İşçiler Kocaeli’ye akın etti2 Mayıs 2019, Perşembe

Miting düzenlendi

Türk-İş’e bağlı tüm sendikalardan işçiler sabahın erken saatlerinde sendika binalarının önünde bir araya gelerek Kocaeli’ye doğru hareket etti. Düzenlenen kortej yürüyüşü ve mitinge katılan işçiler hep birlikte Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladılar.

Geniş katılım

Kıdem tazminatının ana gündem maddesi olduğu mitinge Türk-İş Genel başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri, İzmit Belediye Başkanı Fatma kaplan Hürriyet, konfederasyon bünyesinde olan Tarım-İş Sendikası, Türk Metal, Türkiye Maden-İş Sendikası, Petrol-İş Sendikası başta olmak üzere toplam 34 sendikanın başkanları ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen vatandaşlar katıldı.

Birlik duyguları

Mitingde konuşan Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde alanlardayız, yine sizlerle birlikteyiz. 1 Mayıs hepinize, ülkenin dört bir yanında emeği ile çalışanlara kutlu olsun. Biz Türk-İş olarak 1 Mayıs’ı kitlesel olarak bu emek kenti Kocaeli’de kutluyoruz. Türkiye’nin her köşesinde milyonlarca emekçi, Türk-İş ve diğer emek toplulukları önderliğinde meydanlarda birlik ve beraberlik içinde 1 Mayıs’ı kutluyor. Onlara selam olsun. Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu olarak buradan Türkiye’nin tüm köşesindeki emekçilere kardeşlik ve birlik duygularımızı gönderiyoruz” dedi.

‘Yapamazsınız’

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise, “Bugün 1 Mayıs, işçilerin bayramı. Bugün yine alanlardayız. Türkiye’nin her ilinde, her ilçesindeyiz. Buradan Türkiye’yi yönetenlere, Meclise sesleniyorum. Buradan kamuoyuna sesleniyorum. 3 bin TL brüt alan kardeşimiz 250 TL yemek parası, 250 TL yol parası veriyor. Bu kardeşimiz 25 sene çalışabilirse alabileceği kıdem 86 bin TL. Buradan sesleniyorum; kıdem ile ilgili olumsuz çalışma yapmayın. Kıdemle ilgili geriye giderek bir çalışma yapmayın. Yapamazsınız, yapmazsınız, yaptırmayız. Kıdem bizim kızımızın çeyiz parası, oğlumuzun düğün parası, bizim duymamızı, görmemizi sağlıyor” dedi.

‘Ülkenin yarısıyız’

Atalay, “Kıdemle ilgili 17 milyon çalışan var. Bu ülkede kıdemle ilgili olanların sayısı 40 milyon. Bu ülkenin yarısıyız. Kıdemin nokta kadar geri gidişini aklınızdan bile geçirmeyiniz. Mevcut yapı kalmak şartı ile almayanlar ile ilgili çalışma yapılırsa katkı sağlarız. Ama mevcut yapıya dokundurmayız. Bu ülkenin insanları, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sorunun ne zaman çözüleceğini merak ediyorlar. Bir yerden başlamak lazım. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çözüm bulmak lazım.

Yabancı sermaye

Ergün Atalay, “Şeker fabrikalarını özelleştirmeyin diye diye dilimizde tüy bitti. SEKA Kağıt Fabrikası vardı. Özelleştirdiler. Bu kağıt krizine girdiğimize kitap basanlara, basın organlarına sormak lazım. Onun için şekerle ilgili çalışmaları gözden geçirmek lazım. Özel sektöre karşı, yabancı sermayeye karşı değiliz. Tank-Palet’in yüzde 51’i bizde olsun” dedi. Yapılan konuşmaların ardından miting, Atalay ve sendika başkanlarının alanı dolduran vatandaşlara karanfil atması ile sona erdi.

Bu haber toplam 851 defa okundu.

Resim Galerisi