Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

‘Hayvancılar zor durumda’


Ramazan Ayı’nın gelmesi ile birlikte karkas etin fiyatının 32 liraya çıktığını ifade eden Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir “ Geçen seneye göre ete gelen zam yüzde 10 ancak besi yemine gelen zam yüzde 55, hayvancılarımız para kazanamıyor ve zor durumda” dedi.

Zarar ediliyor

Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, karkas ete Ramazan Ayı ile birlikte 2 lira zam geldiğini ifade etti. Üreticiden 32 liraya çıkan etin kilosunun kasapta 50 lirayı bulduğunu söyleyen Candemir, “ Bu piyasa şartlarında üretici de tüketici de zarar ediyor. Bizim geçtiğimiz sene bu zaman aldığımız besi yeminin çuvalı 55 lira iken bugün 85 lira. Yüzde 55’lik bir artış söz konusu ancak et fiyatlar sadece yüzde 10 arttı. Diğer girdi maliyetleri de hesaplandığında üreticimizin zararı ortaya çıkıyor” dedi.

 

‘Para kazanamıyoruz’

Hakan Candemir, “Biz üreticiler olarak et fiyatlarının yükselmesini değil para kazanmayı istiyoruz. Girdi maliyetlerimiz düşürüldüğü takdirde etin fiyatı 25 liraya da inse biz memnun oluruz. Yeter ki zor şartlarda üretim yapan hayvancılarımız sattığı mallardan para kazanabilsinler. Şu anda hem tüketici mağdur oluyor hem de üreticilerimiz mağdur oluyor. Bir an evvel piyasa şartlarının düzelmesi gerekiyor. Bu gidişle üretim azalacak ve durum içinden çıkılamaz bir hal alacak” ifadelerini kullandı.

12 Mayıs 2019 , Pazar Bu haber toplam 751 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU