Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Edanur hayata sarıldı!


* İlimizde staj yaptığı yemekhanede kıyma makinesine kaptırdığı sol kolunu kaybeden lise öğrencisi Edanur Avcı, küsmeyip devam ettiği aşçılık mesleğinde azim ve çalışkanlığının karşılığını katıldığı yarışmada birinci olarak aldı. * Edanur, “Hastanede yattığım sürece şunu düşündüm; acaba yeniden aynı şeyleri yapabilecek miyim? Eve ilk gittiğimde yapmak istediğim pastaydı, yapabildiğimi gördüm. 'Bunu yapabiliyorsam daha iyisini de yapabilirim' dedim. Daha çok çalıştım, daha çok denedim ve başardım" dedi.

Kolunu kaybetti

Serdivan’da, staj yaptığı yemekhanede kıyma makinesine kaptırdığı sol kolunu kaybeden lise öğrencisi Edanur Avcı, devam ettiği aşçılık mesleğinde azmi ve çalışkanlığıyla dikkati çekiyor.

12. sınıf öğrencisi

Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı 12. sınıf öğrencisi Avcı, yaklaşık 6 ay önce staj yaptığı yerde kıyma makinesine kaptırması sonucu sol kolunu kaybetti. Tedavi sürecinden sonra mesleğine küsmeyen Avcı, yakınlarının da verdiği destek, azim ve sevgiyle çalışmalarına devam etti.

Azmetti kazandı

Avcı, azminin karşılığını hem meslek hayatında gördü hem de Türkiye Aşçılar Federasyonu Üyesi Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneğince (SAPADER) düzenlenen Geleneksel Tatlar Tarih Kokan Taraklı Yemek Yarışması pasta kategorisinde birinci olarak aldı. Kolunu kaybetmesinin başarısını engellemesine izin vermeyerek örnek olan Edanur Avcı, okulunu bitirdikten sonra kendi butik pastanesini açmayı hedefliyor.

Bu da gurur verici

Edanur Avcı, çocukluktan bu yana mutfağa girmeyi sevdiğini, pasta yaparken eğlendiğini bu yüzden aşçılığı seçtiğini söyledi. Bölümü çok eğlenceli bulduğunu, aşçılığı seçtiği için mutlu olduğunu dile getiren Avcı, "Taraklı'da düzenlenen yarışmaya katıldım ve 'canlı pasta'da birinci oldum. Bu da gurur verici çok güzel bir duyguydu." dedi.

Butik pastane

Avcı, evde de sürekli pasta yaptığını, ailesinden de bu konuda destek gördüğünü anlatarak, deneyimli şeflerin yanında çalışıp, hayali olan butik pastaneyi açmayı hedeflediğini dile getirdi. "Yaşadığım kaza büyük bir şey ama halledilmeyecek bir şey değil." diyen Avcı, "Evet üzücüydü ama hastanede yattığım sürece şunu düşündüm; acaba yeniden aynı şeyleri yapabilecek miyim? Eve ilk gittiğimde yapmak istediğim pastaydı, yapabildiğimi gördüm. 'Bunu yapabiliyorsam daha iyisini de yapabilirim.' dedim, daha çok çalıştım, daha çok denedim ve başardım" dedi.

Protez kol

Avcı, yarışmaya tedirgin ve "Başarabilir miyim?" korkusuyla katıldığını aktararak, kazandığı için çok mutlu olduğunu vurguladı. Yaklaşık 6-7 ay kullanacağı protez kolun şu anda yurt dışında yapıldığını belirten Avcı, daha sonra biyonik kol hazırlanacağını ve bunu kullanacağını kaydetti.

Herkes yanındaydı

Edanur Avcı, kazanın yaşandığı yerde herhangi bir iş güvenliğinin olmadığını söylerken, SAPADER Başkanı Hatice Akman da kaza geçirdikten sonra öğretmenlerinin ve kendilerinin Edanur'un yanında durduğunu kaydetti. Edanur'un mesleki anlamda pes etmemesini sağladıklarını belirten Akman, "Yarışmaya katılırken biraz çekindi ama ben öğretmenlerinden onu özellikle istedim, yapabileceğini biliyordum. Yarışmada ilk pastayı Eda çıkarttı ve gerçekten çok lezzetliydi, Türkiye çapında gelen şeflerimiz çok beğendi ve birinci oldu Edanur. Tabii ki bundan sonrasında da Eda'ya desteğimizi sürdüreceğiz." dedi.

15 Mayıs 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 926 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU