‘Benim derdim en iyiyi Sakarya’ya yapmaktır!’7 Mayıs 2019, Salı

*Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, YENİGÜN’e yaptığı ziyarette, yapılacak çalışmaları değerlendirirken, “Benim için mevki, makam diye bir şey yok. Benim derdim en iyiyi Sakarya’ya yapmaktır” dedi.

 

*Başkan Yüce, belediyedeki atamalardan, bisiklet kullanımının artmasına yönelik çalışmalara, D-100’deki düzenlemelerden Sakarya Köprüsü’ne, Sakarya Park’tan, ilçelerden Sakarya’ya giriş yerlerine, Fidan A.Ş.’den Katlı Otopark’a, Millet Bahçesi’nden Sakarya Nehri düzenlemesi vebin yataklı hastaneye kadar yapılacakları anlattı.

 

Başkan Yüce’yi Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim Balcı, Genel Yayın Müdürümüz Müjdat Çetin, Yazı İşleri Müdürümüz Ekrem Ürdüç, Halkla İlişkiler Müdürümüz Emin Can, Yazarımız Cevdet Güngör ve Spor Müdürümüz Ali Fikri Aşık ağırladı. Başkan Yüce,Büyükşehir Belediyesi olarak yapacakları hizmetleri sohbet ortamında anlatırken, Sakarya’nın en güzel hizmetlere layık olduğunu söyledi.

 

Performans kriteri

Başkan Yüce, işlerin çok daha iyiye ve ileriye gitmesi için performans değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, “Ben dahil herkesin performans kriterine bakacağız. Performanslar değerlendirilecek. Eğer işler rutin gidiyorsa, günahtır yani. Biz hep yapılanın üzerine koymak için çalışacağız. Geçen akşam AK Parti İl Danışma Toplantısı’nda açıkladım. Son bir ay içinde ne yaptığımızı açıkladım” dedi.

 

İki atama yapıldı

Kadrolarla ilgili kamuoyunda ve basında değişimden söz edildiğini söyleyen Başkan Yüce, “Maalesef bunlar basında yer alıyor. Şu anda Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli'yi eğitimle ilgili olarak Genel Sekreter Yardımcısı olarak aldık. Bir de Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl eski Müdürü olan Antalya Büyükşepir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin'i tarımla ilgili genel sekreter yardımcısı olarak aldık. Fen İşleri ile ilgili Genel Sekreter Yardımcılığı’nı da yine Ali Oktar yürütecek” dedi.

 

Farklı bir yer

Yüce, “Şu anda eğitim, tarım ve fen işlerinde 3 arkadaş tamamdır. Hepsi kaliteli ve işini bilen insanlardır. Sakarya'yı farklı bir yere getirmenin gayreti içindeyim. Eğer Sakarya, iyi bir yere, farklı bir yere gelmez ise kahrederim. Benim için mevki, makam diye bir şey yok. Benim derdim en iyisini Sakarya'ya yapmaktır” diye konuştu.

 

Bisiklet yolları

Sakarya’da bisiklete olan ilginin arttığını vurgulayan Başkan Yüce, “Bisiklete her türlü desteği vereceğiz. Geçen hafta sonu çok güzel bisiklet organizasyonu vardı. Ben de bisiklete bindim ve hayli kalabalıktı. Avrupa'nın neresine giderseniz gidin herkes bisiklet kullanıyor. Mevcut bisiklet yollarının daha da fazlalaşması için gerekli talimatı verdim. Ülke genelinde öncü ve örnek olacağız. Sakarya bisiklet konusunda konuşulacak” dedi.

 

Köprülere çeki düzen

Sakarya Nehri’nin D-100 Karayolu üstünde bulunan köprüyü Yavuz Sultan Selim'in dekorasyonu gibi yapacaklarını ifade eden Yüce, “Oradaki aynı modeli uygulayacağım. Köprüler Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi olacak. Nehrin üzerinden geçtiğinizi Sakarya’dan geçtiğinizi anlayacaksınız. Ayrıca yine köprü yanında bulunan ADASU HES'in bulunduğu alanda çok ciddi havuz bulunuyor. Orayı da güzelleştireceğiz” dedi.

 

Sakarya’ya Park’a dokunuş

Erenler’deki Sakarya Park’ın önündeki ADASU HES’in bulunduğu göletin karşı tarafının da belediyenin olduğunu belirten Yüce, “Bu alana bungolo evler koyacağız. Her iki tarafa balkonlar koyduracağım. Yine bu alana yelkenli ve Osmanlı kayıkları koyduracağız. Orası yelkenli, Osmanlı kayığı, kalma yerleri ve insanların çayını içtiği ve eğlendiği mekanlar olacak. Ayrıca nehrin iki tarafına gereği tel koyacağız. İnsanlar bu tele tutunup karşı tarafa geçecek, sonra yine bu tarafa geçecek. Burayı yapanlardan Allah razı olsun. Biz buraları biraz daha görsel, biraz daha cazibe merkezi, biraz daha aktif kullanılan bir alan yapacağız” diye konuştu.

 

Girişler düzelecek

Sakarya'nın Hendek, Geyve, Kocaali, Kaynarca, Pamukova girişleri olduğunu söyleyen Başkan Yüce, “Bütün bu girişleri 'şehre giriyoruz' haline getireceğiz. Şehre girişler belli olsun diye buralara birer takı yapacağız. Otoban çıkışları ve bir çok bölgede ses duvarları yapacağız. Avrupa'da bunu çok kullanıyorlar. Hem sesi kesmesi, hem de görsellik adına güzel duruyor. Bu bölgelere ses duvarları yapacağız. Yurt dışında bunları hep gördük” dedi.

 

Toçoğlu’na övgü

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’ndan övgüyle söz eden Yüce, “Zeki Toçoğlu kardeşimizdir. 30 Mart öncesi hakkında kim konuşursa ceza keserim. O günkü yapılanları takdir ediyoruz. O bizim kardeşimiz, arkadaşımız. Bizde sadece şoför değişikliği oldu. Biz iyi yaparsak ilk mutlu olacak olan Zeki Toçoğlu'dur. Zeki Başkanım bizimledir. Maziyle ilgili kim ilgili, kim bir çivi çaktıysa başımızın üzerinde yeri var. Bundan sonra el ele yine beraber güzel işler yapacağız. Buna inanıyoruz” dedi.

 

Serivan’daki araziler

Serdivan Yazlık Mahallesi'nde süs bitkiciliğinde kullanılan bin dönüm alanları olduğunu belirten Yüce, “Sözleşmesi biten yerler var. Bunların büyük kısmını bir kez daha kiraya veremeyeceğiz. Kirası devam eden yerler kalacak.Biz oradaki 8 dönümlük alana süs bitkiciliğiyle ilgili çok ciddi eğitim merkezi  kuracağız. Hem de konaklamalı bir merkez olacak burası, yine satış bölümü yapacağız. Bütün ülke buradan süs bitkisi, çiçek alacak. Bunun için ilk alt yapı Fidan A.Ş. meclise geldi ve komisyon çalışıyor. Ayrıca Türkiye'nin önemli peyzaj mimarlarını da burada bir araya getireceğim. Bütün illere peyzajla ilgili ücretsiz hizmet vereceğiz. Ama şartımız bitki ve çiçeği bizden alacaklar. Bununla ilgili de alt yapı çalışmaları sürüyor” dedi.

 

Otopark sorunu

Şehrindeki otopark sorununu çözmek için Atatürk İlkokulu yerine yapılacak Katlı Otopark için kolları sıvadıklarını söyleyen Yüce, “Yap-işlet-devret mi, yoksa başka bir sistem mi buna bakıyoruz. Yap-işlet- devret ile hemen ihaleye çıkabilirim. Ayrıca vatandaş mağdur olmaması için otopark fiyatını biz belirleriz. Rayiç bedel ne ise o olur” diye konuştu.

 

İmam Hatip ve okullar

Otopark yeri için yapılacak okullara da değinen Başkan Yüce, “İmam Hatip Lisesi yeri ile ilgili olarak Zeki Başkanım anlaşmayı yaptı. Milli Eğitim Müdürü ile görüştüm. Bir sıkıntı yok ama protokolü yeniden yapacağız dedi. Buraya İHL yapacağız. Eğer Milli Eğitim Müdürlüğü bize ikisi de burada der ise biri İmam Hatip Lisesi, diğeri ise Atatürk İlkokulu olabilir. Biz şu anda Milli Eğitim Müdürlüğü görüşünü bekliyoruz” dedi.

 

Millet Bahçesi

Çark Mesire ve Stat yerine yapılacak Millet Bahçesi ile ilgili Zeki Toçoğlu'nun yaptığı projenin güzel olduğunu söyleyen Yüce, “22 milyon TL'lik bir proje vardı. Ama onu beraber kenara koyduk ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) proje yaptı. Genel hatlarıyla TOKİ yapıyor. Eski Çark Tesisleri ile kale arkası tribünü proje içinde kalacak. Hatta kale arkasının yıkılan kısmı tamamlanacak ve Millet Bahçesi içinde kalacak. Uzmanlar bu konuda çalışıyor” diye konuştu.

 

Hastane konusu

Bin yataklı hastane için yerin uygun olmadığına yönelik bir kanı olduğunu söyleyen Yüce, “Çeşitli bölgeler var. Bunlar inceleniyor. Şehir açısından en güzel yer neresi olacaksa hastane oraya olur. Zemini sağlam ve hastanenin yapılabileceği alan olacak. Gerekli çalışma yapılıyor” dedi.

 

Bu haber toplam 3839 defa okundu.