Günün Tarihi:9 Mart 2021

‘Potansiyeli kullanacağız’


Büyükşehir Beleye Meclisinde konuşan Belediye Başkanı Ekrem Yüce, ‘Tarım Master Planı’ oluşturacaklarını belirterek, “ Tarım konusunda Sakarya’nın tüm potansiyelini kullanacağız. Sakaryamız fidancılığın merkezi ve Türkiye’de ilk sırada. Öte yandan Sera A.Ş firmasını da kuruyoruz. 4 farklı noktada bulunan termal kaynaklarımızı kullanacağız” dedi.

Meclis toplantısı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 5 ilave madde ile 55 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda Başkan Ekrem Yüce, 1 aylık süreçte yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Yüce, meclis üyesi ve tüm katılımcıların mübarek Ramazan ayını tebrik etti.

 

Kültür başkenti

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “İlk meclis toplantımızın üzerinden 1 aylık bir süre geçti. Bu süreçte yaptığımız çalışmalardan kısaca bahsetmek istiyorum. Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş şehrindeydik. Şehrimizin tarihi ve coğrafi konumunu, kültürel çeşitliliğini tanıttık. Oş ile kardeş şehir olduğumuzu mecliste takdim ettim. 2021 yılında şehrimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız için iyi niyet mektubumuzu sunduk. İnşallah 2021 yılında Sakarya kültür başkenti olarak ilan edilecektir” dedi.

 

Master plan

Marmara Belediyeler Birliği kongresinde encümen üyeliğine seçildiğini de sözlerine ekleyen Yüce, “ Şehrimizle ilgili farklı şehirlerde toplantılara katıldık, temaslarda bulunduk. Ulaştırma Bakanımız ve farklı bakanlıklarda bakan yardımcılarımızla bir araya geldik. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nde istişare toplantılarında yer aldık. Biz; Valiliğimiz, üniversitemiz, kurum ve kuruluşlarımız, tüm paydaşlarımızla işbirliği içerisinde çalışacağız. Geçmişten güç alarak şehrimizin geleceğini şekillendireceğiz. İmar, ulaşım, tarım, sanayi, turizm ve Sakarya Nehri master planına ilişkin 6 başlık belirledik. Çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Örnek şehir

Fidancılık ve Peyzaj A.Ş için çok önemli bir adımın atıldığını ifade eden Başkan Yüce, “Tarım konusunda Sakarya’nın tüm potansiyelini kullanacağız. Sakarya’mız fidancılığın merkezi ve Türkiye’de ilk sırada. Bu konuda gerekli tüm araştırmaları yaptık. İlgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdik. İdari binalar, laboratuvar, konaklama ve satış alanlarıyla birlikte bir tesis inşa edeceğiz. Kurulumu için meclis üyelerimizden onay aldık.  İnşallah Sakarya üretimi ve ihracatı ile ülke ekonomisine katkılar sunacak, Sakarya fidancılık ve peyzaj üzerine örnek gösterilen bir şehir olacak” diye konuştu.

 

Sera projesi

Ekrem Yüce, “ Öte yandan Sera A.Ş firmasını da kuruyoruz. 4 farklı noktada bulunan termal kaynaklarımızı kullanacağız. Tarım alanlarının ve su havzalarını korumak, tarım ve hayvancılığı desteklemek adına Tarım A.Ş’yi de kuruyoruz. Ayrıca bin dönüm üzerinde Sakarya’mıza tarım alanı kazandıracağız. Tarım Bakanlığımızdan gerekli desteği aldık. İnşallah yakın zamanda çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Hayırlı olsun” dedi.

 

Söz hakkı tanımadı

Yüce’nin konuşmasının ardından gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Şaban Koludra, “ İlk meclis toplantısında sayın başkanın heyecanı bizim de nezaketimiz ile gündeme ilişkin söz hakkı tanınmadığı için konuşamamıştık. Bu mecliste konuşmak istedik. Meclis üyelerimizi seçildikleri görevlerden ötürü kutluyorum. Yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Atatürk anılmadı

Koludra, “ İki önerimizi de meclise sunmak istiyorum. Biz milletin iradesi olarak aldık bu görevi. Beş yıllık bir dönem için bir milyonluk nüfusu ilgilendiren kararlarla ilgili vekalet görevi aldık. Bunu bize cumhuriyet rejimi sağladı. Gönül isterdi ki ilk meclis toplantımızda bu rejimin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitlerimiz için de saygı duruşunda bulunsaydık” ifadelerini kullandı.

 

Anıt eleştirisi

Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nın konumunu da eleştiren Koludra, “ Emlakçı tabelaları ile örtüleniyor anıt. Umut ediyoruz ki henüz tamamlanmamış olan bu alanda gerekli düzeltmeler yapılır. Anıt Sakarya’ya yakışır görüntüsüne kavuşur” dedi. Millet Bahçesi alanı hakkında açıklamalarda bulunan Koludra burada şehrin hafızasının sağlanması için Yerel Kültür Müzesi ve Sakarya’nın değerlerini içeren sanatın ve sporun içinde barındıran bir müzenin olması gerektiğini ifade etti.

 

Mobil meclis üyeleri

Meclisin yüzde 57’sinin Cumhur İttifakı’da olduğunu da sözlerine ekleyen Koludra, meclis masalarında sadece AK Parti ve MHP’nin logolarının sabit şekilde asılı olduğunu belirterek, “Yüzde 43’le diğer partilerin meclis üyeleri olarak biz buradayız. Sakarya’nın 430 bin nüfusu adına bizim partilerimizin de ön sıralarda yer alması gerektiğini düşünüyorum. Meclisin mobil meclis üyeleri görüntüsünden kurtarılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Millet Bahçesi

Koludra’nın ardından konuşan Başkan Ekrem Yüce, mobil meclis üyesi gibi bir uygulamanın asla olmadığını ifade etti. Millet Bahçesi hakkındaki görüşlerini de bildiren Yüce, “ Adaylık dönemimde önüme iki proje getirildi. Bir tanesi belediyemizin yapmış olduğu proje diğeri ile TOKİ’nin projesiydi. Belediyenin projesi benim de hoşuma giden oldu ancak maliyeti biraz yüksekti. Biz TOKİ’ye yaptırırsak bütçemizden para çıkmayacağı için bunu tercih ettik. Sonradan eklemeler yaparız diye düşündük. Bu konuyu Zeki Başkanla da görüştük. Şu anda bu projenin ihalesi yapıldı takip ediyoruz. Tribünün yıkılmasını engelledik. Olgunlar turnuvası için burada tribün düşünüyoruz. Müze teklifini de ilerleyen dönemlerde düşünebiliriz” dedi.

 

Fidan AŞ kuruldu

Gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Erbay Kayatürk ise, Şemsiyeli Park’ın daha güzel bir hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Yüce bu konunun değerlendirileceğini ifade etti. Gündem dışı konuşmaların ardından ise 55 gündem maddesinin görüşülmesine başlandı. Meclis toplantısında; 1 ile 16. maddeler arasında kalan 16 madde oy birliğiyle kabul edildi. Sakarya Fidancılık ve Peyzaj Anonim Şirketi’nin kurulmasını içeren 17. Madde ise şirketin yüzde 45’i Büyükşehir Belediyesinde, yüzde 40’ı SASKİ’de yüzde 15’i ise Belpaş’ta olmak üzere kabul edildi.

 

Müteşebbis heyetleri

Gündemin 18 ile 45’inci maddeleri arasındaki maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 46, 49, 51. Maddeler ise oy birliğiyle kabul edildi. 50. Madde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken; 52 ile 53. Maddeler Tarım, Hukuk ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oy birliğiyle kabul edildi. 54 ile 55. Maddeler ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 47. Madde de Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti’ne asil üye olarak Koray Oktay Özten, yedek üye olarak ise Mehmet Akkaş seçildi. 48. Madde de Ferizli Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetine asil üye olarak Halim Kılkış, yedek üye olarak da  İsmetYavuzyiğit ve  Yakup Ayar seçildi. 

14 Mayıs 2019 , Salı Bu haber toplam 567 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU