Fen Lisesinden uluslararası başarı9 Nisan 2019, Salı

5 okul katıldı

10 Yıldan beri Tunus'ta düzenlenen I-FEST (İnternational Festival of Engineering Scienceand Technology in Tunusia) yarışmasına Amerika Birleşik Devletleri, Kanada,Asya,Güney Amerika ve Avrupa kıtalarından 35 ülkenin önde gelen okullarıdavet edildi. Ülkemizden 5 okulun katıldığı yarışmada bölgemizi ve ilimizi Cevat Ayhan Fen Lisesi temsil etti.

 

254 projeden

Uluslararası düzeyde 120, Tunus yerel okullarından 134 olmak üzere toplamda 254 projenin yer aldığı yarışmaya Cevat Ayhan Fen Lisesi,Kimya öğretmeni Yusuf Subaşı danışmanlığında 11.sınıf öğrencileri Bengisu Zengin ve Tuanna Özcan tarafından hazırlanan 'Ölümcül bir hastane virüsü olan Acinetobacterbaumanni bakterisi için seçici besiyeri (tanı ortamı) üretimi' adlı projeyle katıldı.

 

5 gün sürdü

Tunus hükümetinin dışişleri,eğitim ve kültür bakanlıklarının destek verdiği bilim projeleri yarışmasının yanında çeşitli bilimsel konferanslar, etkinlikler ve robotik yarışmasının da yapıldığı organizasyon 5 gün sürdü. Okul Müdürü Yunus Birincioğlu, böylesi seçkin ve nitelikli bir yarışmada derece almaktan gurur duyduklarını belirterek Kimya öğretmeni Yusuf Subaşı ile öğrenciler Bengisu Zengin ve Tuanna Özcan’ı tebrik etti. Birincioğlu, gümüş madalya kazandıkları organizasyon boyunca yabancı ülke grupları ile etkili ve samimi bir iletişim kurduklarını ifade etti. 

Bu haber toplam 704 defa okundu.