Günün Tarihi:29 Kasım 2020

Sevgileri hiç eksilmedi


Taraklı’da yaşayan Mehmet Ali ve Sultan Aydın çifti, evlat sahibi olamasalar da birbirlerine olan sevgileri sayesinde evliliklerini 45 yıldır huzurla sürdürüyor.

45 yıllık evliler

Taraklı Tuzla Mahallesi’nde yaşayan 90 yaşındaki Mehmet Ali ve 65 yaşındaki Sultan Aydın çifti, evliliklerinin 45'inci yılında da birbirlerine olan sevgilerini ilk günkü kadar taze tutuyor.

20 kedileri var

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta, bakkalı, kahvesi olmayan mahallede yaşayan Aydın çifti, iki odalı küçük evlerinde 20 kedisiyle mutlu mesut yaşıyor.

Yaşlılığı nedeniyle kendi işlerini tek başına göremeyen eşine yardım eden Sultan Aydın, eşine evlendiği ilk günkü kadar sevgi ve hürmetle bakıyor. Hayat arkadaşıyla 45 yıldır mutlu ve huzurlu yaşayan Sultan Aydın, kedilerine de özenle bakıyor.

Saç-Sakal traşı

Aydın çifti, ineğinden sağdığı sütü, köylerine iki günde bir gelen ekmekçiden aldığı ekmeğini, sobayla ısıttıkları odasını hatta yatağını kedileriyle paylaşıyor.

Parmağından 45 yıldır çıkarmadığı yüzüğünü göstererek "Bu eskimedi ki ben eskiyeyim." diyen Sultan nine, rahatsızlığı nedeniyle kendi işini görmekte zorlanan eşinin elinden tutarak dışarı çıkarıp gezdiriyor, saç-sakal tıraşını yapıyor.

Dua ediyor

Eşine adeta bebek gibi bakan Sultan nine, uzun evliliğin formülünü karşılıklı sevgi ve saygı olarak özetlerken, “Görücü usulüyle evlendiğim eşimle iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta hep beraber olduk. Ölene kadar da mutluluğumuzun bozulmaması için Allah'a dua ediyorum” dedi.

Sıkıntı olmadı

Eşiyle çok iyi geçindiğini ve aralarında şimdiye kadar hiç sıkıntı olmadığını dile getiren Aydın, "Çiftçilikle uğraştık, harman sürdük, odun çektik, yıllarımız hep böyle geçti, hiç sıkıntımız olmadı. Çocuğumuz olmadı ama onu da sorun yapmadık. Bizim bir sorunumuz olmadı Allah'a şükür. Sevgimiz birdi. Biz birbirimizi sevmeseydik olur muydu? Hemen gelirdi ayrılık ama sevdik." dedi.

Gençlere öğüt

"Şimdiki evlilikler üç günlük, yıllık değil" diye serzenişinde bulunan Aydın, gençlere şu tavsiyelerde bulundu: "Bizim zamanımızda sevgi, saygı vardı, itaat vardı, hepsi vardı ama şimdikilerde yok oldu. İki el bir olursa öyle iş yürür. İki el bir olmazsa biri bu yana diğeri başka yana. Sevgi varsa durur sevgi yoksa ne yapayım atlar gider. Aile olmanın en önemli özelliği sevgi ve saygıdır” dedi.

Kedilerle beraber

Mahalle Muhtarı Cevdet Toprak, Mehmet Ali̇ amcanın devamlı yanına uğradığını, halini hatırını sorup ihtiyacını gördüğünü belirterek, “Mehmet Ali amca yaşlandı, pek dışarı da çıkamıyor. Kendileriyle devamlı biz ilgileniriz. Sultan teyze bahçe yapar birkaç hayvanı var onlarla ilgilenir. Çocukları olmadı ama mutlular, çocukları olmadığı için üzülmediler. 20-30 kediye bakıyorlar, kedilerini kimseye vermezler. Köye iki günde bir ekmekçi gelir, ekmekçinin geldiğini kediler hemen anlar yola çıkar. Ekmeklerini alırlar kedilerle beraber yerler." diye konuştu.

10 Nisan 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 592 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU