SAÜ’de seçim konuşuldu14 Nisan 2019, Pazar

Konuşmacılar

SAÜ Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü SAÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun üstlenirken, SAÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğretim üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Esen, Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Çaylak ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Çaha konuşmacı olarak katıldı.

Yeterli değil

Davut Dursun, “Seçim sonuçları aşağı yukarı netleşmiş durumda. Seçimler bir ülkenin demokratik hayatı için en önemli kurumlardan biri tanesidir. Elbette ki sadece seçimlerle demokrasi olmuyorsa, seçimsiz demokrasi de hiç olmuyor. Dolayısıyla seçimler gerekli ama demokrasi için yeterli değil. Türkiye’de yerel seçim denildiğinde birkaç seçimi aynı anda yapıldığını görüyoruz. Yerel  Seçim sonuçları aslında tüm ülkeyi etkileyen bir süreç haline dönüşmüştür’’ dedi.

Etki azaldı

Türkiye’de gerçekleştirilen belediye başkanlığı seçimlerinin güçlü bir başkanlık sistemine bağlı olduğunun altını çizen Adem Esen, “Bu sistemle beraber meclislerin etkisi daha çok azaldı. Belediye başkanlarının yetkisi çok fazladır. Yetkilerin alınması değil denetlenmesi lazımdır. Hükümetin yapacağı şey hangi partiden olursa olsun idari, mali ve her türlü denetimi sonuna kadar yapmaktır.. Eğer demokratik iyi bir hizmet istiyorsak tek yönetici değil birçok yöneticinin olmasında fayda vardır.  Önümüzdeki dönemlerde tartışılması gereken hususlardan bir başkası ise Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve yerel yönetimlerin durumudur. Türkiye’de yerel yönetimler oturmuştur ancak eksiğimiz vardır.”

Seçim

Ömer Çaha “Ülkemizde yapılan bu seçim Cumhurbaşkanıyla yani AK Partili olan ve olmayan arasında geçmiştir. Bu bir yerel seçim olmaktan ziyade genel seçim havasında geçti. Özellikle Cumhur ittifakı bakımından tüm şehirlerde asılan afişlere bakacak olursak sanki bir genel seçim edasıyla sandığa gidildi. Yerel seçim sürecinde AK Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yer değiştirmiş gibi oldu.  CHP’nin söylemi de ılımlı yönde olunca seçmen onlara daha çok kucak açtı. Seçimleri oy oranından değil kazanılan belediyeler üzerinden yapmak lazım. Özellikle sembolik değeri olan önemli şehirler şimdi hangi partiye geçti? Bunu düşünürsek yerel seçim sonucunda kazananları daha net görmüş oluruz. “

Hayal kırıklığı

Bünyamin Bezci, “Seçimleri değerlendirecek olursak Cumhurbaşkanı kendi adına başarılı olmuştur ancak yerel isimler kendilerini çok fazla ön plana çıkarmadığı için bazı yerlerde seçim sürecini kaybetmiştir. Eskiden CHP kendi seçmenini motive edemezken şimdi AK Parti kendi seçmenini motive edemez hale geldi. Kurulduğu günden bu yana seçmenine ilk defa hayal kırıklığı yaşattı.”

Gençler rahatsız

Adem Çaylak ise öğrencilerin gerilimli ortamdan rahatsız olduklarını ifade ederek, “Bu gerilimden en çok rahatsız olan öğrenciler olmuştur. Süreçten bir öğrencinin memnun olmaması dindarlığıyla ölçülmemelidir. Gençler arasında sosyoloji açısından bir dönüşüm söz konusudur. Aşağılayıcı, nefret içerikli ve ötekileştiren bir dille siyaset yapılmasından mutlu değiller. Böyle devam ederse gençler iktidarları belirleyen en büyük faktör haline dönüşecektir” dedi.  Panel, öğrencilerle soru-cevap bölümünün ardından konuşmacılara verilen teşekkür belgesiyle sona erdi. 

Bu haber toplam 454 defa okundu.