Günün Tarihi:8 Ağustos 2020

Sapanca’da turizm coşkusu


Turizm farkındalığını oluşturmak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen ve bu yıl 43’üncüsü düzenlenen Turizm Haftası açılış töreni ile Geleneksel Turizm Haftası Panayırı Sapanca’da yapıldı.

Törene katılım

Sakarya Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Üniversitelerin de katkı sunduğu Sapanca Meslek Yüksek Okulundaki ilk programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, SUBÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıışık, İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, daire müdürleri, STK ile sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un günün anlam ve önemine dair mesajı da okundu.

 

46 milyona ulaştı

Programda bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Turizm Haftası kutlamalarının aynı zamanda sembolik olarak turizm sezonunun açılması anlamına geldiğini, geçtiğimiz yıl Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 22 artış göstererek 46 milyona ulaştığını belirterek, ülkemizin ayrıca turist sayısını en fazla artıran 33 Avrupa ülkesi arasında da yer aldığını ifade etti.

 

Eğitim protokolü

Turizm sektörü adına Seçkin Otel Müdürü Şenol Çırpan’da, sektörel bazda ilimizin geçmişten bugüne turizm tesisleri alanında önemli gelişmeler kaydettiğini, Sapanca başta olmak üzere birçok ilçemizin adeta turizm cenneti olarak görüldüğünü söylerken, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Başkan Vekili Selahattin Can konfederasyonun turizm alanında yaptığı çalışmaları anlatarak, birçok bakanlıkla mesleki eğitim protokolü imzaladıklarını ve bu sektöre kalifiye personel yetiştirmek için birlikte çalıştıklarını belirtti.

 

Nitelikli istihdam

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıışık, üniversite olarak öğrencilere biri lisans biri önlisans olmak üzere 2 ayrı bölümde bölgenin kaynaklarını da sonuna kadar kullanarak sektöre nitelikli istihdam sağlanması adına eğitim verdiklerini, turizm sektörünün farklı yönlerde krizler atlatmış olmasına rağmen kendisini sürekli yenileyebilen ve ertesi yıl da düzeltebilen bir endüstri olduğunu ifade etti.

 

Jeotermal kaynak

“Bir ilin marka değerini ifade etmek için kullandığımız ölçütlerden bir tanesinin de sahip olduğu turizm potansiyeli ve bu turizm potansiyelinden ne derecede istifade edildiğidir” diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İlimiz açısından baktığımızda Sakarya’mız, bir tarım şehri, bir sanayi şehri, aynı zamanda bir turizm şehri. Nehirlerimizden göllerimize kadar, denizimizden ormanlarımıza kadar, yaylalarımızdan jeotermal kaynaklarımıza kadar sahip olduğumuz çok büyük bir potansiyel var.Bu potansiyelin harekete geçmesi için tüm paydaşlara düşen önemli görevler olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Vazgeçilmez paydaş

Vali Nayir, “Merkezi yönetim mutlaka imkânlarını, kabiliyetlerini bu konuda değerlendirmelidir. Bu konuda başarılı olabilmek için yerel yönetimlerle çok iyi işbirliği yapılmalıdır. Üniversitelerimiz bu işin vazgeçilmez bir paydaşı ve yol gösterici olmalı. Eğitim kurumlarının Sapanca’da konuşlanmış olması da verilen kararların isabetli olduğunu gösteriyor. Sivil toplum kuruluşlarımız mutlaka bu işin destekçisi olmalı, onlar da Sakarya’nın her alanda lehine yapılacak işlerde var olduğu gibi,İlimizin turizm potansiyelinin hayata geçirilmesi için gayret içerisinde olmalıdır” dedi.

 

Üniversiteler şehri

Vali Nayir, “Halk olarak, Sakaryalılar olarak, burada yerleşenler olarak da bizlere de çok büyük görevler düşmektedir. Belki son 10 yılın en sihirli kelimelerinden birisi ‘sürdürülebilirlik’ kelimesidir. Bir konuda bir anda çok büyük bir kazanç elde edebilirisiniz, ancak bunu sürdürülebilir kılmak için halkın da bu konuya göstereceği ilgiye de ihtiyacımız var. Gelen turistler burada halktan saygı görmezse, esnaftan saygı görmezse, hakları korunmazsa biz bu işi yine çözemeyiz. İlimizi tarım şehri, sanayi şehri, üniversiteler şehri olduğu kadar bir turizm şehri de yapabilmek için bütün bu paydaşlara önemli görevler düştüğüne inanıyorum, herkesin de benimle hem fikir olduğu kanaatindeyim” dedi.

 

İlimize katkı sağlayacak

Vali Nayir, “Bu haftaların gayesi de bu olmalıdır. Hem potansiyelimizi hem de risklerimizi birlikte düşünüp geleceğe ait güzel planlarımızı, hedeflerimizi birlikte gerçekleştirmemiz ve varsa eksikliklerimiz onları da gidermemiz gerekmektedir. Sakarya gibi İstanbul’un hemen yanı başında, çok büyük bir nüfusa hitap edebilecek yerde bu imkânların mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. İlimize katkı sağlayacak böylesi önemli bir programı hazırlayıp emek verenleri tebrik ederken, ev sahipliği yaptıklarından dolayı da Üniversitemize ve Fakültemize teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

 

Sektör temsilcileri

SAÜ Devlet Konservatuvarı üyeleri tarafından müzik dinletinsin de sunulduğu programda Vali Ahmet Hamdi Nayir, sektöre katkılarından dolayı Belediye Başkanları, akademisyenlere ve sektör temsilcilerine teşekkür plaketi verdi. Açılış programı kapsamında protokol üyeleri ile birlikte Sapanca Belediyesi tarafından düzenlenen karma sergiyi de gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, eserler hakkında bilgiler alarak eser sahiplerini de tebrik etti. Buradaki programın ardından yine Turizm Haftası münasebetiyle SUBÜ Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu tarafından 9’uncusu düzenlenen Geleneksel Turizm Haftası Şenliğine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, girişte halk oyunları ekiplerindeki öğrenciler ve çocuklarla bir süre sohbet etti.

 

Sapanca turizmi

Kırkpınar Kültür Merkezi önündeki programda şenlik dair bilgiler veren Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hümeyra Taşçıoğlu Baysal, Sapanca’nın turizme katkıları ile turizm için ne kadar önemli olduğu düşüncesinden yola çıkarak, eğitimciler olarak öğrencilerimizi sektörü en iyi şekilde tanıtacak şekilde yetiştirmeye gayret gösterdiklerini ifade etti.

 

Yedi bölgenin tarihi

Devlet Konservatuarı öğrencilerinin müzik ve folklor performanslarını izledikten sonra protokol üyeleri ile birlikte şenlik alanında, Türkiye'nin yedi bölgesinin yöresel, tarihi ve turistik değerlerinin tanıtıldığı stantları gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, farklı yörelere ait yemeklerden tadarak hem öğrencilerden hem de farklı İlleri temsilen etkinliğe katılan dernek üyelerinden bilgiler aldı. 

19 Nisan 2019 , Cuma Bu haber toplam 829 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU