Günün Tarihi:26 Ekim 2020

Çalışma Ekonomisi için çalıştay


Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümlerinin Geleceği yapıyan çalıştayda ele alındı.

Çalıştaya katılım

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan çalıştaya Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, Koç Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi Şirketinin Mali Direktörü İrfan Özcan, İlimiz ile birlikte farklı Üniversitelerin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanları katıldı.

 

Sosyal Bilimler

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çalıştay Koordinatörü Doç. Dr. Çağlar Özdemir, bu önemli toplantıda kendilerini yalnız bırakmayan başta Vali Ahmet Hamdi Nayir ve SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan olmak üzere herkese teşekkür ettiklerini ifade ederek, ülkemizin birçok yerinde özellikle sosyal bilimler alanında problemler olduğunu, 40’ın üzerine Çalışma Ekonomisi Bölümü bulunmasına rağmen 32-33’ünün aktif olduğunu, bölümlerdeki farklı ana bilim dalı, ders plan ve programlarının uyumlaştırılması, gelecek dönemlerde gerçekleştirilecek akreditasyon çalışmalarına taban oluşturabilmesi, doçentlik atamaları ve öğrencilerin bu bölümleri tercih etmeleri için yürütülmesi gereken politikalar gibi konularda görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

 

Uyumlu olması

SAÜ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Uğur, bu bölümlerin devletin tüm mali ve iktisadi politikalarını yürütecek insanlar yetiştirdiği için çok önemli olduğunu, yurtdışındaki üniversiteler ile akrediteleri olduğunu ancak ilk önce ülkemizdeki bu bölümlerin bulunduğu üniversitelerin her konuda uyumlu olmasını sağlamak gerektiğini düşündükleri için böyle bir toplantıyı organize ettiklerini belirterek, davet ettikleri tüm bölüm başkanlarının da kendileri gibi düşündüğünü öğrenince bu toplantının elzem olduğuna inandıklarını söyledi.

 

Ortak paydamız çok

Konuşmacılar arasında bulunan Koç Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi Şirketinin Mali Direktörü İrfan Özcan da, üniversitelerin bu bölümlerinin sanayi kuruluşları ile çok önemli ortak bir paydaları olduğunu ifade ederek, bu tür toplantıların da hem fikir alışverişinde bulunmak hem de kaynaşma açısından büyük önemi olduğunu belirtti.

 

Daha fazla işbirliği

Bugün burada açılışını yaptıkları çalıştayın çok yararlı olacağına inandıklarını söyleyerek üniversitelerinin uygulamaya koyduğu projelerden bahseden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Çalışma Ekonomisi en köklü bölümlerden birisidir. Çalışma Ekonomisinin sorunları sosyal alandaki sorunlarla belirli ölçülerde örtüşüyor. Bu bölümlerin hem kendi sorunlarını konuşmak ve paylaşmak hem de geleceğe dair vizyon belirlemek üzere bir araya gelinmesi de başlı başına önemli bir olaydır. SAÜ dâhil birçok üniversitede hem müfredat belirlemede hem de ileriki aşamalarda eğitimin değişik kademelerinde özel sektörle gittikçe daha fazla işbirliği yapılmaya başlandı. Bizim üniversitemizde sanayi kuruluşları ile işbirliği içerisinde yaptığımız ve Çalışma Ekonomisi Bölümünün de dâhil olduğu ‘7+1 Eğitim Modeli’, özellikle teknik ve yazılım alanlarındaki bazı firmalar ile birlikte ele aldığımız ‘İşyeri Fakültede Uygulaması’, STK’larla birlikte rol aldığımız birçok çalışmayla birlikte MÜSİAD’la ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ‘Genç Ticaret Köprüsü’, İŞKUR, SATSO ve Üniversitelerimizin birlikte yürüttüğü ‘Uluslararası Pazar Elçileri Projesi’ gibi projelerimiz var. Bunlar gibi projelerin sayısı arttıkça, özel sektörle daha fazla entegre olundukça, hem şehre hem de üniversitelerimize bunun olumlu yansımaları oluyor” diye konuştu.

 

İlin marka değeri

Bu tür çalıştayların yeniliklerin bir başlangıcı, bir aracı olması itibariyle önemli olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Siz değerli hocalarımız bizlere, dinamik bir kavram olan bilimin sürekli bir yeniliğe, yeni açılımlara muhtaç olduğunu öğrettiniz. Tecrübe paylaşımında bulunarak kendi bölümlerinizle ilgili yeniliklere, gelecekle ilgili farklılıklara imza atacağınız bu tür toplantılar, bizler için de çok kıymetlidir. Her bir üniversite bulunduğu şehre bir kıymet katıyor, onun marka değerini yükseltiyor. Bizler de görev yapmış olduğumuz illerde üniversitelerimizi hep böyle değerlendirirken, hocalarımızı da bu şekilde ilin marka değerine, oraya kıymet katan hususlara katkı veren görevlilerimiz olarak görüyoruz. Bu konuda da yanılmadığımızı, beklentilerimizin haksız olmadığını, bu hususları gördükçe daha iyi anlıyoruz. Çalışma ekonomisi dalında çok sık toplantılar yapılmadığını ve bu konunun uzmanlarının çok fazla bir araya gelemediklerini bu çalıştaydaki konuşmalardan anlayabiliyoruz. Ancak İlimizden bu davetin yapılması elbette ki çok önemlidir, bununla birlikte daveti asıl kıymetli kılan da icabetidir. Bu toplantıya icabet edip buraya geldiğiniz ve daveti kıymetli hale getirdiğiniz için teşekkür ediyoruz” dediProgramın sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya’ya katılım belgesi verildi.

 

6 Mayıs 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 300 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU