Günün Tarihi:29 Kasım 2020

Ticaret Köprüsü sağlamlaşıyor


Genç MÜSİAD Sakarya Şubesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen Genç Ticaret Köprüsü 3. Ülke Sunumu ve Ödül Töreni programına katıldı.

Törene katılım

Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, SMMMO Başkanı Ertuğrul Kocacık Genç MÜSİAD Genel Başkanı Engin Akdağ, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Bünyamin Göl, daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ile davetliler katıldı.

 

Destek veren

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, proje kapsamında bugüne kadar yapılan faaliyetler ile proje dâhilinde çalışan öğrencilerin çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterimi de yer aldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Gençlik Kurulu Başkanı Enes Boz, bu projeye destek verenlerin kendileri açısından ayrı bir yeri olduğunu belirterek, katılımlarından dolayı da herkese teşekkür etti.

 

Kazanan öğrenciler

Uluslararası öğrencilerin bir bölümünün bu proje vesilesiyle daha şimdiden uluslararası ticaretle tanışmış olduklarını ifade eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, ihracat kadar ithalatın, ucuz girdinin de önemli olduğu bir dünyada uluslararası ticaret alanında yapılacak her türlü hizmeti daha şimdiden kazanan öğrencilerimizin, hem ülkemize hem de kendi ülkelerine büyük katkı sağlayacaklarını söyledi.

 

Çaresizlik durumu

Dış ticaret ya da ticaret köprüsü oluşturma konusuna değindikleri zaman gerek iş dünyasında gerekse öğrencilerde öğrenilmiş çaresizlik durumu bulunduğunu, ancak bu proje sayesinde bu sorunu güzel bir birliktelikle aştıklarını ifade eden SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, üniversite olarak farklı ülkelerden İlimize daha fazla sayıda öğrenci getirme gayreti içerisinde olduklarını, bunun için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 

Ev sahipliği

Dünyanın geleceğinin genç nesillerin elinde olduğunu söyleyen MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, ülkemize gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yaparak kaynaşmalarına vesile olup,bizlerden aldıkları birikimleri farklı coğrafyalara taşıyacak vasıflı insanlar olmalarına katkı sağlamak adına böyle bir projeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, yabancı uyruklu öğrencilerin hem kendi ülkelerinin hem de bizlerin birer fahri elçileri olduklarına inandıklarını beyan etti.

 

Çağın anahtarı

Yabancı uyruklu öğrencilerimizin şu anda öğrenim gördükleri ülkemize, kendi ülkelerine ve dünyaya hayırlı hizmetler yapacaklarına inandıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, hangi alanda faaliyet gösterilirse gösterilsin içerisinde bulunduğumuz bilgi çağının anahtarının verimlilik olduğunu, her çalışmada elimizdeki bilginin ölçülebilir olması gerektiğini belirtti.

 

Girişimcilik ruhu

Bu projede ve törende işbirliğinin çok güzel bir ürününü gördüklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Başta üniversitelerimiz olmak üzere; Sakarya'mızdaki MÜSİAD, Yedirenk gibi sivil toplum kuruluşlarımız ve iş dünyası temsilcilerinin işbirliği halinde güzel bir potansiyeli harekete geçirmek için gayret sarf etmeleri, bizim açımızdan da memnuniyet verici bir durumdur. Potansiyeller önemli, ancak harekete geçmeyen potansiyelin de çok büyük bir manası yoktur. İlimizde dört bin yabancı öğrencimizin misafirliğimizde bulunması büyük bir potansiyel olduğu gibi, İlimizin girişimcilik ruhunun yüksek olması, üretme kabiliyeti, ihraç etme kabiliyetinin olması da yine büyük bir potansiyel olarak önümüze çıkıyor. Bu ikisini, yani üretim ile öğrencilerimizi bir araya getirip onların ülkeleriyle bizim aramızda bir ticaret köprüsü kurmak, onun da ötesinde bir gönül köprüsü oluşturmak ve var olan potansiyeli harekete geçirmek için uygulanan bu proje önemli bir faaliyet olmuştur” dedi.

 

İlk üç sıradaki

25 ülkenin farklı üniversitelerinden 47 öğrencinin katıldığı proje kapsamında, MÜSİAD, Genç MÜSİAD ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği üyelerinin oluşturduğu jüri tarafından daha önceden belirlenen ilk 3 sıradaki ülkelerin öğrencileri, törende de canlı sunum gerçekleştirdiler. Jürinin yaptığı puanlama sonrası ülke sunum ödül programında birinciliği FaslıHawla Haled kazanırken,Bangladeşli Mahmudul Hasan ikinci, Kazakistanlı Muhitzan Rahmanov da üçüncü sırada yer aldı. Programın sonunda projeye katılan öğrencilere birer sertifika da verilirken, dereceye giren öğrencilere ödüllerini de Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte protokol üyeleri verdi. 

11 Nisan 2019 , Perşembe Bu haber toplam 620 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU