Günün Tarihi:25 Şubat 2020

Kadın istihdamı 290 kat arttı


SAGİF 2019 Fuarı’nın açılışında konuşan İş-Kur Genel Müdürü Cafer Uzunkaya 2018’de ilimizde 26 bin 292 kişinin istihdam edildiğini belirterek, “ Bu rakamlar 2002’de 447 kişiydi. 55 kat istihdamı arttırdık. 2002’de özel sektörde istihdam edilen kadın sayısı sadece 31’ken 2018 yılında 8 bin 923’tür. 290 kat arttırdık” dedi.

Tören yapıldı

Sakarya Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı (SAGİF) dün Demokrasi Meydanında düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’nın yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, AK Parti Sakarya il Başkanı Yunus Tever, SAÜ Rektörü Fatih SavaşanSUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İstihdam rakamları

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya gerçekleştirdi. Sakarya’da bütün sektörlerin birlikte büyüdüğünü belirterek,” İl müdürlüğümüz 2018 yılında 26 bin vatandaşımızın işe yerleştirilmesine aracılık etti. Bunun yanında 14 bin 500 kişi de kurumumuzun program ve kurslarından faydalandı. İş-Kur devamlı değişim ve dönüşüm içerisinde olan bir kurum. Buraya gelen işverenlerimizden 9 bin kişilik açık iş gücü talebi topladık. Burada iş arayanlarımızla işverenlerimizi buluşturacağız” dedi.

 

Vasıflı iş gücü

SATSO Başkanı Akgün Altuğ ise, Sakarya’nın sürekli büyüyen bir il olduğunu belirterek, iş arayanlarla işverenlerin bir araya getirdiği fuarın ilimiz içinde önemli olduğunu dile getirdi. Altuğ, istihdam seferberliğinde hedef olan 25 bin rakamına da ulaşmayı istediklerini ifade etti. SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık da işverenlerin gençlere güvenmesi gerektiğini dile getirdi. Sarıbıyık, nitelikli insan ihtiyacının üniversiteler tarafından karşılanacağını da söyledi.  SAÜ Rektörü Fatih Savaşan ise, kalkınmanın vasıflı iş gücü ile mümkün olacağını ifade etti.

 

İşsizlik ile mücadele

Türkiye’nin, işsizlik ile mücadele ve istihdam noktasında tüm Dünya’nın dikkatlerini üzerine çektiği bir ülke olduğu konusunda vurgu yapan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Türkiye, son yıllarda tüm meselelerinde olduğu gibi işsizlik ile mücadele ve istihdam noktasında da sadece Türkiye’de olanların değil, tüm Dünya’nın dikkatlerini üzerinde toplayan bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

 

Tek başına Türkiye

Uzunkaya, “ OECD, iş gücüne dair 2018 yılı istatistiklerini açıkladı. 2007-2018 yıllarını birlikte mütalaa ettiğimizde bu süreçte Avrupa Birliği 28 ülkenin iş gücüne dahil olan nüfusu 10 milyon 186 bin kişidir. Türkiye’nin ise 9 milyon 476 bin kişi, yani bunun anlamı şudur; Avrupa’nın 28 ülkesi ne kadar yeni iş gücüne yeni iş imkanı bulacaksa, Türkiye’de tek başına bu kadar iş gücüne istihdam imkanı oluşturmak durumundadır” dedi.

 

26 bin kişi

Uzunkaya, “ Yani tüm Avrupa ülkeleri kadar istihdam gerçekleştiren ve iş gücüne katılan, iş gücüne iş imkanları ve fırsatları tanıyan bir ülkeden bahsediyoruz. Biz 2018 yılında sadece Sakarya ilimizde 26 bin 292 kişiyi hep birlikte istihdam ettik. Bu rakamlar 2002 yılında ise 447 kişiydi. 55 kat istihdamı arttırdık. Türkiye ve tüm dünyanın en önemli meselelerinden bir tanesi genç istihdam, ülkemiz açısından kadın istihdamı. 2002 yılında Sakarya’da İŞKUR aracılığıyla özel sektörde istihdam edilen kadın sayısı sadece 31’dir. 2018 yılında bu rakam 8 bin 923’tür, yani kadın istihdamını 290 kat arttırdık” şeklinde konuştu.

 

‘Eleman bekliyorlar’

Yüz binlerce işverenin çalıştıracak elaman beklediğini de ifade eden Uzunkaya, “İnanıyor ve umut ediyorum ki Türkiye, üzerinde oynanan oyunların farkında olan bir ülke ve bunun yolunun da daha fazla istihdam, daha fazla kaliteli ve nitelikli üretim ile kaliteli, nitelikli ve beceri sahibi iş gücüne erişmekten geçmekte olduğunu bilmektedir. Türkiye iş gücü piyasasının nabzını tutan bir kurum olarak yani 89 bin 324 iş yerimizle yüz yüze yaptığımız anketlerin gösterdiği şudur ki; Türkiye’de beceriyi, niteliği, tecrübesi, çalışma iradesi olan insanımıza iş fırsat ve imkanları söz konusudur. Türkiye’de adamı olana değil; niteliği, becerisi, vasfı olana ve çalışmak isteyene işte var aş ta. Yüz binlerce işverenimiz çalıştıracak eleman bekliyorlar” diye konuştu.

 

Arz ve talep

Kızı Amine ile kürsüye çıkan AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise, Sakarya ve Türkiye’de istihdam adına yapılan bütün çalışmaları desteklediklerini ifade etti. Vali Ahmet Hamdi Nayir ise, “Bu organizasyonda; merkezi, yerel yönetimimiz, ticaret sanayi odamız, üniversiteler ve asıl önemli olan sektörde çalışan yatırımcılarımız işbirliğinde güzel bir amaç hedefleniyor. İlimizin bu konudaki kapasitesi ölçülmeye çalışılıyor, tarafları rahatlatacak arz ve talebi buluşturacak bir amaç için platform oluşturuldu” dedi.

 

Güzel sonuçlar

Vali Nayir, “  İnanıyorum ki Sakarya’mız bundan çok büyük bir başarı elde edecektir. Ülkemizi sıkıntıya sokmak isteyen dış ve iç güçler bizlere zorluklar yaşatmaya çalışırken, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde krizi fırsata çevirecek bir tarzda istihdam seferberliği ile güzel noktalara geldik. Bu büyük bir işbirliği, milli birlik ve beraberliğin eseriydi. Ve gördük ki; ülke zor anlarında ortak payda da birleşip kendini idare edenlere güvenerek çok güzel sonuçlar elde etti” şeklinde konuştu.

 

27 Nisan’a kadar

Konuşmaların ardından ilimizde istihdama katkı veren şirketlerin yetkililerine hediye takdim edili.  Hediye takdiminin ardından ise kesilen kurdele ile SAGİF fuar alanının açılışı gerçekleştirildi. Katılımcılar gerçekleştirilen fuar alının da bulunan stantları ziyaret etti. Fuar alanı 25-27 Nisan tarihleri arasında açık olacak.

26 Nisan 2019 , Cuma Bu haber toplam 783 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU