Günün Tarihi:30 Mayıs 2020

Tank Palet davasına ret kararı


Tank Palet Fabrikasının (1. Ana Bakım Fabrikası) özelleştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yürütmesinin durdurulması için Harb-İş Sendikası tarafından açılan dava karara bağlandı. Danıştay sendikanın talebine ret kararı verdi.

Dava görüldü

Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesine yönelik 21 Aralık 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne karşı Harb-İş Sendikasının açtığı dava karara bağlandı. Danıştay 13. Daire Hâkimliği, sendikanın işlemin yürütmesinin durdurulması talebini reddederek, “Tesis edilen işlemin, ekonomide verimlilik artışı ve kamu giderlerinde azalma sağlama amaçlarına ve özelleştirme ilkelerine uygun olduğu sonucuna varılmıştır” denildi.

 

‘Güvenimizi sarstı’

Danıştay’ın almış olduğu kararla ilgili açıklamalarda bulunan Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, “ Anayasamızda ‘strateji önemli olan kamu kuruluşlarının özelleştirme kapsamına alınamaz’ denmesine rağmen Danıştay’ın 4046 sayılı kanunun birinci maddesinin f bendine istinaden ‘genel ve katma değer bütçe idareleri mal ile hizmet üretim birimleri ve varlıklarının baraj gölet otoyol yataklı eğitim kurumları limanlar ile benzeri diğer mal ve hizmet üretim birimleri işletilmesi haklarının ekonomide verimlilik artışı kamu giderlerinde azalma sağlamak ve özelleştirilmesinin mümkün olduğu görülmektedir’ ibaresini örnek göstererek fabrikamız hakkındaki davamıza ret kararı vermiştir. Fabrikamızın bir otoyol baraj ve göletler ile eşdeğer görülmesi bu ülkede adaletin ve hukukun üstünlüğüne olan güvenimizi sarsmıştır” dedi.

10 Mayıs 2019 , Cuma Bu haber toplam 510 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU