Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Çiftçiye müjdeli haber


Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici temsilcileri ve merkez birliklerinin de katılımı ile düzenlenen toplantıda 1 Mayıs- 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olmak üzere soğutulmuş süt fiyatını 2 lira olarak belirledi.

Karar alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı toplantı salonunda yapılan toplantıya Tarım ve Orman Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Mere, USK Yönetim Kurulu,Haykoop Merkez Birliği,DSYB Merkez Birliği,Türkiye Süt Üretici Merkez Birliği temsilcileri ile üreticiler katıldı. Toplantıda tüm paydaşların kararı ile üretimin devam edebilmesi için ülke genelinde soğutulmuş,yağ oranı yüzde 3,5 kuru madde oranı yüzde 8,5 olan çiğ inek sütü fiyatının litre başı 30 kuruş artırılarak 2 lira olmasına karar verildi. Bu fiyat 1 Mayıs 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerli olacak.

 

‘Maliyetler de düşürülmeli’

 

Tarım Bakanlığı tarafından süte yapılan zammın üretici için önemli olduğunu söyleyen Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz, “ Yapılan zam ve atılan adımlar doğru ancak girdi maliyetlerinin de düşürülmesi gerekiyor. Yem her gün zamlanıyor” dedi.

 

Her gün yükseliyor 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından soğutulmuş süt fiyatının 2 lira olarak belirlenmesinin üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz, “ Süt üretiminin artacağı bu dönemde fiyatların da artması hayvancılarımız için iyi oldu. Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz ancak uzun zamandan beri dile getirdiğimiz bir konu var girdi maliyetlerimiz çok yüksek. Yem fiyatları borsa gibi her gün yükseliyor. Buna artık dur denilmeli. Üreticilerimizi en çok etkileyen konulardan bir tanesi bu. Girdi maliyetlerinin azalması bizim  kazancımızı daha da arttıracak ve üretimin sürmesini sağlayacak” şeklinde konuştu.

 

‘Üretim için önemli’

 

Toplantıya katılım gösteren isimler arasında olan HAYKOOP Başkanı Recep Pulat, alınan karardan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 

Litre başına

Pulat, “Çiftçimizin üretiminin devamı çok önemli. Süt üretimi biterse hayvanlığının geleceği olmaz. Üreticilerimiz için sütün fiyatı bir lira 70 kuruş ile bir lira 90 kuruş arasında değişecektir, 2 lira soğutulmuş süt fiyatıdır. Bunun yanında bakanlık da litre başına 25 kuruş süt pirim desteği veriyor Bakanlık yetkililerimize önerilerimizi dikkate aldıkları için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

‘Süt kanser yapmaz’

Süt destekleme pirimi konusunda da girişimlerde bulunduklarını ifade eden Pulat, “1 Mayıs a kadar devam edecek olan bu desteğin uzatılması için çalışıyoruz. Olumlu sonuçlanacağına da inancımız tam” şeklinde konuştu. Pulat ayrıca son dönemlerde bazı yayın organlarında çıkan sütün kanser yaptığına dair haberleri de eleştirerek, “Birçoğumuzun bildiği üzere süt, özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Üstelik sadece çocuklar için de değil, hangi yaştan olursa olsun hepimizin tüketmesi gereken bir protein kaynağıdır.Süt kanser yapmaz, aksine kanserin olası etkilerine karşı koruyucu kalkan görevini görür. Süt hakkında bu şekilde algı yapanları da kınıyoruz” dedi.

12 Nisan 2019 , Cuma Bu haber toplam 459 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU