Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Cumhurbaşkanından destek istediler


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kadın ve 81 ilden çiftçiyi kabul etti.

Rapor veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu'nda çiftçilerle verdiği iftar yemeğine katılan Genel Başkan Bayraktar değerlendirmede bulundu. Bayraktar, tarımın sorunlarıyla ilgili olarak zaman zaman Tarım ve Orman Bakanına, diğer bakanlara, Cumhurbaşkanı ile bir araya geldiklerini, raporlarını verdiklerini bildirdi.

 

Tarlada tutmaz

Çiftçilerin çok önemli bir şey yaptığını vurgulayan Bayraktar, “Çiftçilerimiz çok önemli bir şey yapıyor. 82 milyon insanı, 5 milyon mülteciyi, ülkemize gelen 45 milyon turisti besliyor, 18 milyar dolarlık ihracat yapılmasını sağlıyor. Onun için çiftçimizi tarlada tutmamız, çiftçimizin üretmesini sağlamamız çok önemli. Türkiye bugün 18 milyar dolar ihracatla yetinemez. 100 milyonluk bir ülkeyi, belki 70-80 milyon turisti besleyeceğiz ama 45-50 milyar dolarlık da ihracat yapmak zorundayız” dedi.  

 

Miras hükümleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yıllar önce, arazi parçalanması sorununu götürdükleri ve sorunun çözülmesini talep ettiklerini belirten Bayraktar, “Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik. Miras hukukunun değişmesini talep ettik. Talimat verdiler, takip ettiler ve miras hükümlerini değiştiren kanunun çıkmasını sağladılar. Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sulamaya açamadığımız arazilerimiz var. Bunları sulamaya açacağız. Örgütlenmeyi güçlü hale getireceğiz. Maliyetlerimiz fevkalade yüksek. Sayın Bakanımızla bunu konuşuyoruz. Maliyetlerimizi aşağı çekmemiz lazım. Üreticimizi daha fazla desteklememiz lazım. Bunları yaptığımızda hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

 

Çiftçi zenginliği

Bunu sadece çiftçinin zenginliği için değil ülkenin zenginliği için söylediğini bildiren Bayraktar, “Enerjiyle beraber tarım sektörü çok önemli sektör deniyor. Bugün gıda bana göre enerjinin önüne geçti ve önümüzdeki yıllarda da bunu hep birlikte göreceğiz. Gıda fevkalade önemli olacak. Ülkeler insanların gıda güvencesini sağlamakta büyük problemler yaşayacak. Bizim böyle bir konjonktürü fırsata çevirmemiz lazım. Türkiye olarak bu bizim elimizde. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız” dedi. İftara, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’de katıldı.

 

16 Mayıs 2019 , Perşembe Bu haber toplam 810 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU