak sağladı, mevcut ihracat birimimizi güçlendirecek hazır arkadaşlar kazandırdı. Kaybedeni olmayan ve sonuca ulaşacağına inandığımız bir proje."  Kursiyer Tolga Mercan, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümünü bitirdiğini ve proje kapsamında gördüğü eğitimden sonra SATSO Dış Ticaret ve Belgeler Servisinde işe başladığını söyledi.

Kursiyer

Kursiyer ve SAÜ Uluslararası Ticaret Bölümü son sınıf öğrencisi Tuğçe Gözübüyük de, firmada uluslararası ticarette pazar araştırması yaptığını kaydetti. İlk etapta hedef pazarları belirlediklerini ve müşterileri tespit ettikten sonra görüşme sağlayacaklarını anlatan Gözübüyük, uluslararası ticareti ve ihracatı kurallarına uygun öğrenme gayesinde olduklarını ve projenin kendisine bu konuda katkı sağladığını belirtti.

 

8 Nisan 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 817 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU