Günün Tarihi:12 Temmuz 2020

‘Sağlık çalışanlarına şiddet kabul edilemez’


Sağlık Sen Şube Başkanı Abdullah Sönmez, kamu ve özel sektörde 1 milyondan fazla sağlık çalışanının gece gündüz insanların sağlığı ve mutluluğu için gayret gösterdiklerini belirterek, bu çalışanlara şiddetin asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Ahlaki zorunluluk

Sağlık çalışanlarının mesleki gereklilik, yasal ve vicdani sorumluluklarının yanında, insanı her şeyin önünde tutan temel ahlaki anlayışla hareket ettiklerini söyleyen Sönmez, “Hastaların veyahut yakınlarının, sağlık çalışanlarına karşı her hal ve şartta empati, hoşgörü ve iyi niyetli yaklaşım içinde davranış göstermeleri, genel beklenti olmasının ötesinde, ahlaki bir zorunluluktur” dedi.

Son dönemde artış gösteren sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının herkesi etkileyip üzdüğünü ifade eden Sönmez, “

Üzüntümüzü daha da artıran ana faktör ise şiddet olaylarının faillerinin genelde hasta ya da hasta yakınları olmasıdır.

Öyle ki sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin bazen ölümle sonuçlandığı bile olmaktadır. Şifa sunmaya çalışan insanlara şiddet göstermek kabul edilecek bir durum değildir” dedi.

Mazereti olamaz

Sönmez, “Şiddetin mazereti olmadığı gibi küçüğü büyüğü, hafifi ağırı da olamaz; şiddet şiddettir kınanmayı, üzerine gitmeyi ve yapanın yanına kar bırakmamayı gerektirir. Susmak, sessiz kalmak, görmezden gelmek, önemsememek bir anlamda şiddeti onaylamak anlamı taşıyacaktır ki bu durum geleceğimiz açısından çok daha büyük sorun demektir. Sağlık-Sen olarak meseleye bu şekilde yaklaşıyoruz ve sağlık çalışanlarımızın her zaman yanındayız” dedi.

 

30 Nisan 2019 , Salı Bu haber toplam 425 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU