Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

‘Edurotech Robot’ şenliği başladı


Sakarya’da Edurotech Robot şenliği başladı. Başta hemşire robot, emniyet şeridi gibi projeler olmak üzere bir çok robot birbiriyle yarıştı.

Robotlar yarıştı

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) işbirliği ile Sakarya MEM Şehit Prof. Dr. İlhan Varank eğitimde bilgi iletişim teknolojileri sertifikasyonları ve dijital dönüşüme liderlik projesi kapsamında ’Edurotech Robot’ şenliği başladı. Sakarya Spor Salonunda gerçekleşen şenlikte başta hemşire robot, emniyet şeridi gibi projeler olmak üzere birçok robot birbiriyle yarıştı.

 

Hemşire Robot

Arkadaşlarıyla ‘Hemşire Robot’ isimli projeyi tasarlayan Sakarya Bil Okulları 3. Sınıf öğrencisi Zeynep Duru Çelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu projeyi yaparken ilk önce robotumuza kod yazdık. İlk kodumuz siyah çizginin üzerinde gidebilmesi içindi. İkinci kodumuz ise 90 derece dönebilmesi içindi. Robotumuz ilk önce 90 derece dönüyor ve siyah çizgi üzerinde ilerliyor. Hastanın yanına geldiğinde hangi ilacı verecekse o renkte ışık yakıyor. İşini bitirdiğinde 180 derece dönüyor ve tekrardan ilaç getirebilmek için başa gidiyor” dedi.

 

Geçiş önceliği

Köprülere geçiş önceliği bulunan araçlar için emniyet şeridi projesini tasarlayan Sakarya Bilim ve Sanayi Merkezi öğrencisi Mehmet Yusuf Kömür, “Projeye iki kişi başladık. İlk önce parçaları programla ayarladıktan sonra lazer makinesiyle kestik. Parçaları silikonlayarak köprü haline getirdik. Sonra araçları hazırladık. Köprüde kurulu mekanizmaya mıknatıs sensörü kullandık. Arabaların tekerleklerine mıknatıs yapıştırdık. Emniyet şeridinden geçerken kapı onu algılasın diye. Projemizin amacı köprü gibi yerlerde trafiğin daha hızlı akmasını ve geçiş önceliği olan itfaiye, ambulans ve polis ekiplerinin hızlıca olay yerine gitmesine sağlamaktır. Projede kurulan geçiş sistemindeki kapı geçiş önceliği olan araçlara açılacak” diye konuştu.

 

2023 eğitim vizyonu

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ise yaptığı açıklamada, “Dünya, Türkiye dijital bir dönüşüm sürecine girdi. Gelecek 15-20 yıl içerisinde insana bağlı iş gücü yerine sektörde artık makineler ve robotlar yer almaya başlayacak. Biz bu dijital dönüşümü bugünün çocuklarıyla gerçekleştireceğiz. Çocuklarımıza imkanlar ve koşullar sağlandığı taktirde onlar dijital dönüşüme liderlik edebilecekler, geleceğin mesleklerine hazırlanabilecekler. Teknoloji sadece tüketen değil üreten bir neslin yetiştirme gerekliliği sebebiyle de 2023 eğitim vizyonumuzda dijital dönüşüme liderlik yerini almıştır hedef olarak. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak’da biz şunu biliyoruz ki çocuklarımızın sınırları sadece hayal güçleri. Onların hayal güçlerini tetikleyebilirsek problem çözme, düşüne bilme, çoklu süreçleri yönetebilme ve merak duygularını itekleyebilirsek çocuklarımızın bu hayal güçleriyle birlikte teknoloji üretebileceğine burada hep birlikte şahitlik ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Destek olmak

SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş da yeni çağın gereklerini yerine getirebilmek için geleceğin teminatı çocuklar ve gençlere yönelik bu tür organizasyonların büyük önem arz ettiğini söyledi.  Çocukların ve gençlerin, ezber eğitimden ziyade Endüstri 4.0 dünyasına yanıt verecek, bu teknolojiyi anlayabilecek şekilde eğitilmesi gerektiğinin altını çizen Çatalbaş, "SATSO olarak her zaman çocuklarımızın ve gençlerimizin yanındayız. İlimizde yapılan ve yapılmakta olan birçok organizasyona destek veriyoruz. Destek veren sponsorlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

24 Nisan 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 707 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU